Wybór projektu to kolejny krok po zakupie działki, który przybliża Cię do budowy wymarzonego domu. Zastanawiasz się, jaki projekt wybrać: gotowy czy indywidualny? Zobaczmy, czym się różnią i co warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

 

Wybór projektu to kolejny krok po zakupie działki, który przybliża Cię do budowy wymarzonego domu. Zastanawiasz się, jaki projekt wybrać: gotowy czy indywidualny? Zobaczmy, czym się różnią i co warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Projekt gotowy nie jest projektem budowlanym

Wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy z tego, że projekt gotowy nie jest projektem budowlanym, który składamy wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę domu. Jest pewnego rodzaju opracowaniem. Po zakupie takiego projektu musisz znaleźć biuro projektów lub architekta, którzy dostosują dom do warunków miejscowych i wykonają projekt zagospodarowania terenu. Tak przygotowana dokumentacja stanie się projektem budowlanym, który będziesz mógł złożyć w urzędzie wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub ze zgłoszeniem budowy domu.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym tekście „Ile kosztuje adaptacja projektu gotowego domu”.

Konieczność przeprowadzenia adaptacji oraz dodatkowe koszty z tym związane to niewątpliwie główna wada projektów gotowych. Inaczej jest z projektami indywidualnymi.

Projekt indywidualny = projekt budowlany

Projekt indywidualny jest sporządzany na Twoje zamówienie przez biuro projektów lub architekta i współpracujących z nim projektantów branżowych: konstrukcji, instalacji sanitarnych i elektrycznych. Projektanci już od samego początku pracy nad projektem dbają o to, by był on zgodny nie tylko z Twoimi oczekiwaniami i potrzebami, ale też z obowiązującymi przepisami, w tym również tymi lokalnymi – miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Dzięki temu od razu powstaje projekt budowlany, który składasz wraz z wnioskiem o pozwolenie lub ze zgłoszeniem.

Wyobraź sobie swój dom

Firmy sprzedające projekty gotowe zamieszczają w katalogach, czy to tradycyjnych czy internetowych, wizualizacje wszystkich swoich projektów. Dzięki temu już przy wyborze projektu widzisz, jak będzie wyglądał Twój dom. Właściwie wybierasz gotowy dom. Nie musisz go sobie wyobrażać.

Zamawiając projekt indywidualny, wskazujesz architektowi, jakie masz potrzeby, co ma się znaleźć w Twoim przyszłym domu i jak ma on wyglądać. Na podstawie tych wytycznych architekt przygotowuje koncepcję, często również wstępną wizualizację. Dopiero wtedy – na trochę późniejszym etapie – widzisz, jak będzie wyglądał Twój dom.

Dom skrojony na miarę

Na rynku jest dostępnych wiele różnych projektów gotowych. Możesz wśród nich znaleźć swój jedyny i wymarzony, w pełni dostosowany do Twoich potrzeb dom, ale musisz na to poświęcić sporo czasu. Przekopanie się przez projekty oferowane przez różne firmy może trwać naprawdę długo. Gdy już znajdziesz ten jedyny i wymarzony dom, może się z kolei okazać, że nie da się go wybudować na Twojej działce, bo np. ma płaski dach, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala tylko na dachy skośne.

Takiego problemu nie ma z projektem indywidualnym. Architekt sporządza go zgodnie z Twoimi wytycznymi i potrzebami, dbając równocześnie o zgodność z przepisami i optymalne zagospodarowanie działki. Projektant bierze pod uwagę Twoje wskazówki dotyczące materiałów i kosztów budowy, podpowiada, które rozwiązania lepiej sprawdzą się w Twoim przypadku. Finalnie otrzymujesz projekt domu, w pełni dostosowanego do potrzeb Twoich i Twojej rodziny.

Koszt projektu indywidualnego i gotowego

Projekty gotowe kuszą niskimi cenami. Taki projekt możesz kupić już za około 2000 zł. Jednak do ceny projektu gotowego musisz jeszcze doliczyć cenę adaptacji i sporządzenia projektu zagospodarowania terenu. Ich koszt zależy od tego, ile zmian trzeba wprowadzić w projekcie gotowym, by dostosować go do warunków miejscowych. Ceny takich adaptacji zaczynają się od około 1000 zł. Niejednokrotnie projekt gotowy wraz z adaptacją kosztuje tyle samo co projekt indywidualny.

Za projekt indywidualny trzeba zapłacić zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli chcesz mieć projekt indywidualny skrojony na miarę Twoich potrzeb, powinieneś liczyć się z wydatkiem co najmniej kilkunastu tysięcy złotych.

Ceny powyższych usług zależą od wielu czynników, dlatego najlepiej poprosić o indywidualną wycenę różne biura projektów lub różnych architektów.

Projekt gotowy czy indywidualny

Wybierając projekt gotowy, weź pod uwagę koszty związane z jego adaptacją. Im więcej zmian trzeba będzie w nim wprowadzić, tym cena adaptacji wzrośnie. Uwzględnij też czas potrzebny na znalezienie odpowiedniego projektu. Wybór jest ogromny, ale często właśnie z tego powodu trudno podjąć decyzję. Pamiętaj też, że przed zakupem projektu gotowego warto swój wybór skonsultować z architektem. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której wybranego domu nie da się wybudować na Twojej działce.

Decydując się na projekt indywidualny, przygotuj się na współpracę z architektem. Projektant weźmie pod uwagę Twoje wytyczne i podpowie Ci, które rozwiązania lepiej sprawdzą się w Twoim przypadku. Dzięki temu stworzycie dom w pełni dostosowany do Twoich potrzeb.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: