Pytanie powinno brzmieć: Jak w ogóle uzyskać wycenę od wykonawcy? Jeśli jeszcze nie zaczęliście rozsyłać zapytań do firm wykonawczych, to szykujcie się na dłuższą batalię. Z reguły od wysłania pierwszego maila, może minąć kilka tygodni, nim cokolwiek sensownego dostaniecie w odpowiedzi.

Wycena budowy domu - jak podchodzą do niej wykonawcy?

Nikt nie płaci dodatkowo wykonawcy za zrobienie wyceny, a wycena stanu surowego domu, wymaga czasu i nie jest łatwym zadaniem, a komu chciałoby się poświęcaj kilka, czasami kilkanaście godzin pracy, kiedy klient może po prostu powiedzieć „dziękuję, mam kogoś tańszego”. Poza tym, kiedy firmy mają zabukowane prace na rok do przodu, nie mają też  parcia, by przysiąść do pracy papierkowej. Jednak pracę kiedyś się kończą, a wykonanie wycen jest konieczne, by znaleźć nowych. 

Trzeba też pamiętać, że jest sporo prac, które ciężko jest wycenić bez wnikliwej analizy projektu budowlanego i kilku rozmów z zamawiającym. To zabiera łącznie co najmniej kilka godzin pracy. 

Z tego powodu firmy stosują zwykle dwa podejścia: albo tworzą ofertę w kilkanaście minut, (stąd ogromne rozbieżności cen wśród wykonawców), albo tworzą ofertę poświęcając jej więcej czasu, ale i tak pod koniec zawyżając cenę „bo nigdy nie wiadomo”.

Mam jednak dla Was dobrą wiadomość, uzyskanie wyceny, w tym tej rzetelnej jest możliwe. 

Uzyskanie rzetelnej wyceny, zależy od Ciebie! Jak to możliwe?

Zacznij od budowania relacji z potencjalnym Wykonawcą. Nie ma sensu wysyłać na ślepo kilkunastu maili z prośbą o przedstawienie ofert. Jeżeli tak zrobisz, będziesz jednym z kilku maili, które dobre firmy potrafią dostać każdego dnia. Musisz się wyróżnić spośród reszty. 

Najpierw wybierz firmy, z którymi chciałbyś współpracować. Możesz to zrobić poprzez platformę Building Companion, która ułatwia znalezienie rzetelnego wykonawcy, który jest dostępny w Twojej lokalizacji i w preferowanym terminie.

Następnie umów się na spotkanie lub chociaż zadzwoń. Przedstaw swoją sytuację (pobieżnie), zapytaj o wolne terminy, zakres usług - poświęć kilka minut na rozmowę . Teraz dopiero jest czas na wysłanie maila (do osoby, z którą rozmawiałeś). Powołaj się na rozmowę, umieść informację dotyczącą terminów rozpoczęcia, szczegóły, zakres oczekiwanych prac. Możesz zapytać, co daje takie działanie? Nawiązałeś relację, rozmawiałeś z przedstawicielem firmy. Dzięki temu zwiększasz szansę na uzyskanie rzetelnej wyceny. 

Można się zastanawiać, po co muszę się tak starać, skoro jestem klientem i chcę zapłacić. Płacę i wymagam, tylko przy obecnym rynku, to firmy budowalne, decydują z kim chcą współpracować. A zwiększysz swoje szanse, jeśli będziesz konkretny, kulturalny i będziesz wiedział, czego chcesz. 

Co potrzeba Wykonawcy do przygotowania wyceny budowy domu?

Przede wszystkim projekt budowlany - to podstawowe źródło informacji Wykonawcy do przygotowania wyceny. Nie spodziewaj się, że dostaniesz wiarygodną wycenę bez projektu (to odpowiada od razu na pytanie, czy jest sens szukać firmy wykonawczej przed projektem budowlanym). Jeśli dysponujesz przedmiarami, to również prześlij je Wykonawcy. Warto też, byś podzielił się z Wykonawcą swoimi dodatkowymi pomysłami, oczekiwaniami. 

Jak czytać otrzymane oferty wyceny budowy domu?

Jesteśmy już na etapie, gdzie Wykonawcy zainwestowali swój czas na poczet przyszłej współpracy, a na Twojej skrzynce mailowej znajduje się parę wycen - na co zwracać uwagę? Koniecznie sprawdzaj, co zawierają przesyłane oferty.

Zdarza się, że mimo tego, że wysłałeś  projekt, to i tak wycena jest robiona w oparciu o znane Wykonawcy rozwiązania, a z projektu biorą tylko wartości liczbowe. Jeżeli więc, dostaniesz ofertę, która nie pokazuje w sposób jednoznaczny tego, co jest w projekcie, to uściślaj i dopytuj. 

Często, w ramach przyspieszenia procesu wycen, Wykonawca bierze m2 z projektu, mnoży je przez tylko sobie znane współczynniki „pewności ceny” i tak o to powstaje oferta. A dobra wycena wymaga analizy projektu i spotkań z Klientem. Jeśli więc, nie jesteś pewien, czy wycena dotyczy grubości fundamentów lub rodzaju hydroizolacji, który masz w projekcie, to ponawiam radę wyżej: uściślaj i dopytuj.

Z kim konsultować otrzymane wyceny?

Nikt nie wymaga od Ciebie, byś wiedział wszystko. Nie możesz być oczywiście ignorantem budowalnym, bo inaczej Wykonawcy będą Cię wodzić za nos, dlatego budowa własnego domu wymaga dokształcania się np. na forach budowalnych.  Ale, powtarzam nie musisz wiedzieć wszystkiego, dlatego warto mieć sojusznika w postaci Kierownika Budowy. Wykonawca, proponując Ci pewne rozwiązania, zawsze przede wszystkim będzie się kierował swoim interesem. Kierownik Budowy będzie stał po Twojej stronie.

Otrzymanie rzetelnej wyceny jest ciężkie, wymaga od Ciebie dużych pokładów cierpliwości, czasu, ale i szacunku do drugiego człowieka.

Firmy budowlane - komu zlecić budowę domu?

Zobacz listę sprawdzonych wykonawców domu. Kontakty do firm budowlanych z Twojego regionu z terminami na 2022/2023 - w jednym miejscu. Katalog zawiera 4001+ firm.