Działka budowlana to gwarancja, że budowa domu będzie możliwa bez nadmiernych formalności.

 

Praktyka pokazuje, że właściciele działek budowlanych z łatwością uzyskują pozwolenia na wznoszenie domów. Działki budowlane z uwagi na swoje liczne walory są znacznie droższe niż działki rolne czy rolno-rekreacyjne.

W jaki sposób wybrać działkę pod budowę własnego domu

Jak kupić działkę budowlaną? – to jedno z najważniejszych pytań osób, które myślą o postawieniu domu na działce. Przede wszystkim należy patrzeć na każdą działkę oczami przyszłego nabywcy. Wybierając dane miejsce, trzeba zwrócić uwagę, czy wartość działki w przyszłości wzrośnie. Działki budowlane to z punktu widzenia przyszłego właściciela domu najbardziej atrakcyjne tereny, na których można wznieść dom lub inny obiekt budowlany. Muszą one spełniać wiele parametrów, które będą czyniły je atrakcyjnymi. Ważne jest wybranie działki, która:

● ma dostęp do drogi publicznej,

● ma uporządkowany stan prawny,

● nie ma obciążeń (np. służebnością przejazdu, przejścia),

● znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji, np. blisko szkoły, sklepów, przystanków autobusowych,

● znajduje się w terenie bez zagrożeń, np. bez ryzyka osunięcia gruntu czy zalania.

Co wpływa na atrakcyjność działki

Grunt, który jest źle wybrany, może w skrajnym przypadku uniemożliwić inwestycję. Zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup danej parceli, należy dowiedzieć się, ile kosztuje działka budowlana, która nas interesuje. Cena jest uzależniona od lokalizacji, początkowego typu działki, odległości od szlaków komunikacyjnych, dostępu do mediów, takich jak woda, gaz, kanalizacja, energia elektryczna.

Wartość działki budowlanej jest zależna zarówno od wyżej wymienionych czynników, jak i od tego, jak szybko chce sprzedać działkę budowlaną jej dotychczasowy właściciel. Czy zależy mu na wielokrotnym przebiciu ceny, a tym samym długim czekaniu na nabywcę, czy chce szybciej sprzedać działkę i zarobić na niej mniej pieniędzy.

Jakie są koszty nabycia działki budowlanej. Czy odrolnienie jest opłacalne

Nabywcy działek budowlanych często chcą jak najmniejszym kosztem nabyć działkę pod budowę domu. Istnieje możliwość zamiany przeznaczenia działki, kiedy zostanie przekształcona działka rolna na budowlaną. Ponieważ jest to proces długotrwały, korzysta z niego niewiele osób, jednak pozwala to na zaoszczędzenie dziesiątek tysięcy złotych, które należałoby przeznaczyć na zakup działki od początku w typie budowlanym. Proces ten nazywa się odrolnieniem działki.

Wiele osób sprawdza, ile kosztuje ar działki budowlanej na wsi, licząc, że trafią na okazję cenową w miejscu, w którym poszukują lokalizacji na dom. Proces odrolnienia działek jest długotrwały i nie zawsze można go przeprowadzić. Działka budowlana uzbrojona, to znaczy wyposażona w podstawowe media, które wystarczy przyłączyć do budowanego domu, jest bardziej atrakcyjna dla nabywcy, a zatem jej cena będzie wyższa niż działki nieuzbrojonej.

Jak wynika ze statystyk dotyczących tego, ile kosztuje metr kwadratowy działki budowlanej w Polsce, cena w zależności od województwa waha się od 48 zł w województwie lubuskim, przez 105 zł w Małopolsce, aż do 170 zł na Mazowszu. Wartość działki budowlanej zależy od:

● warunków hydrogeologicznych na działce,

● rodzaju gruntów na działce,

● wielkości i kształtu działki,

● dojazdu i uzbrojenia.

Nawet mała działka budowlana, ale znajdująca się w doskonałej lokalizacji i uzbrojona może być wiele warta. Kupiec, który będzie chciał ją nabyć, musi się przygotować na wyłożenie dużej sumy.

Działka rolno-budowlana a działka zabudowana i rekreacyjna – co je różni

Pierwszy typ działki to działka rolno-budowlana. Charakteryzuje się tym, że jej położenie jest specyficzne. Część działki leży w terenie przeznaczonym pod budownictwo, a część na terenie przeznaczonym pod uprawę roli. Kolejnym typem działki, który można nabyć, jest działka zabudowana. To termin, który używany jest w odniesieniu do działki, na której wzniesione są już budowle lub budynki. W polskim prawie nie zdefiniowano działki zabudowanej. Istnieje także możliwość nabycia innego typu działki. Porównując działkę rekreacyjną a działkę budowlaną, zasadne jest odnotować, że ta pierwsza nadaje się pod budowę domu, jednak nie w każdych warunkach. Działka rekreacyjna to taka, która jest wykorzystywana w celach wypoczynkowych. Na działce rekreacyjnej możliwe jest wzniesienie zabudowy letniskowej. Działka budowlana daje zaś zawsze prawo do wznoszenia budynków bez specjalnych ograniczeń w zakresie ich wielkości.

Działka od gminy to szansa na tanie nabycie nieruchomości – czy rzeczywiście

Sposobem na nabycie działki budowlanej w dobrej cenie są przetargi organizowane przez gminę. Jeszcze kilka lat temu dla zainteresowanych nie było takie oczywiste, jak kupić działkę budowlaną od gminy. Obecnie jednak gminy chociażby na swoich stronach internetowych publikują szczegółowe wytyczne w tym zakresie. Mianowicie należy wziąć udział w przetargu, w którym można nabyć stosowną nieruchomość. Przetarg może mieć różny charakter. Wartość nieruchomości określa rzeczoznawca. Osoba, która poda najwyższą cenę, nie zawsze wygrywa dany przetarg. Wszystko zależy od tego, co konkretna gmina chce uzyskać.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: