Glebogryzarka – jak działa, jakie są rodzaje i jak wybrać najlepszą?

Prace w ogrodzie są łatwiejsze, jeśli ma się do dyspozycji odpowiednie narzędzia. Obecnie dużym ułatwieniem są maszyny dostosowane do prac ogrodowych, które napędzane są silnikiem. Przykładem jest glebogryzarka, pomocna do spulchniania i wyrównywania ziemi w ogrodzie. Dzięki niej czynność ta będzie znacznie łatwiejsza,przyjemniejsza i szybsza.

Masz dość ręcznego przekopywania i spulchniania ziemi? Glebogryzarka to idealne rozwiązanie do tego typu zadań, dlatego warto znaleźć dla niej miejsce obok kosiarki, łopaty, grabi i innych narzędzi do prac w ogrodzie.

Czym jest glebogryzarka?

Każdy właściciel ogrodu marzy o zadbanym ogrodzie, który rodzi dorodne warzywa i owoce. Do właściwego dbania o ogród przyda się glebogryzarka. Jest to urządzenie wyposażone w obrotowe zęby, dzięki którym ziemia jest odpowiednio napowietrzana, spulchniana, a na koniec dokładnie wyrównana. Wcześniej do tego celu wykorzystywano widły lub szpadel, wymagało to jednak dużego wkładu siłowego, obciążającego plecy ogrodnika. Glebogryzarka skutecznie zastępuje te narzędzia, a dodatkowo nie wymaga wyrównywania gleby po zakończeniu spulchniania. Korzystanie z glebogryzarki oznacza szybsze i prostsze wykonywanie prac ogrodowych. Urządzenie to jest dostępne w różnych rodzajach i rozmiarach, dlatego może znaleźć zastosowanie nawet w małych ogrodach.

Do czego służy glebogryzarka?

Glebogryzarka służy do mechanicznego naruszania i spulchniania ziemi, dodatkowo usuwając z niej chwasty i napowietrzając ją. Urządzenie szybko wyrównuje naruszoną ziemię. Glebogryzarka sprawdza się w pracy przy szkółkach roślin – nadaje się nie tylko do ozdobnych odmian, ale również do warzyw i owoców. Z powodzeniem można ją wykorzystać np. przy uprawie truskawek. Przy dużych uprawach z pewnością najlepiej sprawdzi się glebogryzarka ciągnikowa. Znajdzie ona zastosowanie również w sadach, gdzie trzeba rozprowadzać nawóz i usuwać chwasty.

Innym popularnym zastosowaniem glebogryzarki jest jej użytkowanie w ogrodach. Można jej używać na małej lub dużej przestrzeni. Nadaje się pod pielęgnację roślin ozdobnych i uprawnych. Dzięki glebogryzarce można też odpowiednio przygotować glebę pod trawnik.

Jak działa glebogryzarka?

Glebogryzarka ma wbudowane obrotowe zęby, które napowietrzają glebę, jednocześnie ją spulchniając. Po nakłuciu gruntu przez maszynę powietrze wchodzi głęboko w ziemię. Dzięki glebogryzarce można też łatwo rozprowadzić nawóz czy torf. Urządzenie może mieć zamontowany silnik spalinowy lub elektryczny dla poprawienia komfortu pracy.

Jakie są rodzaje glebogryzarek?

  • Glebogryzarka spalinowa – jest to urządzenie, które napędzane jest silnikiem spalinowym o dużej mocy, dzięki czemu jest przystosowane do pracy w ciężkich warunkach. Ten typ glebogryzarki wyposażony jest w zespół napędowy z przekładnią redukcyjną oraz sprzęgłem. Dzięki temu nadaje się do pracy na trudnej glebie, na której ciężko pracuje się przy pomocy ręcznych narzędzi. Niektóre modele są również wyposażone w bieg wsteczny, dzięki czemu praca w ogrodzie staje się łatwiejsza i szybsza. Glebogryzarka spalinowa dobrze radzi sobie na zbitej i twardej ziemi, na przykład na glinie, nawet na dużych powierzchniach.
  • Glebogryzarka elektryczna – napędzana jest silnikiem elektrycznym. Mankamentem tego urządzenia jest fakt, że wymaga ono stałego dostępu do prądu. Ze względu na swoją budowę spulchnia ziemię tylko na niewielkiej głębokości. Ważną cechą elektrycznej glebogryzarki jest to, że jest cicha i przyjazna środowisku – nie emituje spalin podczas pracy. Narzędzie napędzane elektrycznym silnikiem będzie odpowiednim wyborem dla osób ceniących spokój i ochronę środowiska. Mankamentem jest to, że jej użytkowanie może być kłopotliwe ze względu na konieczność łączenia kilku przewodów elektrycznych.
  • Glebogryzarka ręczna – jest to urządzenie napędzane siłą mięśni, wymagające od operatora dużej siły fizycznej. Niestety takie rozwiązanie może obciążać kręgosłup. Dlatego tego typu narzędzie sprawdzi się raczej na małej powierzchni ogrodu. Ręczna glebogryzarka ogrodowa może pracować na każdym rodzaju gleby, ale jej wydajność zależy od siły użytkownika. Maszyna tego typu rzadko przekracza wagę 7 kilogramów.
  • Glebogryzarka ciągnikowa – to urządzenie cechuje się sporymi rozmiarami (zazwyczaj ma ponad 1,5 m długości) i nadaje się do spulchniania ziemi na dużym obszarze, gdzie zdecydowanie liczy się wydajność urządzenia. Świetnie sprawdza się do rozprowadzenia nawozu, kruszenia zbitej ziemi oraz wyrywania chwastów.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu