Instalacja grzejnika olejowego nie wymaga żadnego specjalistycznego montażu, wystarczy tylko dostęp do gniazdka elektrycznego, by móc podłączyć grzejnik do prądu. Istotnym krokiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie grzejnika olejowego jest sprecyzowanie i dostosowanie mocy grzejnika do własnych potrzeb.

Grzejniki olejowe bardzo często przypominają klasyczne żeberkowe kaloryfery. Często również składają się z dwupłytowej konstrukcji, w której wnętrzu grzałka podgrzewa olej. To dość prosta konstrukcja, a urządzenie nie jest skomplikowane w obsłudze. Dla większości modeli charakterystycznymi elementami są kółka, które ułatwiają przeniesienie dość ciężkiego grzejnika do innego pomieszczenia.

Rodzaje grzejników olejowych

Na rynku jest kilka rodzajów grzejników olejowych, które różnią się pod względem wyglądu oraz budowy.

Grzejnik olejowy elektryczny

Jest to dość ekonomiczny sposób ogrzewania pomieszczeń. We wnętrzu grzejnika znajdują się grzałki elektryczne, które ogrzewają olej. Wysoka moc grzejnika pozwala na dość szybkie nagrzanie się oleju w ożebrowaniu, przez które ciepło następnie jest oddawane do pomieszczenia. Olej wolno stygnie, dzięki czemu nawet po wyłączeniu się grzejnika oddaje ciepło jeszcze nawet przez kilkadziesiąt minut. Im więcej żeberek, tym większa jest wydajność grzejnika dzięki jego większej powierzchni.

Grzejnik olejowy panelowy

Grzejniki tego typu, mimo że nie cieszą się tak dużą popularnością jak żebrowe, mają wiele zalet. Są między innymi dużo lżejsze niż grzejniki z żebrami. Poza tym zajmują mniej miejsca, ponieważ są węższe. Ich budowa przypomina nieco grzejniki aluminiowe.

Grzejnik olejowy z termostatem

Termostat zapewnia użytkownikom względną oszczędność. Jest to rozwiązanie, przy którym grzejnik nagrzewa się do danej mu temperatury i po prostu wyłącza się, nie czerpiąc więcej energii elektrycznej. Gdy temperatura obniża się, termostat uruchamia się ponownie i powodując ponowne nagrzewanie się urządzenia do zadanej temperatury.

Grzejnik olejowy z timerem

Timer to przydatna cecha grzejnika olejowego. Jest bardzo praktyczny, gdyż umożliwia nagrzewanie pomieszczenia o określonej godzinie. Przy pomocy timera ustawia się godzinę, o której grzejnik ma zostać uruchomiony, dzięki czemu domownicy przychodzą do ciepłego pomieszczenia. Co więcej, producenci poszli z duchem czasu, umożliwiając zintegrowanie takiego urządzenia z innymi poprzez bluetooth i sterowanie grzejnikiem zdalnie, za pomocą telefonu.

Grzejnik olejowy ścienny

Grzejnik olejowy można również zawiesić na ścianie lub do niej przymocować dzięki specjalnym uchwytom. Grzejnik tego typu wyposażony jest w konsolę ścienną, z której można zdjąć grzejnik i postawić go z powrotem na nóżkach.

Koszty utrzymania grzejnika olejowego

Koszt zakupu grzejnika olejowego wynosi od 70 złotych do około 500 złotych. W porównaniu z cenami innych grzejników na rynku ten wypada dość korzystnie. Jedynym dodatkowym kosztem jest opłata za prąd. Dużym plusem jest możliwość płynnej regulacji temperatury oleju w stopniach Celsjusza, a co za tym idzie, kontrolowanie zużycia energii. Zużycie prądu przez grzejnik olejowy następuje tylko wtedy, gdy grzałki elektryczne grzeją olej. Po wyłączeniu grzejnika ciepło oddawane jest jeszcze przez kilkadziesiąt minut. Utrzymanie się ciepła w grzejniku po jego wyłączeniu pozwala na zasilanie grzejnika prądem w tańszej, nocnej taryfie oraz w tańszym „okienku” w ciągu dnia, ale korzystanie z uzyskanego ciepła również później, gdy prąd jest już droższy.

Grzejnik olejowy czy konwektorowy?

Alternatywą dla grzejników olejowych są modele konwektorowe. Są nieco lżejsze, mniejsze oraz nie posiadają nagrzewającego się wewnątrz oleju. Ze względu na niewielkie rozmiary i wagę grzejnik tego typu można przenieść na ścianę. Topowe modele posiadają również pilot zdalnego sterowania, który znacznie ułatwia obsługę. W porównaniu z grzejnikiem olejowym grzejnik konwektorowy szybciej się nagrzewa, ale stygnie natychmiast po wyłączeniu urządzenia. Grzejnik olejowy natomiast wolniej się nagrzewa, ale stygnie bardzo długo, nawet kilkadziesiąt minut.

Grzejnik olejowy czy elektryczny?

Tym, co może wyróżniać grzejnik olejowy od innych grzejników elektrycznych, jest możliwość gromadzenia ciepła. Zadanie to spełnia olej, który wypełnia urządzenie. Niestety, ogrzewanie grzejnikami olejowymi w ciągu całego dnia oznacza zużywanie dużej ilości energii, co może okazać się kosztowne. Dlatego grzejniki takie najlepiej sprawdzą się jedynie pomocniczo, w przypadku potrzeby dogrzania jednego z pomieszczeń lub jako zabezpieczenie na wypadek awarii głównego systemu ogrzewania.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: