Jaki projekt wybrać: indywidualny, zamówiony u architekta czy gotowy, dostępny w internetowych katalogach. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Zobacz nasz przewodnik

Jaki projekt domu wybrać?

Od lat trwa dyskusja dotycząca tego, czy lepiej zainwestować w indywidualny projekt domu przygotowany przez architekta, czy też kupić gotowy. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie - wiele zależy od potrzeb konkretnych osób. Decyzję o wyborze danego projektu warto więc dokładnie przemyśleć, a także poznać zdanie ekspertów w tej kwestii.

Projekt domu wybrany z internetowego katalogu - wady i zalety rozwiązania

Inwestorzy przymierzający się do budowy domu mogą kupić gotowy projekt katalogowy. Decydując się na takie rozwiązanie, od ręki mają dostęp do dokumentacji technicznej, dzięki czemu od razu mają szansę, by zapoznać się z ważnymi informacjami dotyczącymi np. stosowanych materiałów czy szczegółów konstrukcyjnych. Dla wielu osób stanowi to dużą zaletę.

W przypadku gotowych projektów inwestorzy mają też ich ogromny wybór - w Internecie w kilka chwil można dotrzeć do tysięcy różnorodnych propozycji, co ułatwia wybór właściwego rozwiązania. Co ważne, dostępne są także świetnie opracowane wizualizacje domów pokazujące, jak będą one ostatecznie wyglądać. W niektórych przypadkach można nawet liczyć na specjalnie przygotowane animacje lub wirtualny spacer po wnętrzu budynku wykonanego według gotowego projektu. Może to być dodatkowym ułatwieniem, ponieważ w przeciwieństwie do technicznych rysunków wykonanych przez architekta, wizualizacje często są bardziej zrozumiałe.

Zaletą gotowego projektu jest też jego korzystna cena. Trzeba jednak pamiętać, że w myśl Prawa Budowlanego tak naprawdę nie jest on pełnoprawnym projektem umożliwiającym uzyskanie pozwolenia na budowę. Aby się nim stał, konieczne jest jego zaadaptowanie do warunków miejscowych konkretnej działki. Musi to zrobić profesjonalny architekt, a dodatkowy koszt jego pracy wynosi zazwyczaj minimum 1500 zł.

Zdecydowanym minusem gotowego projektu katalogowego jest to, że zazwyczaj trudno w pełni dostosować go do własnych oczekiwań. Im są one mniej standardowe, tym bardziej ograniczona jest możliwość wyboru pod względem funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań. Taka sytuacja wymaga więc kompromisów względem własnych, pierwotnych wymagań.

Jakie zalety ma wybranie projektu domu przygotowanego przez architekta?

Zamiast gotowego projektu można zainwestować w indywidualny projekt zamówiony u architekta - inwestorzy samodzielnie wybierają fachowca, dostosowując jego styl, a także proponowaną przez niego stawkę do własnych preferencji i możliwości. Takie rozwiązanie jest często polecane przez ekspertów.

Jak mówi Andrzej Szarzec: „Zdecydowanie warto skorzystać z usług architekta, który rozpozna nasze zwyczaje i potrzeby i zaprojektuje dom, który będzie odpowiadał potrzebom inwestora. Zdarza się tak, że ludzie kupują projekt w Internecie, a następne okazuje się, że wnętrza tego projektu nie odpowiadają stylowi życia mieszkańców. Np. jeśli inwestor marzy o dużej kuchni, w której będzie miejsce na wyspę to warto się upewnić, czy to jest rzeczywiście możliwe w kupowanym projekcie domu”.

Współpracując z architektem, można więc dostosować rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i materiałowe do lokalnych warunków, a także idealnie dopasować dom do działki. Istnieje też szansa, aby przedyskutować wszystkie możliwe warianty ze specjalistą. Wadą inwestowania w indywidualny projekt jest z kolei jego wyższa cena oraz długi termin realizacji. Za utrudnienie można też niekiedy uznać kłopoty ze znalezieniem odpowiedniego fachowca.

Projekt domu od architekta czy z katalogu - co wybrać?

Co zatem wybrać: indywidualny projekt czy tw. „gotowca”? Opinie w tej kwestii są podzielone.

„Moim zdaniem nie ma to znaczenia - tak długo, jak projekt jest czytelny i nie zawiera błędów w pomiarach, można na jego podstawie budować” - mówi Tomasz Wojtasik z firmy budowlanej Bud-Garden. Tak naprawdę wiele zależy więc od predyspozycji inwestora. Osoby, które chcą szybko rozpocząć budowę domu oraz nie mają nietypowych wymagań, a przy tym stawiają na oszczędności, mogą bez obaw zdecydować się na zakup projektu z Internetu.

W wielu przypadkach zalecana jest jednak współpraca z architektem. Podkreśla to Dariusz Szabowski, właściciel firmy budowlanej Bud-System: „Z mojej perspektywy skąd pochodzi projekt domu nie ma znaczenia. Natomiast zauważyłem, że inwestorzy, którzy nie mają wizji przestrzennej, powinni skonsultować swoją budowę z architektem. Dzięki temu w pełniejszy sposób zobrazują sobie jak rzeczywiście będzie wyglądał ich przyszły dom. Domy na wizualizacjach wyglądają odrobinę inaczej niż domy w rzeczywistości i nie każdy potrafi sobie to wyobrazić”.

Projekt przygotowany przez architekta sprawdzi się również w przypadku osób, którym nie zależy na szybkiej realizacji i które dysponują większą sumą pieniędzy na start. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy interesuje je budowa nietypowego domu - skorzystanie z usług specjalisty gwarantuje bowiem oryginalność projektu i jego optymalne dostosowanie do wymagań inwestora.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: