Dom parterowy z poddaszem czy bez, a może dom piętrowy? Które rozwiązanie będzie tańsze i jakie są wady oraz zalety każdego z tych rozwiązań?
Dom parterowy z poddaszem czy bez?
Wybór odpowiedniego projektu nieruchomości to jedno z najbardziej stresujących zadań, z jakim musi się zmierzyć każda osoba stawiająca dom swoich marzeń. Jedną z najważniejszych kwestii jest to, ile kondygnacji będzie posiadał budynek. Liczba pięter może bezpośrednio wpłynąć na rozmieszczenie pomieszczeń, ich praktyczność a nawet sam kształt bryły domu. Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie zestawienie, porównujące ze sobą domy parterowe oraz piętrowe. Z artykułu dowiesz się:
- dom parterowy z poddaszem czy bez: który będzie tańszy
- co wpływa na czas budowy
- jakie są zalety domu parterowego z poddaszem
- funkcjonalność domu parterowego a domu piętrowego
- dom parterowy i piętrowy a działka
Koszty domu parterowego i domu parterowego z poddaszem
Domy parterowe z zasady są tańsze, chociaż i tutaj tak naprawdę nie ma reguły. Generalnie wybudowanie jednopoziomowego budynku o stosunkowo małym metrażu dochodzącym do 140 m2 jest tańsze niż dom z poddaszem o takiej samej powierzchni użytkowej. Co więcej, niższa konstrukcja generuje mniejsze obciążenia, w konsekwencji umożliwiając stosowanie tańszych materiałów o mniejszej wytrzymałości. Dotyczy to też samej nośności fundamentów, których wykonanie dużo mniej szarpnie nas za kieszeń.
Jest też i druga strona medalu – wszystkie domowe instalacje będą musiały zostać rozciągnięte po całej płaszczyźnie budynku. Jeśli odpowiednio wcześniej nie przemyślimy układu mieszkania i nie rozmieścimy blisko siebie kuchni i łazienki, to będzie czekać nas zakup i montaż kosztownej instalacji wodnej. Droższa będzie również sama wentylacja domu – parterowe budynki najczęściej wymagają stosowania nasadów kominowych zwiększających ich ciąg.
Zalety domu parterowego z poddaszem użytkowym
Jeśli cenimy sobie ciszę i spokój, to lepszym wyborem będą domy z poddaszem użytkowym. Pozwoli to wyraźnie oddzielić część dzienną domu, w której toczy się codzienne życie i przyjmowani są goście, od części prywatnej. Dzięki temu będziemy mogli urządzić wszystkie sypialnie i pokoje dziecięce na piętrze, co uchroni nas przed wścibskim okiem sąsiadów.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
Dom parterowy a dom z poddaszem użytkowym: czas budowy
W tej kwestii domy parterowe nie mają sobie równych. Jedna kondygnacja oznacza zdecydowanie szybszy czas realizacji inwestycji. Dodatkowym ułatwieniem jest wysokość samego budynku, która praktycznie eliminuje konieczność stawiania wysokich rusztowań czy wzywania dźwigu do podawania materiałów budowalnych.
Funkcjonalność domu parterowego a domu piętrowego
Tutaj trudno jest wyłonić zwycięzcę. Teoretycznie domy z poddaszem użytkowym oferują najlepszy rozkład pomieszczeń, jednocześnie minimalizując ilość korytarzy. Natomiast w praktyce musimy liczyć się ze znaczną stratą powierzchni niezbędnej na klatki schodowe.
Oprócz tego należy pamiętać o samej ergonomii – domy jednopoziomowe są zwyczajnie wygodniejsze. Nie trzeba w nich pokonywać krętych schodów, dzięki czemu ich codzienne użytkowanie wymaga mniej wysiłku. Docenią to w szczególności osoby mające problemy z poruszaniem się oraz rodziny posiadające małe dzieci. Więcej na temat stref funkcjonalnych i rozkładu pomieszczeń przeczytasz w artykule o domach jednorodzinnych.
Dom parterowy i piętrowy a działka
Decydując się na rodzaj domu, musimy także pamiętać o topografii naszej posesji. Domy parterowe wymagają działek o dużej powierzchni, która pozwoli optymalnie je wkomponować w otoczenie posiadłości, podczas gdy budynki kilkukondygnacyjne doskonale odnajdą się na nieco mniejszych działkach.