Zobacz najważniejsze punkty, które wpływają na koszt budowy domu jednorodzinnego. Co składa się na całkowitą wartość inwestycji?

Jakie są koszty budowy domu jednorodzinnego?

Wielu z nas zastanawia się, jakie są tak naprawdę koszty budowy domu jednorodzinnego oraz co składa się na jego ostateczny koszt? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się początkowo wydawać. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej i wskazać Ci, na co wydasz najwięcej pieniędzy, budując swoje wymarzone lokum.

Koszt budowy nr 1: zakup oraz przygotowanie działki budowlanej

Lwią część kosztu budowy domu potrafi stanowić zakup działki budowlanej. W ostatnich latach ceny ziemi znacząco wzrosły i nic nie wskazuje na odwrócenie się tego trendu.  Kluczową rolę odgrywa tutaj sama lokalizacja gruntu – te położone na przedmieściach, ale jednocześnie dobrze skomunikowane, potrafią kosztować krocie.

Działkę należy ogrodzić z każdej strony i wybudować drogę dojazdową. Dodatkowo do wykonania konieczne mogą okazać się prace przygotowawcze takie jak: usunięcie wszelkich zarośli, wyrównanie gruntu i odwodnienie go

Koszt budowy domu nr 2: badanie gruntu, na jakim znajduje się działka budowlana

To nie tylko dobra praktyka, lecz również Twój obowiązek. Badanie geotechniczne działki pozwoli określić położenie i poziom wód gruntowych oraz pozwoli poznać skład gleby. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki takiej diagnozie architekt będzie mógł odpowiednio dostosować układ i specyfikę fundamentów do warunków panujących na Twojej działce, a także rozplanować jej drenaż. 

Koszt budowy domu nr 3: wybór odpowiedniego projektu domu lub zlecenie stworzenia go

Projekt domu to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii, która spoczywa na barkach inwestora. To właśnie od niego zależeć będzie wygląd oraz użyteczność budynku, dlatego też warto poświęcić mu nieco czasu. 

Gotowe projekty domów dostępne do kupienia w internecie są tańsze od tych zamawianych bezpośrednio u architekta, ale w ich przypadku konieczne może okazać się dostosowanie ich do naszych indywidualnych potrzeb. Na szczęście cena projektu zazwyczaj stanowi tylko niewielki procent kosztu gotowej nieruchomości, dlatego nie musisz się nim specjalnie przejmować.

Koszt budowy domu nr 4: czynności administracyjne

Do tej kategorii kosztów zaliczają się wydatki niezbędne do skompletowania wszystkich dokumentów, zaświadczeń i pozwoleń, których wymagają organy państwowe. Są to między innymi:

  • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
  • mapa sytuacyjno-wysokościowa;
  • promesy do przyłączenia mediów;
  • kopie projektów domu;
  • oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem;

Ich skompletowanie jest relatywnie niedrogie, ale potrafi zająć sporo czasu, dlatego warto zająć się tym jak najszybciej.

Koszt budowy domu jednorodzinnego

To zdecydowanie najdroższy punkt naszego zestawienia. Składają się na niego koszty materiałów budowlanych, robocizna oraz wszelkie nieprzewidziane koszty. Wysokość wydatków poniesionych na postawienie domu zależeć będzie głównie od wybranego przez Ciebie projektu. Im bardziej skomplikowany on będzie, tym więcej pieniędzy pochłonie.

Nie możesz też zapomnieć o kosztach związanych z wykonaniem instalacji elektrycznej, wodnej i/lub gazowej. Niezbędne będzie także poniesienie dodatkowych opłat za przyłączenie mediów.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: