Decydując się na budowę własnego domu, bardzo często chcemy zapewnić sobie swobodę i komfort. Z tego powodu jednym z głównych przemyśleń związanych z wyborem odpowiedniego projektu jest jego wielkość. Jaką powierzchnię powinny mieć poszczególne pomieszczenia, abyśmy mogli swobodnie wykonywać codzienne czynności, wypoczywać, czy pracować? Jaka powierzchnia będzie zdecydowanie za mała, a jaka trudna do zaaranżowania?

Wielkość i ergonomia pomieszczeń

Kuchnia

Kuchnia to niewątpliwie serce każdego domu, to tutaj przygotowujemy posiłki i nierzadko jemy śniadanie, warto, aby to miejsce zapewniało swobodę ruchów podczas wykonywania codziennych czynności. Decydując się na zamkniętą komfortową kuchnię, w której będzie również znajdował się stół, przeznaczmy co najmniej 16 m2. Jeśli nadal chcemy wygodnie korzystać z szafek, gotować, piec, ale nie potrzebujemy stołu do spożywania posiłków metraż 8-10 m2 będzie idealny.

Salon

To właśnie w salonie spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, to tutaj odbywają się rodzinne spotkania, wspólnie oglądamy telewizję czy po prostu odpoczywamy. Jeśli zdecydujemy się na połączenie salonu z jadalnią, warto przeznaczyć na to pomieszczenie minimum 20 m2. Jeśli zdecydujemy się na osobną jadalnię, salon o metrażu 18 m2 pozwoli nam cieszyć się komfortowym wypoczynkiem, warto jednak pamiętać, że w przypadku tego pomieszczenia warto sugerować się liczbą domowników oraz trybem naszego życia. Jeśli lubimy spędzać czas w gronie przyjaciół i rodziny warto zaplanować większy salon.

Jadalnia

Jeśli zdecydujemy się na oddzielenie salonu i jadalni, powinniśmy zadbać o komfortową ilość miejsca do spożywania posiłków. Podczas projektowania jadalni musimy uwzględnić wielkość stołu. Biorąc pod uwagę, że szerokość stołu wynosi średnio 80 cm, wygodna szerokość jadalni to minimum 240 cm. Wygodna jadalnia powinna mieć 12-16 metrów, jeśli nie mamy takiej możliwości, 9 metrów będzie absolutnym minimum.

Sypialnia

Miejsce odpoczynku po ciężkim dniu musi być komfortowe. Urządzając sypialnię dla dwóch osób, oprócz łóżka powinniśmy mieć możliwość zagospodarowania przestrzeni na stoliki lub szafki nocne, toaletkę oraz w przypadku gdy nie mamy osobnej garderoby, miejsce na szafę.

Pokój dzieci

Pokój dziecięcy to jedno z ważniejszych miejsc w domu. Zmiana potrzeb i aranżacji przebiega tutaj bardzo dynamicznie. To właśnie tutaj musimy pomieścić, aż trzy strefy: zabawy, nauki, odpoczynku, dlatego to pomieszczenie nie może być zbyt małe. Zadbajmy, aby pokój dziecięcy miał co najmniej 11-12 m2.

Gabinet

Coraz bardziej popularny home office, przyczynił się do większego zainteresowania aranżacją gabinetu w domu jednorodzinnym. Jeśli planujemy w naszym domu urządzić gabinet, to w przypadku jednego stanowiska do pracy wystarczy nam metraż 8-10 metrów, w przypadku dwóch pracujących osób warto przeznaczyć na ten cel minimum 12 metrów.

Łazienka

Kluczowa role w każdym domu odgrywa komfortowa łazienka. Jakie powinna mieć wymiary, abyśmy mogli swobodnie zrelaksować się po ciężkim dniu lub wziąć szybki prysznic? Jeśli zdecydujemy się na łazienkę z toaletą, warto zaplanować na to pomieszczenie co najmniej 5 m2. Ale tak naprawdę, na komfortową łazienkę powinniśmy przeznaczyć minimum 6 metrów kwadratowych. Jeśli natomiast marzycie o salonie kąpielowym, w którym swobodnie można przeprowadzać kosmetyczne rytuały, warto zarezerwować ponad 8 m2. Z kolei, jeśli nasz metraż jest bardzo ograniczony, ale decydujemy się na osobną toaletę, możemy metraż łazanki ograniczyć do 4 m2.

kaboompics_White and bright interior of a designer living room.jpg

źródło:kaboompics.com

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: