Działka czy projekt domu? Co powinno być pierwsze? To pytanie zadają sobie tysiące osób planujących budowę własnego domu. Odpowiedz na to pytanie jest prosta. Na sam początku kupujemy działkę, a dopiero zabieramy się za zakup projektu domu. Powód jest prosty znacznie łatwiej dopasować projekt domu do działki. Wybierając projekt przed zakupem działki możemy znaleźć się w sytuacji, że nasz wymarzony dom nie będzie mógł zostać wybudowany w danym miejscu. Jak więc przygotować się do procesu budowy? Na co musimy zwracać uwagę przy zakupie działki budowlanej ? Jakie ograniczenia mogą nas spotkać? Na te i wiele więcej pytań odpowiedź poznacie państwo w poniższym artykule.

Wybór działki

Wybór działki zależy w dużej mierze od naszych możliwości finansowych, oczekiwań, powierzchni domu, który planujemy wybudować. Kiedy już znajdziemy odpowiednią działkę, należy zgłosić się do urzędu miasta, w celu otrzymania wypisu i rysunków z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czym właściwie jest MPZP i jakie informacje mogę być w nim zawarte?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument, który określa przeznaczenie terenów dla danej gminy oraz możliwości zabudowy konkretnej działki. Analizując plan miejscowy, możemy uzyskać odpowiedź na pytanie, jaka jest dopuszczalna wysokość zabudowy na wybranej przez nas działce. Istnieje też możliwość, że nie będziemy mogli pozwolić sobie na budowę domu piętrowego. Tu przeczytasz na ten temat więcej [Plan miejscowy i decyzja o warunkach zabudowy]

Jaka geometrię dachu musi mieć nasz dom? MPZP może narzucić konkretny kąt nachylenia dachu i nasze marzenia o domu z płaskim dachem mogą nie być zrealizowane. Kolejnym elementem jest określenie dopuszczalnej szerokości elewacji frontowej, a także dopuszczalna powierzchnia zabudowy. Nie należy zapominać o dopuszczalnym na danym terenie współczynniku zabudowy oraz dopuszczalnej odległości zabudowy od istniejącej jezdni.

Normy budowlane

Jeśli już zapoznamy się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla naszej działki, warto w kolejnym etapie przeanalizować aktualne przepisy budowlane. Określają one bowiem dokładne wymiary, które musimy zachować w obrębie działki budowlanej. Należą do nich m.in. Odległość otworów okiennych i drzwiowych od granic działki, a także odległość balkonów i tarasów. 

Może zdarzyć się, tak że nasz wymarzony projekt domu, nie będzie mógł spełnić odpowiednich odstępów względem granic działki lub nie spełni kryteriów Miejscowego Planu zagospodarowania Przestrzennego. Dużo łatwiej jest dopasować projekt domu do działki niż odwrotnie. Jeśli dokonamy wcześniejszego zakupu projektu domu, musimy liczyć się z czasochłonnym szukaniem działki, na której będziemy mogli go zbudować lub kosztownymi przeróbkami, których będzie musiał dokonać architekt.

Laskasas, Linar Living Room, 6863808.jpg

Laskasas, Linar Living Room, 6863808

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: