Czym jest stan zero? Co oznacza stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty?
Wyjaśniamy dziś najważniejsze pojęcia dotyczące etapów budowy domu jednorodzinnego.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Stan zerowy budynku – co to jest? Jakie prace budowlane zaliczają się w okres określany jako stan zero budynku?
- Stan zerowy – ile kosztuje?
- Kolejne etapy budowy: stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty
- Co to jest stan surowy otwarty?
- Co to jest stan surowy zamknięty?
Stan zerowy: co to jest?
Stan zerowy to nazwa określające prace, które trzeba wykonać zanim rozpocznie się budowa domu. Zaliczają się do nich: wyrównanie działki, fundamenty (ich wykopanie oraz zalanie), wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej w fundamentach a także drenaż oraz prace izolacyjne. Te pierwsze, podstawowe prace są niesamowicie istotne, bowiem to od dokładności ich wykonania będzie zależeć jakość i wytrzymałość całej budowanej konstrukcji.
Stan zerowy jest tak naprawdę początkiem budowy domu. W trakcie jego trwania powstaje cała część podziemna budynku, czyli fundamenty. Każdy, kto kiedykolwiek zbudował domu lub powziął takie plany, powinien przywiązać dużą wagę właśnie do stanu zero, bowiem każdy błąd popełniony na tym etapie będzie trudny do naprawienia w przyszłości - zarówno podczas kolejnych etapów prac, jak i po zamieszkaniu w budynku.
Stan zerowy, określany inaczej stan zero jest etapem budowy, podczas którego zostaną wykonane prace takie jak:
- wytyczenie budynku,
- wykopy,
- fundamenty,
- zasypanie fundamentów i wykonanie podkładów pod podłogę na gruncie,
- najważniejsze instalacje stanu zerowego (części instalacji podłogowej, poziomy kanalizacji, przyłącza),
- stworzenie piwnicy a także stropu nad nią.
Jeśli planujesz budowę, pamiętaj jednak o tym, iż stan zerowy najlepiej jest przerwać na okres zimowy, w związku z tym, że zabezpieczenie budowy nie jest skomplikowane i kosztowne. Kolejnym etapem następującym po stanie zero jest stan surowy otwarty, a następnym stan surowy zamknięty.
Stan zerowy – ile kosztuje?
Koszt doprowadzenia domu do stanu zero może być różny w zależności od tego, jakie warunki gruntowe panują na działce oraz podpiwniczenia budynku. Jeżeli dom nie będzie posiadał piwnicy, zaś warunki gruntowe są korzystne, koszt stanu zero będzie równał się mniej więcej 10% całej inwestycji.
Co to jest stan surowy otwarty?
Stan surowy otwarty jest etapem budowy, który następuje bezpośrednio po ukończeniu stanu zerowego, podczas którego została wylana podłoga na parterze a także stworzona piwnica (jeżeli jest).
Za stan surowy otwarty możemy zatem przyjąć wykonanie:
- kominów,
- izolacji ścian na parterze,
- stropu,
- wszystkich ścian nośnych,
- więźby dachowej,
- schodów,
- prac szalunkowych,
- dachu (wraz z zabezpieczeniem lub pokryciem materiałem docelowym),
- niezbędnych prac murarskich.
Wszystkie powyższe elementy, określane jako stan surowy otwarty, są zwyczajowymi normami, które jednak nie zostały uregulowane prawnie. W praktyce najczęściej stan surowy otwarty jest całkowicie powiązany z rodzajem oraz konstrukcją budynku. Czas budowy stanu surowego otwartego powinien wynosić od 2 tygodni od daty użycia prefabrykatów do maksymalnie 4-5 miesięcy (domy tradycyjnie murowane).
Schody – stan surowy otwarty
Schody to jeden z elementów, który wykonuje się w trakcie realizacji stanu surowego otwartego – jednak tylko w przypadku budynków, które są podpiwniczone i posiadają dwie lub większą liczbę pięter. Na tym etapie wykonuje się, oczywiście, jedynie "fundament" schodów, a więc klasyczne betonowe schody. Te dekoracyjne, niemurowane wykonuje się na znacznie bardziej zaawansowanym etapie prac.
Dach – stan surowy otwarty
Zakłada się, że pokrycie dachowe powinno powstać właśnie, kiedy budynek znajduje się w stanie surowym otwartym. Nie jest jednak normą, iż po zakończeniu tego etapu budowy dom będzie finalnie pokryty dachem. Ma to związek z tym, iż większość fachowców budowlanych poprzez "pokrycie dachu" rozumie tymczasowe zabezpieczenie budynku przed opadami atmosferycznymi.
Wiąże się z tym jednak także rodzaj konstrukcji: te mające stropy z żelbetonu powinny mieć dach ukończony w pełni lub jedynie tymczasowo zabezpieczony. Wyjątkiem są jedynie konstrukcje posiadające więźbę dachową drewnianą- w takim przypadku wykończenie dachu nie zawiera się w stanie surowym otwartym.
Stan surowy otwarty – ściany
Do stanu surowego otwartego zaliczamy ściany: jednowarstwowe zewnętrzne oraz nośne, dwuwarstwowe nieocieplone oraz trójwarstwowe (jedynie wtedy, kiedy ocieplanie budynku wykonuje się równorzędnie z wykonywaniem elewacji).
Okna dachowe a stan surowy otwarty
Kwestia okien dachowych w stanie surowym otwartym bardzo często jest kwestią sporną. Niektóre firmy budowlane przyjmują, że okna dachowe – tak samo jak każdy inny otwór w budynku – powinien zostać zamontowany dopiero na etapie określanym jako stan surowy zamknięty. Inne zaś montują w trakcie jego trwania okna a także pokrywają dach materiałem końcowym.
Znaczna część inwestorów obawia się montowania okien podczas trwania stanu surowego zamkniętego- szczególnie wówczas, jeśli budowa nie jest strzeżona. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zamieszczenie w umowie stosownego zapisu, chroniącego inwestora przed zniszczeniem czy kradzieżą.
Co to jest stan surowy zamknięty?
Stan surowy zamknięty jest kolejnym etapem budowy, podczas którego zostają postawione wszystkie znajdujące się w projekcie ściany działowe, wykonane otwory są wyposażone w drzwi oraz okna a także (jeśli nie zostały zamontowane wcześniej) okna dachowe.
Ten etap budowy powinien zostać ukończony w momencie, w którym budynek można bezpiecznie zamknąć. Stan surowy zamknięty nie wiąże się z podłączeniem mediów czy instalacji, jednak pozwala na kolejny krok, czyli zamontowanie niezbędnych sprzętów oraz wykończenie domu pod klucz.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: