Co powinieneś zrobić na działce, zanim wpuścisz na nią firmę budowlaną, która przystąpi do realizacji pierwszych prac? Zobacz, w jaki sposób wykonać prawidłowo zabezpieczenie terenu budowy.
Jeśli chcesz rozpocząć inwestycję budowlaną zgodnie z wymogami prawa, musisz odpowiednio przygotować działkę na przyjęcie firmy budowlanej. Niezależnie od tego, czy planujesz postawić niewielki dom czy duży, dwupiętrowy budynek - musisz doprowadzić do działki media, zadbać o zapewnienie bezpiecznego dojazdu ciężkiego sprzętu a także zabezpieczyć granice budowy, eliminując wszelkie zagrożenia i broniąc dostępu osobom niepowołanym.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Ile trwa budowa domu i jak odpowiednio ją rozplanować?
- Jak ogrodzić plac budowy? Ogrodzenie tymczasowe- wytyczne odnośnie montażu
- Z czego wykonać ogrodzenie tymczasowe?
- Jak przygotować drogę dojazdową do placu budowy?
Ile trwa budowa domu i jak odpowiednio ją rozplanować?
Jeśli jesteś w trakcie etapu planowania budowy domu, zapewne – jak każdy inwestor – marzysz o tym, aby cały proces przebiegł szybko, sprawnie i bez żadnych problemów. Niestety, najczęściej okazuje się, iż brak przestrzegania ścisłego harmonogramu, wybór niezgranej firmy budowlanej czy niekonsekwentne wyznaczenie terminów budowy sprawia, że doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego może potrwać o wiele dłużej, niż początkowo zakładałeś- nawet i do kilku lat.
Tymczasem, średni szacunkowy czas budowy domu technologią tradycyjną wynosi zaledwie dwa lata. Pierwszy rok przeznacza się na doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego, zaś drugi na wykończenie wnętrza.
Co ciekawe, pierwsze opóźnienia mogą pojawić się jeszcze zanim rozpoczniesz budowę - na etapie uzgadniania projektu budowlanego. Jeżeli po złożeniu projektu architektoniczno-budowlanego w Starostwie Powiatowym nie wywiążesz się z terminów postępowania administracyjnego i nie uzupełnisz możliwych braków formalnych czy nie dostarczysz poprawnych rysunków projektowych, musisz liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania na uzyskanie decyzji budowlanej. Wszystko zależy więc od tego, na ile skrupulatnie podejdziesz do dopełnienia wszelkich formalności i dotrzymania wyznaczonych terminów.
Pamiętaj także o tym, iż nie możesz rozpocząć robót budowlanych od razu po otrzymaniu decyzji uzgadniającej projekt- musi się ona uprawomocnić, co trwa 14 dni. Dopiero po ich upływie możesz zgłosić się po dziennik budowy a także ustanowić kierownika budowy.
Jeśli wyżej wymienione formalności zostały zakończone, możesz w końcu przejść do kwestii praktycznych budowy domu i zlecić wykonanie budowy wybranej ekipie budowlanej. Niestety, nie każda firma jest dyspozycyjna od zaraz. Jak wynika z naszych statystyk, pomiędzy znalezieniem ekipy jakościowej, która realizuje SSO, a rozpoczęciem budowy zazwyczaj upływa okres od 4 do 6 miesięcy. Pamiętaj jednak, że nie musisz czekać bezczynnie - w tym czasie możesz wykonać wiele obowiązkowych prac, które zapewnią bezpieczne oraz bezproblemowe przeprowadzenie całej inwestycji.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
Jak ogrodzić plac budowy? Ogrodzenie tymczasowe- wytyczne odnośnie montażu
Pierwszy i bardzo istotny krok, który rozpoczyna budowę, to prace przygotowawcze. W ich zakres wchodzą:
- wytyczenie budynku na działce,
- wykonanie niwelacji terenu,
- usunięcie drzew,
- wykonanie przyłączy zewnętrznych,
- zagospodarowanie terenu budowy, tak aby można było na nim bezpiecznie składować materiały budowlane oraz odpady z budowy.
Zanim jednak rozpoczniesz jakiekolwiek prace budowlane, powinieneś wykonać zabezpieczenie placu budowy. Ogrodzenie musi zostać postawione tak, aby działka była całkowicie zabezpieczona przed osobami nieupoważnionymi. Ogrodzenie ma za zadanie uchronić Cię przed możliwością kradzieży, ale również zapobiega wypadkom, mogącym zdarzyć się na nieodpowiednio zabezpieczonym placu budowy.
Ogrodzenie tymczasowe - wytyczne odnośnie montażu
W jaki sposób prawidłowo zamontować ogrodzenie placu budowy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, ogrodzenie tymczasowe terenu budowy musi mieć minimalnie 1,5m wysokości. Abyś jednak mógł postawić je bez formalności, jego wysokość nie może przekroczyć 2,2 m.
