Kupno działki budowlanej to jeden z pierwszych kroków do spełnienia marzenia o mieszkaniu we własnym domu.

Kupno działki budowlanej to jeden z pierwszych kroków do spełnienia marzenia o mieszkaniu we własnym domu. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę i jak skutecznie dokonać wymarzonego zakupu działki, kierując się najważniejszymi aspektami.

Co sprawdzić przed zakupem działki? Odpowiedź na to pytanie nigdy nie jest jednoznaczna. Wiele zależy m.in. od lokalizacji, tego, czy wybieramy działkę w mieście, czy na wsi. Zastanawiając się, jak kupić działkę, powinniśmy zbadać teren działki, sprawdzić dostęp do mediów i drogę dojazdową. Oczywiście ważna jest cena samej działki – pamiętajmy, że prawdopodobnie należy do niej doliczyć koszta kredytu na zakup działki i budowy domu, a także obligatoryjne koszta notarialne.

Zakup działki budowlanej – dlaczego warto?

Budowa domu to wciąż marzenie wielu Polaków, które kojarzy się z wolnością i niezależnością. Mieszkania w bloku nie gwarantują tyle komfortu i prywatności, co domy, a domy z rynku wtórnego nie zawsze odzwierciedlają nasze potrzeby czy marzenia. Zakup działki budowlanej to poważna, życiowa decyzja, która przybliży nas do mieszkania w domu.

Zakup działki nie musi się jednak wiązać z powyższymi planami. Kupno działki budowlanej krok po kroku może przyczynić się do zwiększenia naszych oszczędności – jest to bowiem świetny pomysł na inwestycje. Inwestowanie w ziemię jest tym atrakcyjniejsze, im lepsza koniunktura panuje na rynku. Zakupioną działkę możemy w przyszłości wydzierżawiać lub wybudować na niej obiekty usługowe na wynajem. Wówczas inwestycja z takim przeznaczeniem zwiększy nasze możliwości finansowe.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Wybierając działkę, konieczna będzie analiza terenu i stopnia jego zróżnicowania. Im więcej nierówności, tym więcej potencjalnych problemów z dostosowaniem działki do projektu budowlanego domu, aranżacji ogrodu, a przede wszystkim – z łatwym podłączeniem mediów i sieci kanalizacyjnej (lub szamba).

Oczywiście zastanawiając się, jaką kupić działkę, powinniśmy kierować się aspektami finansowymi. Pamiętajmy, że najbardziej kapitałową inwestycją jest sama budowa domu. Na działkę powinniśmy przeznaczyć więc jak najmniej pieniędzy. Warto też wcześniej określić, jaką powierzchnię powinna mieć działka. Szacuje się, że nie powinna być mniejsza niż 500 m2, gdyż inaczej trudno jest zmieścić na działce nawet nieduży dom z garażem i z ogrodem. Z drugiej strony z pewnością znajdą się osoby, które marzą o większej przestrzeni. Zatem to, na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej, zależeć będzie między innymi od naszych indywidualnych preferencji. Poniżej jednak przedstawiamy kilka uniwersalnych porad, odnoszących się do tego, co sprawdzić przed zakupem działki:

Dostęp do mediów, czyli uzbrojenie działki – jeżeli nie szukamy działki w regionie zlokalizowanym daleko od pozostałych wsi i miast, to w zasadzie w większości przypadków nie będziemy mieli trudności z doprowadzeniem mediów. Warto jednak szukać już uzbrojonych działek, czyli wyposażonych w dostęp do prądu, wody, gazu i kanalizacji. Nieuzbrojona działka zawsze wymaga dodatkowe sprawdzenia czy dane media będzie można podłączyć, jeśli np. na działce nie jest podłączony prąd, to warto zadzwonić do dostawcy energii i zapytać czy nie będzie problemu z jego podłączeniem!

Dojazd do działki i stan drogi dojazdowej – to bardzo istotny element, o czym niektórzy z nas czasem przekonują się dopiero w sezonie jesienno-zimowym, już po zakupie działki budowlanej. Jeżeli droga dojazdowa do działki nie jest wyłożona asfaltem, to istnieje duże prawdopodobieństwo tworzenia się błota utrudniającego przejazd i poruszanie się. Ważnym elementem jest określenie kto odpowiada za drogę w okresie zimowym, czy jest odśnieżana i naprawiana.

Granice działki i otoczenie – jeżeli działka nie posiada ogrodzenia, trudno jest ustalić jej faktyczne granice. Konieczna wówczas może być pomoc geodety. Zastanawiając się, jak kupić działkę budowlaną, przy okazji warto sprawdzić gminny lub miejski plan zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że w pobliżu działki planowana jest budowa drogi ekspresowej.

Kształt działki - działki o nieregularnych kształtach mogą generować problem z wkomponowaniem projektowanego domu. Należy zwrócić uwagę na przepisy, które regulują zabudowę - minimalne odległości budynku od granicy działki i drogi gminnej.

Finansowanie inwestycji i koszty notarialne przy zakupie działki

Planowanie inwestycji w działkę musi dotyczyć również określenia zdolności finansowych. Rzadko kiedy posiadamy całość potrzebnego kapitału. Zwykle konieczne będzie wsparcie kredytu hipotecznego na zakup działki. Kredyt na zakup działki i budowy domu musi być kredytem hipotecznym. Pod względem całkowitego oprocentowania w skali roku (RRSO) wypadają one zresztą znacznie bardziej atrakcyjnie w porównaniu do np. kredytów gotówkowych. Decydując się na kredyt, warto skorzystać z dostępnych w internecie rankingów lub skorzystać z pomocy doradcy.

Trzeba także pamiętać o kosztach notariusza przy zakupie działki budowlanej. Tzw. taksa notarialna, czyli koszta notarialne (przy zakupie działki, mieszkania i każdej innej nieruchomości) plasują się w wysokości od 0,4% do 2% wartości działki w zależności od jej wartości rynkowej. Powinniśmy także pamiętać o odprowadzeniu przy kupnie działki podatku od usług cywilnoprawnych (2% wartości nieruchomości), opłaty podatku VAT od taksy notarialnej (dodatkowe 23% od wspomnianych 0,4 – 2% wartości) a także opłacie sądowej za wpis do księgi wieczystej (200 zł niezależnie od wartości działki ) lub jej założenie (60 zł).

Jeżeli działkę kupujemy za pośrednictwem agencji nieruchomości należy jeszcze uwzględnić jej wynagrodzenie.