Budowa domu energooszczędnego to poważne przedsięwzięcie. Odpowiednio zaprojektowany budynek musi spełniać normy oraz być przyjazny użytkownikom. Podczas projektowania musimy zwrócić uwagę na takie aspekty jak: wielkość budynku, kształt i liczbę kondygnacji. Ponadto musimy odpowiednio zaplanować liczbę i wielkość okien, układ pomieszczeń i ich rozmieszczenie względem stron świata. Do ważnych aspektów powinniśmy również zaliczyć wybór materiałów wykończeniowych ścian, dachu i podłogi. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej domom energooszczędnym i parametrom, jakie powinny posiadać. Poniższe porady z pewnością ułatwią państwu proces planowania i projektowania.
Zacznijmy od krótkiej charakterystyki domów energooszczędnych i ich podziału według europejskiego systemu ISO. Według wspomnianego podziału domy, których zapotrzebowanie na energię służącą do ogrzewania domu wynosi 30-70 kWh/m2*rok, klasyfikowane są jako domy energooszczędne. Między 15-30 kWh/m2*rok zużywają domy niskoenergetyczne, z kolei w przedziale 1-15 kWh/m2*rok mieszczą się domy pasywne.
Dom energooszczędny powinien mieć prostą bryłę, najlepiej z rzutem w kształcie prostokąta lub kwadratu. Przy zastosowaniu wykuszy, lukarn narazimy budynek na powstanie mostków termicznych, które wpływają na straty energetyczne. Dodatkowo najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dachu jedno lub dwuspadowego. Bardziej energooszczędnym rozwiązaniem jest budowa domu dwukondygnacyjnego w porównaniu z parterowym. Zabieg ten pozwala ograniczyć straty energii przez powierzchnię dachu.
Rozkład pomieszczeń
Decydując się na dom energooszczędny, bierzemy pod uwagę jak najmniejsze straty energii. Podczas planowania naszego domu, od strony południowej warto umiejscowić pomieszczenia przeznaczone na pobyt dzienny tj. salon, gabinet, pokoje dzieci. Od strony północnej zaplanujmy pomieszczenia pomocnicze np. garderobę, schowki, pomieszczenia techniczne, ponieważ nie potrzebują one tak wysokiej temperatury i ilości światła jak pozostałe pomieszczenia. Ze względu na fakt powstawania mostków termicznych w domach energooszczędnych unika się projektowania balkonów.
Okna i materiały
Budując dom energooszczędny szczególną uwagę, musimy zwrócić, na dobór materiałów wykończeniowych. Izolacja termiczna na ścianach powinna mieć grubość 20 cm, a współczynnik Uo powinien być mniejszy niż 0,15 W/m2K. Grubość izolacji dachu powinna wynosić co najmniej 30 cm. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór odpowiedniej stolarki okiennej. W domach energooszczędnych warto projektować duże okna z jak najmniejszą ilością szprosów. Okna powinny być dwu lub trzyszybowe.
Go Modern Furniture, Manutti Air Collection outdoor furniture, 1121994
LisaSarah designs in steel, Outdoor matt black steel hello, 1831204
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: