Podpowiadamy, w jaki sposób złożyć wniosek o przyłącze energetyczne i gdzie znajdziesz odpowiedni wniosek.

Dostęp do prądu jest niezbędny nie tylko w trakcie mieszkania w nowym domu -  potrzebujesz już go na etapie rozpoczynania budowy. Oczywiście, możesz zdecydować się na zakup agregatu prądotwórczego. To dobre rozwiązanie na chwilę, jednak nie umożliwi on pracy potrzebującym wiele energii elektrycznej urządzeniom. 

W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest napisanie wniosku o przyłącze energetyczne, jeszcze zanim rozpoczną się pierwsze prace na placu budowy. 

O czym przeczytasz w tym artykule?

 1. Przyłącze energetyczne – co to jest?
 2. Wniosek o przyłącze elektryczne krok po kroku
 3. Wniosek o przyłącze elektryczne – jak złożyć?
 4. Przyłącze elektryczne a pozwolenie na budowę
 5. Czy zgoda sąsiadów na przyłącze elektryczne jest potrzebna?
 6. Przyłącze energetyczne – jak zrobić?
 7. Tymczasowe przyłącze energetyczne – co to jest?
 8. Jaki jest czas oczekiwania na przyłącze energetyczne?
 9. Ile kosztuje przyłącze energetyczne?

Przyłącze energetyczne – co to jest?

Przyłącze energetyczne to nic innego, jak element sieci energii elektrycznej, które odpowiada za jej połączenie z wybraną – na przykład Twoją – instalacją. Jedną z najważniejszych części przyłącza energetycznego jest układ pomiarowy, dzięki któremu będziesz wiedział, ile musisz uiścić zakładowi energetycznemu za pobrany prąd. Każda z instalacji ma określoną moc przyłączeniową, która jest wybierana przez użytkownika.

Wniosek o przyłącze energetyczne krok po kroku

Aby zostać przyłączonym do sieci energetycznej, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Możesz to zrobić zawsze, jeśli tylko posiadasz prawo do użytkowania danego budynku. Jak wypełnić wniosek o przyłącze energetyczne krok po kroku?

 1. Znajdź zakład energetyczny, który znajduje się najbliżej Twojej nieruchomości.
 2. Zadzwoń lub napisz wiadomość e-mail do biura obsługi klienta wybranej sieci energetycznej. Sieć udostępni Ci aktualny wzór wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia. Dzięki temu będziesz wiedział, jak dokładnie wypełnić wniosek o przyłącze energetyczne w sieci Enea, Engie zielona energia, PGE czy innym wybranym zakładzie.
 3. Większość z dostawców prądu udostępnia także wzór wniosku na swoich stronach internetowych.
 4. Pamiętaj o tym, aby we wniosku wpisać maksymalną moc, która ma być pobierana dla Twojej instalacji z wybranej sieci energetycznej.
 5. Załącz do wniosku mapę geodezyjną. Na niej powinna być naniesiona działka, a także określone jej położenie względem sieci energetycznej. Drugim załącznikiem powinien być akt własności budynku lub działki.
 6. Wniosek możesz wysłać pocztą lub też złożyć osobiście w wybranym zakładzie energetycznym.

Wniosek o przyłącze energetyczne – jak złożyć?

Wniosek powinieneś złożyć zawsze w tym zakładzie sieci energetycznej, która jest właściwa dla umiejscowienia parceli. Wnioski największych sieci dostarczających prąd, takich jak Enea czy Tauron możesz nawet wypełnić przez Internet. Niektórzy z dostawców energii elektrycznej nie wymagają osobistego złożenia dokumentów- możesz więc wysłać je drogą e-mailową.

Przyłącze elektryczne a pozwolenie na budowę

Czy do wniosku o przyłącze energetyczne jest konieczne pozwolenie na budowę? Jak mówią przepisy prawa budowlanego, przyłącze energetyczne nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Warto podkreślić, że jako inwestor masz prawo do zdecydowania o procedurach, które pozwalają zrealizować Twoją inwestycję.

Czy zgoda sąsiadów na przyłącze energetyczne jest potrzebna?

Czasem istnieje konieczność doprowadzenia przyłącza energetycznego z działki, która sąsiaduje z Twoją parcelą. W takim przypadku konieczne jest uzyskania zgody sąsiada na przyłącze energetyczne, która musi zostać sporządzona w formie pisemnej. Jeśli sąsiad odmawia udzielenia zgody, niestety pozostaje Ci wyjaśnienie sporu na drodze sądowej.

Przyłącze energetyczne – jak zrobić?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie jak zrobić przyłącze energetyczne, najpierw powinniśmy dowiedzieć się, kto może wykonać przyłącze energetyczne. Leży to w kompetencji zakładu energetycznego, w związku z czym nie możesz wykonać przyłącza samodzielnie. Jako ciekawostkę warto jednak wiedzieć, że kabel na przyłącze energetyczne najczęściej powinien być czterożyłowy i mieć przekrój 25 lub 16 milimetrów. Co ważne, przyłącze musi zachować przynajmniej pół metra odstępu od drogi dojazdowej.

Tymczasowe przyłącze energetyczne – co to jest?

Innym rozwiązaniem jest także tymczasowe przyłącze energetyczne, które spełnia swoje zadanie jedynie w trakcie budowy. Niestety, jego koszt obciąży Twoją kieszeń. Aby uzyskać tymczasowe przyłącze energetyczne musisz spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest złożenie wniosku o warunki przyłączenia placu budowy. Następnie musisz podpisać umowę. Jak wygląda ten proces krok po kroku? Podpowiadamy:

 • ustalenie mocy przyłączeniowej niezbędnej dla danego placu budowy,
 • złożenie wniosku o warunki przyłączenia w sieci energetycznej,
 • odczekanie, aż przyłącza zostaną wykonane na terenie budowy,
 • zawarcie umowy na dostarczanie energii elektrycznej z wybranym dostawcą prądu.

Do uzyskania tymczasowego przyłącza energetycznego na placu budowy możesz potrzebować dodatkowych dokumentów. Zalicza się do nich przede wszystkim szkic sytuacyjny, który wskaże, jak podłączany obiekt jest usytuowany względem sąsiednich obiektów oraz istniejącej sieci energetycznej.

Jaki jest czas oczekiwania na przyłącze energetyczne?

Jeśli chcesz odpowiednio rozplanować prace związane z budową, powinieneś wiedzieć, ile czeka się na przyłącze energetyczne. Zazwyczaj czas oczekiwania wynosi od jednego do nawet pięciu miesięcy. Niestety, na co skarży się wielu inwestorów, w tej kwestii jednak cierpliwość okazuje się bardzo potrzebna. W niektórych sytuacjach czas oczekiwania może być nawet dłuższy (do kilkunastu miesięcy!).

Wszystko zależy od tego, iloma zleceniami wykonania przyłączy energetycznych jest obecnie obciążony zakład energetyczny oraz jakie są lokalne warunki techniczne.

Jeśli nie możesz tak długo czekać, możesz próbować przyspieszyć proces wykonania przyłącza energetycznego. Nie jest to jednak łatwe. Prośbę o możliwie szybkie przyłączenie możesz dołączyć do wniosku, jednak nie dostaniesz żadnej gwarancji, iż zakład energetyczny ją spełni, zanim upłynie wyznaczony termin.

Ile kosztuje przyłącze energetyczne?

Koszt wykonania przyłącza energetycznego jest zależny od tego, jaka będzie jego moc przyłączeniowa. Za 1 kilowat najczęściej przyjdzie Ci zapłacić około 200-250 zł. Warto wiedzieć, że dla domów jednorodzinnych zazwyczaj wykonuje się przyłącza o mocy 12 kilowatów.