Budowa domu to ogromny wydatek. Dlatego naturalnym jest, że inwestor chce wiedzieć, z czego i jak powstaje budynek. Nie bój się zadawać pytań wykonawcy. Sprawdź, o co zapytać i jaką odpowiedź powinieneś otrzymać od prawdziwych profesjonalistów.
Każdy inwestor ma prawo pytać o przebieg prac na budowie. Prawdziwi profesjonaliści stawiają na transparentną współpracę i jasne zasady. Dlatego chętnie odpowiadają na najczęściej zadawane przez klientów pytania. W Polsce domy buduje się z myślą o przyszłych pokoleniach. Nie budujemy ich wyłącznie dla siebie, chcemy, aby służyły naszym dzieciom i wnukom. Kupno działki i budowa domu to często inwestycja życia. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami z zakresu budowlanego, aby mieć pewność, że poniesione wydatki przyniosą spodziewane efekty.
O co pytać ekipę budowlaną? Materiały do budowy i izolacje
Nie tylko budżet inwestora jest tutaj ważny, ale przede wszystkim dobra komunikacja z wykonawcą. Na etapie budowy domu wykonawcę możesz zapytać o wszystko. Jednak są takie elementy konstrukcyjne, na które trzeba szczególnie zwrócić uwagę.
Zlecając budowę domu firmie, często polegamy na niej również w kwestii wyboru materiałów, z których konstrukcja powstanie. Ma to kluczowe znaczenie zarówno w kontekście kosztów, jak i energooszczędności budynku i komfortu mieszkańców. Jak zweryfikować wybór materiałów? Oto kilka kluczowych pytań, na które powinieneś zadać firmie, którą zatrudniasz:
- Jakie materiały firma zastosuje do budowy domu?
- Jak firma zamierza ocieplać fundamenty
- Czy drenaż zostanie wykonany od razu?
- Czy firma ma zamiar stosować membranę na dachu?
Pamiętaj, że na wszystkie te pytania, powinieneś uzyskać jasną i wyczerpującą odpowiedź. Każdy materiał budowlany ma określone parametry jak nasiąkliwość czy stopień izolacji termicznej. Pytaj o nie, bo świadczą o jakości wykorzystanych materiałów.
Podstawą zdrowego i energooszczędnego budynku są jego fundamenty. Właściwie zaizolowane będą odporne na działanie wilgoci z gruntu. Jest to również bardzo ważne w kontekście niskich temperatur, na jakie narażone są fundamenty. Dlatego, zanim powstaną, zapytaj o to, w jaki sposób zostaną zaizolowane
Do izolacji fundamentów najlepiej użyć folii kubełkowej, która służy do izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej oraz jednocześnie pozwala budynkowi oddychać – odpowiada Dariusz Szabowski właściciel firmy budowlanej.
Wykonanie dachu – najważniejsze kwestie
Postawienie ścian to pierwszy etap budowy, kolejnym jest wykonanie więźby dachowej, prawidłowe pokrycie dachu i wykonanie obróbki blacharskiej, która zapewni prawidłowe odprowadzanie wody opadowej.
Dach to jeden z najdroższych elementów konstrukcyjnych, dlatego przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, w jaki sposób zostanie wykonana więźba dachowa, w jaki sposób zostanie zaimpregnowane drewno na więźbę. Impregnacja jest kluczowa, ponieważ aktualnie używamy młodego, a co za tym idzie słabszego drewna. Dobre drewno na więźbę powinno być lekko heblowane oraz nasycone płynami odgrzybicznymi. "Warto upewnić się, że drewno, które się zastosuje jest drewnem pierwszej klasy np. drewno bez sęków, które mogłyby wypaść, osłabiając moc drewna" - odpowiada Kondrad Dudziec właściciel firmy budowlanej.
Nie tylko prawidłowo wykonana więźba, ale równie inne ważne szczegóły wpływają na szczelność dachu. Warto zapytać ekspertów o to, co zostanie zastosowane jako czółko dachu pod rynną. Czółko dachu powinno zostać wykonane z suszonej deski konstrukcyjnej oraz heblowanej. W przeciwnym razie będzie ona pękać. Zwykła deska z tartaku może nie być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ istnieje ryzyko, że zacznie się wyginać i niszczyć pod wpływem m.in. nasłonecznienia – mówi Dariusz Szabowski właściciel firmy budowlanej Bud-System.
Jak widać, przedstawiciele firm budowlanych chętnie odpowiadają na kluczowe pytania związane z każdym etapem budowy. Warto zatem pytać swojego wykonawcę i wspólnie z nim dokonywać zmian w wyborze materiału lub technologii. Tak duża inwestycja jak budowa domu wymaga od inwestora dużego zaangażowania. Dlatego warto weryfikować na bieżąco wszystkie informacje wraz z ekipą wykonawcy. Zdecydowanie łatwiej dokonać zmian jeszcze na etapie budowy, niż remontować budynek po kilku latach.
Dobra komunikacja pomiędzy inwestorem a wykonawcą oraz weryfikacja technologii i jakości materiałów na etapie budowy są zatem kluczowe. W dalszej perspektywie oznacza to mniej wydatków i spokój, który jest nie do przecenienia.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: