Zanim wybierzesz projekt domu na zboczu lub skarpie, powinieneś dokładnie sprawdzić grunt. Badania geologiczne określą, czy ziemia na zboczu ma tendencję do osuwania się.

Jak zbudować dom na zboczu? Jaki projekt domu na zboczu wybrać? Jeśli zastanawiasz się nad budową domu na skarpie, zapewne niejednokrotnie zadawałeś już sobie te pytania. Warto liczyć się z tym, iż budowa domu na zboczu wymaga od inwestora i wykonawcy szeregu starań, aby jego konstrukcja była solidna i dopasowana do nierówności terenu.

Jednak domy wpasowane w zbocza i skarpy mają swój urok, a mieszkanie w nich oznacza obcowanie z naturą i możliwość podziwiania pięknych widoków na co dzień. W tym artykule przeczytasz o wszystkich czynnikach, które mogą ostatecznie zaważyć na podjęciu decyzji o budowie domu na zboczu. Dowiesz się np., jak ustawić bryłę domu i jakie są najlepsze projekty domów na skarpie.

Spis treści:

  1. Dom na skarpie – malownicze walory wizualne
  2. Dom na zboczu – czym się charakteryzuje?
  3. Budowa domu na zboczu – kwestie bezpieczeństwa
  4. Dom na zboczu – jak ustawić bryłę budynku?
  5. Jak osadzić konstrukcję domu na zboczu?
  6. Jakie fundamenty pod budowę domu na zboczu?
  7. Projekt domu na zboczu – prostota czy klimat śródziemnomorski?
  8. Jak wybrać projekt domu na zboczu?
  9. Dom na skarpie – z piwnicą czy bez?  Aranżacja domu na zboczu. Czy warto zbudować dom na zboczu?

Dom na skarpie – malownicze walory wizualne

Niskie ceny działek na zboczach i skarpach, ich urokliwe położenie i ciekawe możliwości zaaranżowania terenu wokół domu sprawiają, że wielu inwestorów decyduje się na budowę w takim miejscu. Aby dom był w pełni funkcjonalny, bezpieczny i atrakcyjny, należy podjąć szereg działań już na etapie wyboru lub w trakcie tworzenia projektu.

Domy na zboczu - na co zwrócić uwagę?

Należy jednak pamiętać, że taka inwestycja wymaga nieco więcej czasu i nakładów pieniężnych wynikających z odpowiedniego wzmocnienia i zabezpieczenia konstrukcji. Jej sukces w dużej mierze zależy od współpracy fachowców - architekta, geologa i oczywiście wykonawcy doświadczonego w tego rodzaju budowach. Oryginalne rozwiązania, niebanalny wygląd i możliwość codziennego obcowania z naturą sprawiają, że inwestycja jest warta zachodu, a mieszkańców będzie cieszyć przez wiele lat.

Dom na zboczu – czym się charakteryzuje?

Dom na zboczu najczęściej wiąże się z bajkowym widokiem w górskim klimacie. Faktycznie, nie do końca równy teren i zadziwiające panoramy i krajobrazy umożliwiają zachwycanie się zupełnie odmiennym widokiem z okien domu. W zależności od okolicy, w której zdecydujesz się go wybudować, Twój dom będzie przypominał urokliwą górską chatkę, nowoczesny dom na zboczu lub nawet tradycyjny dom jednorodzinny.

Dom na skarpie - cechy wyróżniające

Dom zbudowany na zboczu najczęściej zwieńczany jest dwuspadowym dachem. Wśród projektów możesz jednak znaleźć domy zakończone dachem wielospadowym lub płaskim. Najczęściej samo umiejscowienie domu jest już tak widowiskowe, że nie musisz martwić się o dodatkowe zdobienia. Najczęściej wystarczą drewniane wykończenia lub kilka minimalistycznych akcentów.

Do cech wyróżniających domy na zboczu można zaliczyć często występujące liczne przeszklenia (okna panoramiczne). Zazwyczaj domy na skarpie są także stosunkowo niewysokie, w związku z tym, iż ciężko utrzymać w nich środek ciężkości.

Budowa domu na zboczu – kwestie bezpieczeństwa

Zanim wybierzesz projekt domu na zboczu lub skarpie, powinieneś dokładnie sprawdzić grunt. Badania geologiczne określą, czy ziemia na zboczu ma tendencję do osuwania się. Jeśli tak, konieczne będzie zabezpieczenie wzgórza przed osuwaniem i opracowanie projektu o odpowiednich wzmocnieniach.

Dość często jednak takie zabezpieczenia nie są konieczne, szczególnie tam, gdzie występują skaliste podłoża. Skarpa na pierwszy rzut oka może wydawać się solidna, jednak istnieje ryzyko, że zacznie osuwać się pod ciężarem budynku - a jest to sytuacja, przed którą inwestor powinien być bezwzględnie zabezpieczony.

O tym pamiętaj, budując dom na zboczu

Ważną kwestią przy planowaniu budowy domów na zboczu jest drenaż, który chroni dom przed podmywaniem. Szczególnie należy o tym pamiętać w sytuacji, gdy działka znajduje się w sąsiedztwie jeziora, rzeki lub na terenie okresowo podmokłym. Drenaż należy zastosować wokół konstrukcji budynku i pod nim.

Nadmiar wody powinien być wyprowadzony na odpowiednią odległość od skarpy, aby nie doprowadzić do osuwania się ziemi. Warto wziąć pod uwagę fakt, że drenowanie gruntu należy do dość kosztownych zabiegów. 

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

Dom na zboczu – jak ustawić bryłę budynku?

Jeżeli zamierzasz wybudować dom na zboczu, powinieneś pamiętać przede wszystkim o tym, aby odpowiednio ustawić bryłę budynku względem stron świata. Dzięki temu unikniesz znacznych strat ciepła oraz zadbasz o odpowiednią ilość światła dziennego we wszystkich pomieszczeniach. Dom na skarpie nie powinien posiadać żadnych okien od strony zbocza - najczęściej i tak byłyby one zacienione.

Usytuowanie domu a strony świata

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie północnej elewacji budynku od strony stoku. Nie wymaga ona dużej ilości światła słonecznego, dzięki czemu w zacienionej części budynku możesz zaaranżować pomieszczenie gospodarcze, schowek czy garaż. Po stronie doświetlonej zaś powinien znajdować się front oraz pokoje dzienne czy kuchnia, w których duża ilość słońca będzie niezbędna.

Jak osadzić konstrukcję domu na zboczu?

Jak już napisaliśmy wyżej, podejmując decyzję o kupnie działki umiejscowionej na zboczu lub na skarpie, powinno się zawsze wykonać szereg niezbędnych badań geologicznych. W niektórych przypadkach może się bowiem okazać, iż skarpa jest nachylona w zbyt dużym stopniu, w związku z czym konieczne będzie zbudowanie ściany oporowej, zabezpieczającej grunt przed osunięciem się w dół zbocza. Krok ten nie może zostać pominięty - ziemia mogłaby się osunąć, zaś konstrukcja domu zostałaby trwale uszkodzona.

Niwelacja terenu - czym jest?

Dla tego rozwiązania istnieje jednak alternatywa w postaci tak zwanej niwelacji, czyli wyrównania terenu. Dzięki temu stabilność budynku będzie w pełni zagwarantowana, a teren będzie można ukształtować w dowolny sposób. Niestety, zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie, wiąże się ze znacznym nakładem finansowym. Należy jednak pamiętać, że osadzenie konstrukcji domu musi być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne.

Jakie fundamenty pod budowę domu na zboczu?

Fundamenty domu na zboczu muszą mieć strukturę odpowiednio dobraną do pochyłości terenu. Zazwyczaj w budynkach tego rodzaju stosuje się fundamenty schodkowe, które cechują się formą stopni, których poziom zmienia się wraz z tym jak zmienia się stopień nachylenia terenu. Musisz pamiętać również o tym, aby fundamenty zostały posadowione na odpowiedniej głębokości.

Fundamenty - na co zwrócić uwagę?

Podobnie zresztą, jak w przypadku fundamentów płaskich, fundamenty schodkowe nie mogą w żadnym miejscu znajdować się ponad głębokością przemarzania gruntu, wynoszącą od 80 do 140 centymetrów, w zależności od okolicy.

Ważne będzie także właściwie wykonane zbrojenie ław fundamentowych. Tam, gdzie znajdują się schodki, powinny być one wykonane na zakład, z kolei we wszystkich narożnikach domu dwie ławy muszą zostać połączone przy pomocy prętów o kształcie litery L.

Co zamiast fundamentów schodkowych?

Istnieje także alternatywa dla fundamentów schodkowych w postaci zastosowania wysokich ścian fundamentowych. Te jednak powinny zostać dodatkowo wzmocnione przez wieniec znajdujący się na poziomie podłogi parteru budynku.

Projekt domu na zboczu – prostota czy klimat śródziemnomorski?

Bardzo ważne jest, aby dom na zboczu był odpowiednio dopasowany do nierówności terenu. Inwestor, w porozumieniu z odpowiednimi fachowcami, może kupić gotowy projekt i poczynić w nim zmiany, które pozwolą dopasować szczegóły konstrukcyjne do cech danej działki. Droższym i bardziej czasochłonnym rozwiązaniem, ale jednocześnie spełniającym wszystkie nasze wymagania, będzie stworzenie projektu indywidualnego. Projekty domów muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Odpowiedni projekt domu - kaskadowy układ kondygnacji

Dość ciekawym pomysłem jest budowa domu w układzie kaskadowym - takie rozwiązanie standardowo stosuje się na górzystych terenach położonych nad Morzem Śródziemnym, ale również w Polsce zdobywa dość dużą popularność. Kondygnacje takiego domu są przesunięte względem siebie, co pozwala na funkcjonalne rozwiązania aranżacyjne.

Nowoczesne domy na zboczach w układzie kaskadowym wyglądają bardzo atrakcyjnie. Warto wiedzieć, że w budowlach tego typu nie umieszcza się okien po stronie stoku, ponieważ jest to część zacieniona, która przynosi dość duże straty ciepła. 

Dom na pochyłym terenie - elementy charakterystyczne

Typowe projekty domów na zboczu charakteryzują się zazwyczaj prostą, zwartą bryłą i nieskomplikowaną konstrukcją dachu. Zwykle są to budynki z dachem dwuspadowym, pulpitowym lub stropodachem. Dom na pochyłej działce może charakteryzować się też dużymi przeszkleniami. Ze względu na konieczność zachowania środka ciężkości budynku, często projektuje się domy rozłożyste i dość niskie. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są domy parterowe z poddaszem użytkowym.

Jak wybrać projekt domu na zboczu?

Projekty domów na zboczu zazwyczaj są bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami projektowymi, w których spotyka się ze sobą kilka najciekawszych stylów. Możesz więc znaleźć lub zlecić projekt domu, który w pełni będzie odpowiadał Twoim preferencjom. Wnętrze domu będzie wtedy dopasowane do Twoich oczekiwań.

Warunki zabudowy - konieczny dokument

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad budową domu na zboczu, koniecznie zapoznaj się z warunkami zabudowy, wskazującymi jak powinien wyglądać dom, który zostanie zbudowany na danej parceli. Znajdziesz w nich informacje dotyczące wysokości budynku, grubości elewacji czy rodzaju pokrycia dachowego, a także tego, jak powinna być wysokość ścian fundamentowych.

Projekty domów - co wybrać?

Zapoznając się z projektami domów na skarpie, możesz znaleźć warianty o niewielkim, mniejszym niż 150 m2 metrażu, ale również większe – liczące sobie nawet i ponad 200 m2. Zdecydowanie najczęściej wybierane są projekty domów parterowych oraz budynków posiadających poddasze użytkowe. Dzięki wyborze takiej konstrukcji, budynek nie będzie zbyt wysoki, co będzie miało korzystny wpływ na jego stabilność. Co istotne, wybierając projekt domu na zboczu, nie musisz w żadnym wypadku rezygnować z posiadania garażu czy pomieszczeń gospodarczych.

Działka nachylona a garaż

Garaż może mieścić jeden lub dwa samochody. Tak samo, jak w przypadku budowy domu na tradycyjnej działce, tak samo i dom na zboczu może zostać wybudowany praktycznie w każdym stylu – od bardzo nowoczesnego, poprzez tradycyjny aż po typowy góralski. Zaaranżować wnętrza warto według własnego uznania, tak by budynek był pięknym domem, w którym chce się przebywać.

Dom na skarpie – z piwnicą czy bez?

W gotowych projektach domów na zboczach czy skarpach zazwyczaj piwnica jest świetnie wkomponowana w pochyłość terenu. Jest to świetne rozwiązanie - niedrogim sposobem możesz uzyskać kilka dodatkowych pomieszczeń. To, na co je przeznaczysz, zależy wyłącznie od Twojej inwencji - może być to kotłownia, sala bilardowa, pomieszczenia gospodarcze, pracownia lub warsztat. Piwnica od strony zbocza nie ma okien, ale można je zamontować od strony odsłoniętej.