Podczas montowania ogrodzenia, pamiętaj o tym, że powinno się ono znajdować jedynie na terenie Twojej posesji, nie w liniach granicy działki. Jeżeli posesja jest duża, ogrodzenie tymczasowe może ograniczyć się jedynie do miejsca budowy.
Choć ogrodzenie powinno być wykonane solidnie, aby bezproblemowo spełniać swoje funkcje, w jego przypadku trwałość nie jest najważniejszym wyznacznikiem- oczywiście, jeżeli masz pewność, iż będzie ono jedynie tymczasowe, a budowa przebiegnie całkowicie bezproblemowo i zakończy się w określonym terminie, w związku z czym możesz zdecydować się na jeden z kilku materiałów polecanych na ogrodzenie. Tradycyjnie wykonuje się je stosując drut kolczasty, odpowiednio połączone kawałki blachy lub blachy trapezowej. Opcjonalnie zaś budowę ogradza się ogrodzeniem z paneli, mającym znacznie większą trwałość.
Z czego wykonać ogrodzenie tymczasowe?
Najmniej skomplikowane ogrodzenie tymczasowe możesz wykonać z drewnianych słupków – na przykład przy pomocy żerdzi sosnowych oraz siatki leśnej. Słupki z drewna możesz jednak zamienić na te metalowe, których w przyszłości możesz użyć do wykonania finalnego ogrodzenia.
Większość inwestorów decyduje się na ogrodzenie wykonane z siatki metalowej. Materiał ten jest bardzo prosty w użyciu, jako że jest lekki, a oprócz tego można go szybko i łatwo rozciągnąć, co wpływa na przyspieszenie prac. Jeżeli już na początku zakładasz, iż budowa zajmie dużo czasu, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór siatki ocynkowanej lub powlekanej, która nie ulegnie korozji i nie będzie zagrożeniem dla przechodniów.
Ogrodzenie tymczasowe tego rodzaju jest stosunkowo trwałe- w zależności od wybranej średnicy drutu, która nie powinna wynosić mniej niż 3 mm.
W niektórych przypadkach czas budowy może ulec znacznemu wydłużeniu- wówczas planowe ogrodzenie tymczasowe staje się ogrodzeniem długoletnim. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie ogrodzenie systemowe z paneli, które przybiera formę przęseł z ażurowej siatki albo paneli wykonanych z blachy trapezowej.
Dzięki zastosowaniu tej ostatniej z możliwości, zyskujesz pewność, iż skutecznie zniechęcisz osoby nieupoważnione do wtargnięcia na plac budowy, a tym samym zabezpieczysz znajdujące się na nim sprzęty czy materiały budowlane.
Ogrodzenie systemowe posiada wszystkie elementy, które będą potrzebne do wykonania montażu. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przystosowania ogrodzenia panelowego do tego, aby móc szybko i bezpiecznie je rozmontować oraz przechować, dzięki czemu możesz je zastosować wielokrotnie. Możesz je także bezproblemowo odsprzedać, kiedy już nie będzie Ci potrzebne. Minusem takiego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena ogrodzenia panelowego- opcjonalnie jednak możesz skorzystać z możliwości jego wypożyczenia od firmy budowlanej.
Jak przygotować drogę dojazdową do placu budowy?
Innym istotnym i niezbędnym elementem podczas przygotowywania placu budowy jest wykonanie drogi dojazdowej. Jeżeli do działki prowadzi droga gruntowa, zanim rozpoczniesz prace, będziesz musiał zadbać o jej utwardzenie. Jeśli tego nie zrobisz, już po pierwszym, nawet niewielkim deszczu, maszyny budowlane mogą utknąć w miejscu. W jaki sposób utwardzić drogę na działce? Możliwości jest kilka:
- wysypanie na drodze kruszywa: tłuczenia, gruzu betonowego, żwiru lub kamienia naturalnego,
- utwardzenie drogi przy pomocy betonowych płyt ażurowych,
- ułożenie na drodze geowłókniny oraz wylanie betonu- geowłóknina wspaniale odprowadza wilgoć i pozwala na trwałe osadzenie betonu.
Zdecydowanie najtańszą metodą z wyżej wymienionych jest utwardzenie drogi kruszywem, czyli materiałem stosunkowo niedrogim. Jeżeli zdecydujesz się na użycie żwiru, zapłacisz mniej więcej 65-80 zł za tonę. Jeszcze mniejszy koszt wiąże się z utwardzeniem gruzem, którego cena zazwyczaj waha się od 10 do 30 zł za tonę.
Całkowity koszt budowy drogi jest powiązany również z ceną za pracę koparki oraz wywrotki, w związku z czym do prac tego rodzaju najlepiej zatrudnić firmę, dysponującą ciężkim sprzętem przeznaczonym do takich robót.