Kolega kolegi, brat koleżanki lub znajomy z podstawówki – szukając firmy budowlanej do budowy domu zaczynamy od pytania znajomych i rodziny. Dlaczego lepiej nie współpracować z bliskimi osobami?

Firma budowlana: dlaczego inwestorzy decydują się na znajomych?

Budowa domu to kosztowna inwestycja, często wiążę się z kredytem na długie lata lub wydaniem oszczędności gromadzonych przez całe dorosłe życie. Nic dziwnego, że inwestorzy szukają oszczędności w różnych miejscach. Największe wydatki przy procesie budowy domu to koszt materiałów budowlanych oraz opłacenie firm, ekip i specjalistów. I o ile na materiałach ciężko jest zaoszczędzić, to zlecenie prac budowlanych w niższych kosztach jest możliwe. Ale czy warto? 

Niektórzy inwestorzy decydują się na budowę domu z pomocą znajomych fachowców, często nawet dość bliskich przyjaciół czy członków rodziny. Choć wydaje się to być pomysłem idealnym, to w praktyce możemy napotkać na spore trudności. Przedstawiamy możliwe, prawdopodobne zagrożenia budowy domu ze znajomymi fachowcami.

 

Firma budowlana znajomego czy niezależny wykonawca?

Jeśli w gronie swoich znajomych lub rodziny masz osobę, która posiada firma budowlaną, to pewnie myślisz, że budowanie z nim będzie mniej kosztowne. Być może tak, jednak pamietaj, że obniżenie ceny specjalnie dla Ciebie może wiązać się z tym, że nie będziesz priorytetowym klientem. Oczywiście Twój zaprzyjaźniony budowlaniec może obiecać Ci, że „zrobi wszystko po kosztach", jednak licz się z tym, że Twój dom może być budowany z doskoku czyli w momencie chwilowych przestojów na innych budowach. 

Czy znajomy zgodzi się na podpisanie umowy?

Podstawą rozpoczęcią prac budowlanych powinno być dopełnienie formalności prawnych czyli zawarcie umowy między wykonawcą a inwestorem. Praktyka ta już dość mocno funkcjonuje w kręgu dobrych fachowców, jednak niestety nie jest akceptowana przez ekipy, które nie są podmiotami gospodarczymi. Decydowanie się na współpracę z budowlańcami, którzy nie posiadają zarejestrowanej firmy jest bardzo ryzykowne. I o ile wzięcie na siebie odpowiedzialności za fuszerki poskutkuje dodatkowymi kosztami, to łamanie przepisów BHP może być niebezpieczne.

Ze znajomym, kimś z rodziny będzie Ci ciężko podpisać umowę. Dbanie o własne interesy w takim układzie powinno być ważniejsze niż zaufanie. 

Jak egzekwować jakość i co z błędami?

W przypadku przyjacielskiej relacji nieco inaczej podchodzi się do kwestii związanych z drobnymi niedociągnięciami oraz ich późniejszej naprawy. Ciężko je wytykać i egzekwować naprawę błędów, jeśli współpracujemy z przyjacielem rodziny, czy kimś bliskim. Problematyczne mogą być poważne błędy, które będą wymagały dodatkowych kosztów.

Od swojego znajomego możesz usłyszeć powiedzonka w stylu „dobrze jest, nikt z tego strzelać nie będzie”, albo „do góry nie poleci”. Nie zmienia to jednak faktu, że wykonanie poprawek będzie konieczne, a Ty będziesz musiał zapłacić za nie komuś innemu.

Zbyt luźna atmosfera na budowie i wolny postęp prac

Luźne podejście to kolejne zagrożenie związane z zatrudnianiem znajomych fachowców. Twój zaprzyjaźniony majster może czuć się jak u siebie w domu. Nie zdziw się też, jeśli będą regularnie wpraszać się do Ciebie na obiad oraz oczekiwać ciepłych przekąsek w ciągu swojej dniówki. Oczywiście nie musi tak być i nie dotyczy to wszystkich wykonawców, jednak w przypadku znajomych można obawiać się mniej profesjonalnego podejścia. 

Egzekwowanie prawa do gwarancji może zrujnować przyjaźń

Błędy zdarzają się nawet najlepszym, ale ich naprawa nigdy nie jest zadaniem przyjemnym. Problem może się pojawić, jeśli dojdzie do poważnych błędów. Niestety, ktoś musi odpowiedzieć za ewentualne fuszerki i z własnej kieszeni pokryć koszty ich naprawy, a tym kimś jest osoba odpowiedzialna za ich wystąpienie. Sytuacja ta jest także niekomfortowa dla samego inwestora, który musi osobiście poinformować o błędach zaprzyjaźnionego fachowca.

Jednak największy problem pojawi się, gdy znajomy budowlaniec wyprze się odpowiedzialności za wykonaną fuszerkę. Jeśli zdecydujesz się egzekwować swoje prawa na drodze sądowej, to właściwie od razu możesz przekreślić lata przyjaźni. Nie pomoże też całkowite odpuszczenie całej sprawy – żal i stres odcisną mocne piętno, które również może zadecydować o zakończeniu wspólnej znajomości. Dlatego też wszystkim naszym klientom doradzamy, by nie wystawiać na próbę przyjaźni tylko po to, by trochę zaoszczędzić.

  • Nie wszyscy znajomi, którzy prowadzą firmy budowlane stosują opisane wyżej praktyki.
  • Ważne jest, żeby w każdym przypadku - czy to z firmą zaprzyjaźnioną, czy też nie - podpisywać umowę na początku współpracy. 
  • Umowa to nie brak zaufania - to szacunek dla obu stron.

Gdzie szukac firm budowlanych?

Możesz korzystać z firm z polecenia czy fim znajomych. Pamiętaj jednak, by zawsze ją wczesniej sprawdzić. Referencje, odwiedziny na zrealizowanych budowach to podstawa przed podpisaniem umowy. 

Jeśli szukasz niezależnych i sprawdzonych wykonawców, zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki firm budowalnych. Posiadamy już blisko 500 opinii o firmach z całej Polski. W naszej bazie znajdziesz firmy budowlane między innymi z Poznania, Warszawy czy Wrocławia.