Podpowiadamy, jak przygotować się do budowy domu. Praktyczne wskazówki od inżyniera budowy. Sprawdź, dlaczego warto działać według harmonogramu budowy.

Kiedy zaczyna się budowa?

Zgodnie z Prawem Budowlanym, przez budowę rozumiemy wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu. By jednak do tego doszło, musisz mieć działkę, projekt i wszystkie wymagane pozwolenia, bo budowa, nie zaczyna się od wbicia łopaty, ale tak naprawdę zaczyna się od papierów i formalności. 

Kto wykonuje harmonogram robót?

Wszystko zależy od systemu, w którym planujesz budować dom. Jeśli jest to system gospodarczy, i większość prac, planujesz przeprowadzić samodzielnie, rozsądnie byłoby zlecić harmonogram doświadczonemu kierownikowi budowy. W przypadku systemu kontraktowego jest łatwiej (i drożej), bo całość prac, w tym i harmonogram zleca się Generalnemu Wykonawcy. 

Czy harmonogram jest potrzebny? 

Z formalnego punktu widzenia: nie. Nie jest potrzebny do otrzymania kredytu w banku (z reguły wystarcza sam kosztorys), czy uzyskania pozwolenia na budowę. Harmonogram jest potrzebny głównie Inwestorowi - pomoże mu utrzymać kontrolę nad kosztami.  

Jakie są korzyści z wykonania harmonogramu?

 • Utrzymanie budżetu: dobrze przygotowany harmonogram oprócz wyznaczenia terminów dla poszczególnych prac, pozwala również na określenie kosztów budowy.
 • Komunikacja z pracownikami: jeśli budowa zostanie rozpisana na etapy, i krótki harmonogram zostanie dołączony do umowy z Podwykonawcami: oni będą wiedzieli, z  czego będą rozliczani;
 • Zaplanowanie wejścia poszczególnych ekip robotniczych: nie oczekuj od firm Podwykonawczych, że będą czekać, gdy wezwiesz je do rozpoczęcia prac. Obecnie dobre firmy budowalne mają zlecenia zaplanowane nawet do 2 lat do przodu.;
 • Zaplanowanie odbiorów np. przyłączy;
 • Nie marnowanie czasu na czekanie: na odbiory, materiał, czy Podwykonawców. 

Co powinno się znaleźć w harmonogramie?

Podstawy podział prac opiera się na następujących etapach:

 • Formalności: projekt i uzyskanie pozwolenia na budowę
 • Stan zerowy
 • Stan surowy otwarty
 • Stan surowy zamknięty
 • Elewacja i instalacje
 • Prace wykończeniowe

W harmonogramie powinny być też zaplanowane próby i odbiory instalacji oraz zgłoszenie odbiorów budynku. Oprócz rozpisania etapów budowy, należy też zaplanować terminy wykonania poszczególnych prac z uwzględnieniem koniecznych przerw technologicznych.

Harmonogram powinien być elastyczny- zawsze mogą wystąpić tzw. czynniki losowe związane z pogodą czy nieprzewidzianymi kryzysami. 

Pamiętaj: dobry harmonogram to realny harmonogram. Jeśli na pracę, na które potrzebne są min. 2 tygodnie, Ty wpiszesz 3 dni, to nie oczekuj ich wykonania w tym czasie, ale zastanów się nad zatrudnieniem profesjonalisty. 

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

Kiedy można zrobić przerwę w budowie?

Chociaż prace w okresie zimowym, znajdują swoich zwolenników- głównie ze względu na dostępność ekip budowlanych, to należy prace planować tak, by do końca jesieni, zamknąć stan zerowy, stan surowy otwarty lub stan surowy zamknięty. Nie pozwól, by warunki zimowe (dla materiałów budowlanych, zima zaczyna się, gdy temperatura spadnie poniżej +5 °C), zniszczyły, to co stawiałeś przez ostatnie 9 miesięcy. 

Ile trwa budowa domu?

Statystycznie budowa domu w Polsce trwa ok. 3-4 lata*. W tym samy czasie projektowany, budowany i odebrany jest odcinek ok. 25-30 km drogi szybkiego ruchu. Dlaczego więc tak ciężko wybudować o wiele mniej wymagający obiekt? Głównie ze względu na to, że najczęściej przy budowie domu, wybierana jest metoda gospodarcza, która znacząco wydłuża czas stawiania domu. 


*Dane dotyczącą domów stawianych w technologii tradycyjnej.