Pompa cyrkulacyjna to urządzenie, które zapewnia przepływ cieczy w obiegu. W domowych instalacjach odpowiada za przepływ wody w grzejnikach. Niektórzy inwestorzy decydują się też na zastosowanie pompy cyrkulacyjnej do stałego dostarczania ciepłej wody użytkowej do kranów.

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić różnicę między pompą obiegową co (centralnego ogrzewania) a pompą cyrkulacyjną cwu (ciepłej wody użytkowej). Ich zadanie jest dokładnie takie samo – mają utrzymać przepływ cieczy w obiegu. Przyjęło się jednak, że pompa obiegowa odpowiada za dostarczanie wody grzewczej do kaloryferów czy pętli ogrzewania podłogowego, natomiast cyrkulacyjna za to, by po odkręceniu kranu z ciepłą wodą od razu poleciał strumień o odpowiedniej temperaturze. Pierwszy typ pompy znajduje się w każdej instalacji zasilanej z własnego źródła (np. kotła grzewczego czy kominka z płaszczem wodnym), natomiast drugi tylko w odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej instalacji wodnej.

Pompa obiegowa co

Zadaniem tego rodzaju pompy jest wprawienie w ruch wody ogrzanej w kotle, tak aby dopływała do grzejników, w których oddaje ciepło do powietrza i wraca do wymiennika ciepła w kotle.

Pompy obiegowe co najczęściej są elementem składowym kotłów na paliwa stałe i pieców gazowych. Do systemów z innym źródłem zasilania (np. kominkiem z płaszczem wodnym) pompę dopasowuje się osobno. W obiegach grzewczych stosuje się elektryczne pompy bezobsługowe, w których użytkownik może ustawiać kilka stopni prędkości pracy (zwykle używa się najwyższego). Dobrym rozwiązaniem są urządzenia z systemem automatycznego odpowietrzania obiegu grzewczego. Jeśli czerpie się wodę z własnego ujęcia i nie jest ona uzdatniana za pomocą filtrów, należy zadbać o sitka wyłapujące wszystkie zanieczyszczenia, które mogą wpłynąć na żywotność pompy obiegowej w instalacji grzewczej.

Jeśli pompa obiegowa jest częścią urządzenia grzewczego, jej moc jest fabrycznie dostosowana do mocy kotła. Jeśli natomiast montuje się ją osobno, trzeba uwzględnić zarówno moc źródła ciepła, jak i jego specyfikę. Zbyt słaba pompa sprawi, że w domu będzie za zimno, szybko też może się wyeksploatować. Z kolei pompa przeskalowana oznacza marnotrawienie energii. Jeśli w przejściowych porach roku za ciepło ma odpowiadać kominek z płaszczem wodnym, warto wyposażyć pompę w zasilanie awaryjne, które uruchomi się w sytuacji przerwy w zasilaniu. Uniknie się w ten sposób przegrzewania się płaszcza wodnego czy wręcz zagotowania się wody w układzie.

Pompa cyrkulacyjna cwu

Ten typ pompy stosuje się w domach, w których ciepła woda pochodzi z zasobnika zasilanego przez kocioł (gazowy lub na paliwa stałe) bądź panele słoneczne. Bez tego urządzenia po odkręceniu kranu z ciepłą wodą zwykle trzeba poczekać, aż spłynie chłodna woda zalegająca w rurach, a dopiero po chwili zacznie płynąć strumień ciepłej wody. Gdy w instalacji wodnej jest pompa cyrkulacyjna cwu, ciepła woda dostępna jest od razu po odkręceniu kranu. Dzięki temu zużywa się mniej wody, ale wbrew pozorom nie przekłada się to na oszczędności – włączenie pompy cyrkulacyjnej cwu wymaga dodatkowych nakładów podczas inwestycji, a poza tym jej ciągła praca również wymaga energii.

Montaż pompy cyrkulacyjnej cwu

Montaż pompy cyrkulacyjnej trzeba uwzględnić już na etapie projektowania instalacji wodnej, ponieważ do stałego obiegu ciepłej wody potrzebna jest pętla cyrkulacyjna. Prowadzi ona ciepłą wodę z zasobnika kolejno do wszystkich kranów w domu, a od ostatniego kranu znów odprowadza ją do zasobnika. Dzięki temu po odkręceniu kurka z gorącą wodą przebywa ona znacznie krótszą drogę niż w typowym obiegu, w którym musiałaby „wyruszyć” z zasobnika. W tym czasie do kanalizacji spłynęłoby kilka litrów czystej, choć dla nas zbyt chłodnej wody. W tym sensie pompa cyrkulacyjna cwu pozwala rzeczywiście zadbać o środowisko.

W czasie, gdy woda nie jest używana, stale krąży w pętli cyrkulacyjnej, schładzając się po drodze, co oznacza straty – zarówno energii, jaka jest konieczna do zasilania pompy, jak i tej niezbędnej do ponownego podgrzania wody z obiegu cyrkulacyjnego. Dlatego w takich instalacjach często stosuje się programowalne zegary, które automatycznie unieruchamiają obieg np. w nocy lub w czasie, gdy domownicy są w pracy i szkole. Pompa włączana jest tylko wtedy, gdy gorąca woda jest rzeczywiście potrzebna. Takie elementy sterujące mogą być częścią instalacji inteligentnego domu.

Pompa cyrkulacyjna a obiegowa

Pompa jest niezbędna w obiegu wody grzewczej – bez niej nie ma ciepłych kaloryferów czy ogrzewanej podłogi. Natomiast woda w instalacji wodnej może płynąć bez dodatkowej pompy. Pompa cyrkulacyjna cwu jest urządzeniem, które zapewnia większy komfort, ale nie przekłada się on na wymierne oszczędności ekonomiczne.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: