Zakup gotowego projektu domu to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Dom katalogowy jest znacznie tańszy niż projekt wykonywany na zamówienie.

Wybierając gotowy projekt domu, często nie będzie on w pełni spełniał naszych wymagań. Po wybraniu i zakupie projektu inwestorzy nierzadko dokonują zmian w gotowym projekcie, dopasowując go do swoich potrzeb. Każdy projekt gotowy jest chroniony prawem autorskim i posiada określony zakres zmian, który można dokonać bez zgody autora.

Zazwyczaj autorzy udzielają zgody na zmiany, które nie wpływają na zmianę bryły budynku i elewację. Jeśli chcemy dokonać zmian, które nie są zawarte w opisie projektu, musimy uzyskać pisemną zgodę twórcy. Zmian w projekcie budowlanym, jeśli zezwala na to autor projektu gotowego, może dokonać uprawniony projektant, który zgodnie z przepisami powinien być członkiem Izby Architektów.

Jakie zmiany najczęściej dokonują inwestorzy w projekcie domu jednorodzinnego?

Jedna z najczęściej dokonywanych zmian, których dokonują inwestorzy w gotowym projekcie domu, jest zmiana ilości okien, ich wielkości lub materiału. W zależności od naszych potrzeb i trybu życia oraz usytuowania działki często decydujemy się na usunięcie lub dodanie okna w poszczególnych pomieszczeniach. Chcąc doświetlić salon, decydujemy się na większe przeszklenia. Wiele osób decyduje się również na usunięcie okien w łazience.

Chcąc dopasować dom do wielkości rodziny oraz potrzeb mieszkańców dokonuje się zmiany przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, np. w miejscu gabinetu ma powstać kolejna sypialnia, a w miejscu pomieszczenia gospodarczego pokój dziecięcy.
Kolejną zmianą, na którą często decydują się inwestorzy, jest zmiana materiałów wykończeniowych oraz wymiana materiałów na podobne, o takich samych parametrach technicznych np. wymiany styropianu na wełnę mineralną czy zamiana pustaków ceramicznych na bloczki betonowe.

Następną, dość kosztowną zmianą jest doprojektowanie w projekcie gotowym piwnicy. Pomieszczenia, które zmienia funkcjonowanie całego budynku, jest dodatkowym miejscem składowania. Budowa piwnicy wiąże się z większym kosztem realizacji domu oraz dodatkowymi obliczeniami konstruktora.

Jakie inne modyfikacje uwzględniane są w projekcie?

Innymi popularnymi zmianami, które wprowadzają inwestorzy do projektu gotowego, jest:

  • zmiana kąta nachylenia dachu,
  • wymiana materiału wykończeniowego na elewacji,
  • modyfikacja przebiegu i rodzaju instalacji grzewczej,
  • przekształcenie przebiegu instalacji elektrycznych
  • oraz zmiana pokrycia dachu.

Musimy pamiętać, że wprowadzanie modyfikacji do projektu gotowego niesie za sobą koszty, ich wielkość zależy od ich rodzaju oraz skomplikowania. Mniej istotne zmiany zostaną naniesione przez architekta niewielkim kosztem. Bardziej skomplikowane adaptacje, które będą wymagać dodatkowych obliczeń konstruktora, będą wiązały się z dużo większymi kosztami.

Gdy zmiany, które chcemy wprowadzić do projektu gotowego, są bardzo skomplikowane lub ich ilość jest bardzo duża, warto przemyśleć wybór projektu indywidualnego, dopasowanego do naszych potrzeb.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: