Każdego, kto mierzy się z wyborem nowych okien do domu, liczba dostępnych modeli może przyprawić o zawrót głowy. Okna powinny spełniać nasze wymagania pod względem walorów estetycznych, wpasowywać się w projekt budynku i aranżację wnętrza oraz zapewniać jak najlepsze parametry termiczne i akustyczne.
Okna dostępne na rynku można podzielić ze względu na ich sposób otwierania, liczbę szyb, lokalizację, konstrukcję i materiał wykonania.
Rodzaje okien a sposób i kierunek otwierania
Sposób i kierunek otwierania okien ma duży wpływ na komfort ich użytkowania oraz estetykę wnętrza.
- Okna rozwierane i uchylno-rozwierane – skrzydło okienne otwiera się na całej swojej długości do wnętrza lub jedynie uchyla od góry. Jest to najczęściej wybierany sposób otwierania okien.
- Okna przesuwne – otwieranie przesuwne polecane jest zwłaszcza w pomieszczeniach, w których zależy nam na oszczędności miejsca. To wygodne rozwiązanie jest często stosowane w oknach balkonowych.
- Okna odchylne – skrzydło okienne otwiera się na zewnątrz od dołu, dzięki czemu można wietrzyć pomieszczenie nawet w czasie deszczu.
Dodatkowo można wyróżnić kilka sposobów otwierania okien, które spotyka się jedynie w oknach dachowych, np. okna uchylne, obrotowe, uchylno-obrotowe i wyłazowe. Kierunek otwierania okien określa się jako lewy lub prawy.
Rodzaje okien a liczba szyb
Ze względu na słabe parametry cieplne niezwykle rzadko stosowane są obecnie okna jednoszybowe. Spotykamy się głównie z oknami wyposażonymi w dwie lub trzy szyby.
- Okna dwuszybowe – są to standardowe okna zbudowane z dwóch tafli szkła, które dzieli hermetycznie zamknięta przestrzeń wypełniona gazem podwyższającym parametry cieplne okna.
- Okna trzyszybowe – okna wyposażone w trzy tafle są szczególnie polecane do domów pasywnych i energooszczędnych, gdyż zapewniają najlepszą izolacyjność termiczną.
Rodzaje okien a lokalizacja
- Okna fasadowe – okna ulokowane na ścianach budynku, nazywane też elewacyjnymi, to najczęściej spotykany rodzaj okien.
- Okna balkonowe – to okna prowadzące na balkon lub taras. Mając formę przeszklonych drzwi, umożliwiają wyjście na zewnątrz i bardzo dobrze doświetlają wnętrze.
- Okna dachowe – inaczej okna połaciowe, montowane w połaci dachu w pomieszczeniach na poddaszu.
Rodzaje okien a konstrukcja
Obecnie najczęściej spotykamy się z konstrukcją okien jednoramowych. Pozostałe rodzaje stosuje się głównie w przypadku okien drewnianych, na przykład w stylizowanych lub zabytkowych budynkach.
- Okna jednoramowe – składają się z pojedynczej ościeżnicy i jednego skrzydła okiennego, które otwiera się do wewnątrz budynku. Zastosowanie szyb zespolonych jedno- lub wielokomorowych sprawia, że okna jednoramowe wykazują się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi.
- Okna skrzynkowe – składają się z podwójnych skrzydeł, które są rozdzielone i otwierają się do wewnątrz budynku. Ich rama tworzy tzw. skrzynkę zbudowaną z ościeżnicy i krosna.
- Okna ościeżnicowe – składają się z dwóch skrzydeł, które są rozdzielone i umieszczone po obu stronach ościeżnicy w prostych wrębach. Skrzydła wewnętrzne otwierają się do wewnątrz budynku, a zewnętrzne na zewnątrz.
- Okna krosnowe – składają się z pojedynczego skrzydła zamontowanego w pojedynczej ramie zwanej krosnem. Skrzydło okienne otwiera się do wewnątrz budynku. Ten typ okien wykazuje się słabą termoizolacyjnością, dlatego stosowany jest głównie w budownictwie zabytkowym.
- Okna zespolone (szwedzkie) – składają się z podwójnych, dzielonych skrzydeł otwieranych do wewnątrz budynku, umieszczonych w pojedynczej ościeżnicy. Skrzydła są ze sobą zespolone przy pomocy śrub i nakrętek.
Rodzaje okien a materiał wykonania
- Okna PVC – okna plastikowe cieszą się obecnie największą popularnością ze względu na niską cenę, bardzo dobrą termoizolacyjność i brak konieczności konserwacji.
- Okna drewniane – są cenione ze względu na walory estetyczne drewna i długą żywotność. Są droższe od okien PVC i wymagają systematycznej konserwacji.
- Okna aluminiowe – są polecane zwłaszcza do dużych przeszkleń, charakteryzują się dużą wytrzymałością, odpornością na odkształcenia i działanie czynników zewnętrznych.
Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając okna?
Wybierając okna do domu, warto zwrócić uwagę na ich walory estetyczne. Przeszklenia powinny być dopasowane zarówno do bryły budynku, jak i do aranżacji wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu panuje styl scandi, warto postawić na duże okna, natomiast styl rustykalny czy klasyczny świetnie podkreślą tradycyjne okna drewniane dodatkowo ozdobione szprosami. Elegancką ozdobą wnętrza nowoczesnego będą z kolei okna aluminiowe.
W ofercie producentów okien dostępne są również okna o specjalnych właściwościach. Inwestorzy, którym zależy na oszczędnościach, coraz częściej kierują swoją uwagę w stronę okien energooszczędnych lub pasywnych, które wykazują się najlepszymi parametrami cieplnymi. Dostępne są również okna antywłamaniowe, wyposażone w rozwiązania utrudniające wtargnięcie do domu. Warto także zwrócić uwagę na współczynnik tłumienia hałasu.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: