Jak jednak znaleźć prawdziwych fachowców i jak sprawdzić, czy dana firma jest godna zaufania? Gdzie szukać sprawdzonej firmy budowlanej?
Budowa domu to często jedna z najważniejszych inwestycji w całym życiu – dlatego tak istotne jest stworzenie projektu spełniającego wszystkie oczekiwania, dobranie odpowiednich materiałów oraz zatrudnienie firmy budowlanej, która zajmie się wznoszeniem budynku.
Budowa domu wymaga zatrudnienia fachowców. Poszukiwania ekipy budowlanej warto rozpocząć jeszcze u architekta, który wykonał projekt domu. Zazwyczaj projektanci znają sprawdzonych fachowców i są w stanie polecić osoby, które będą godne zaufania i sumiennie przystąpią do realizacji projektu. Niestety – trzeba jednocześnie liczyć się z tym, że polecona ekipa może mieć zajęte terminy nawet na kilkanaście miesięcy naprzód. Z tego względu warto rozpocząć jej poszukiwania jak najwcześniej.
Jeśli jednak architekt nie jest w stanie polecić nikogo godnego zaufania (lub skorzystanie z ich usług nie jest możliwe z innych powodów – na przykład finansowych) warto poszukać informacji o ewentualnych wykonawcach w Internecie. Najlepiej jednak odwiedzić specjalistyczne fora poświęcone budowie domu lub zajrzeć na grupy w mediach społecznościowych o tej samej tematyce, na których inne osoby dzielą się swoimi doświadczeniami i polecają specjalistów, którzy się u nich sprawdzili. Innym rozwiązaniem może być zaczerpnięcie rady u bliższych lub dalszych znajomych, jeśli korzystali z usług ekipy budowlanej.
Co warto zrobić jeszcze przed podpisaniem umowy?
Warto jednocześnie pamiętać, by nie zawierać umowy z daną ekipą budowlaną opierając się wyłącznie na ocenach zamieszczonych w Internecie. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy wstępnie wybrany wykonawca faktycznie prowadzi firmę – można to zweryfikować albo za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki informacjom tam zawartym wiadomo również, czy np. działalność firmy nie została zawieszona lub czy nie znajduje się w stanie likwidacji. W przypadku firmy, która znajduje się w KRS, warto też sprawdzić daty złożenia sprawozdań finansowych – ich brak powinien zaniepokoić.
Uprawnienia budowlane i polisa OC
To jednak nie wszystko. Po upewnieniu się, że wykonawca faktycznie prowadzi firmę, warto jeszcze sprawdzić, czy posiada on uprawnienia budowlane (lub czy jego pracownicy takie posiadają) oraz zbadać, czy jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w prowadzonej działalności zawodowej.
Czego nie powinno zabraknąć w umowie?
Jeśli chodzi z kolei o przygotowanie umowy, warto ustalić, czy powierzone zlecenie może być wykonane przy udziale podwykonawców, czy też nie (co do zasady lepiej się na to nie godzić). W przypadku gdy w umowie nie znajdzie się odpowiedni zapis, właściciel ekipy budowlanej może bez przeszkód zlecić część prac podwykonawcom spoza firmy. Większość osób budujących dom chce jednak tego uniknąć – dlatego warto zastrzec to w umowie. Sam dokument dobrze zresztą skonsultować z prawnikiem – chociażby w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń w razie nienależytego wykonania umowy.
Sprawdź firmy budowlane w naszym katalogu:
Opracowanie GetHome.pl – portal z ofertami działek, domów i mieszkań na sprzedaż i wynajem