Budowa domu na skarpie - wykorzystaj nachylenie

W przypadku nachylenia działki w kierunku ulicy wiele osób decyduje się na wykorzystanie części piwnicy jako garażu. Nieoświetlona strona podpiwniczenia może posłużyć na pomieszczenia gospodarcze, na przykład pralnię lub kotłownię. W nowoczesnych i bogatych inwestycjach podpiwniczenie wbudowane w zbocze często wykorzystywane jest jako sauna lub domowa siłownia. Budowa piwnicy jest więc jak najbardziej wskazana.

Aranżacja domu na zboczu

W domu na zboczu układ kondygnacji może być kaskadowy lub tradycyjny. Układ kaskadowy pozwala na przesunięcie kondygnacji względem siebie, dzięki czemu dom zyska nie tylko oryginalny wygląd, ale również stanie się bardzo funkcjonalny. Jeśli marzy Ci się dom piętrowy, możesz dobrze rozplanować podział stref w domu- niech pomieszczenia gospodarcze znajdą się w podpiwniczeniu, strefa dzienna na piętrze, zaś nocna na poziomie parteru. Dzięki takiemu rozplanowaniu wnętrz, każda ze stref będzie doświetlona w odpowiednim stopniu.

Projekty domów na pochyłą działkę - dopasowanie do okolicy

W trakcie urządzania domu zastanów się także, czy nie warto byłoby wybrać taki styl aranżacyjny, który możliwie najlepiej wkomponuje się w okolicę domu. Jeżeli Twoja działka znajduje się w górach, czyż nie świetnym pomysłem byłoby postawienie na kominek, drewno i ażurowe zasłony oraz ciężkie dębowe meble? Z kolei budynki usytuowane nad morzem doskonale współgrają ze stylem marinistycznym.

Postaw na elementy ozdobne

Pamiętaj także o tym, iż minimalistyczne podejście do aranżacji doskonale podkreśli charakter danego terenu, zaś prosta forma dodatków i zdobień będzie o wiele prostsza do wykonania. Nieskomplikowany dach jedno- czy dwuspadowy w takiej sytuacji będzie jednym z najlepszych rozwiązań.  Absolutnie nie szczędź jednak sobie i domownikom pięknych widoków. Niech frontowa strona domu posiada duże lukarny czy wykusze, doskonale pasujące do niesamowitego krajobrazu.

Duże okna - sposób na piękne widoki

Ciekawą opcją jest także montaż dużych okien – kilka przeszkleń biegnących od podłogi aż po sam sufit i budynek będzie wydawał się o wiele lżejszy. Ty zaś będziesz mógł cieszyć się piękną panoramą na co dzień. Duże przeszklenia to rozwiązanie bardzo nowoczesne. Dobrym rozwiązaniem jest także budowa tarasu dookoła całego domu.

Budowa domu na skarpie - niebanalny pomysł

Choć budowa domu na zboczu czy skarpie początkowo może Ci się wydawać skomplikowaną inwestycją, finalny efekt zdecydowanie będzie wart wszelkich poświęceń. Po zakończeniu wszystkich prac będziesz mógł codziennie cieszyć się niebanalnymi widokami i pięknie osadzonym domem przez wiele lat. Przed wyborem projektu zastanów się, jakie są dokładnie twoje oczekiwania, by nie popełnić żadnego błędy i później nie żałować. Przemyśl też dobrze aranżację, by koszty inwestycji nie okazały się zbyt duże.

Czy warto zbudować dom na zboczu?

Budowa domu na zboczu czy skarpie może okazać się strzałem w dziesiątkę zarówno dla osoby kochającej góry, jak i dla miłośnika miejskiego krajobrazu. Dzięki temu, że dom będzie umiejscowiony na stoku, zyska niepowtarzalnego charakteru – przed Tobą zaś otworzą się doskonałe możliwości aranżacyjne, a z okien domu codziennie będziesz mógł podziwiać okolicę.

Nie zapomnij jednak o tym, iż podstawą sukcesu jest właściwy wybór działki pod dom na zboczu oraz właściwe wykorzystanie pochyłości terenu – tak, aby Twoje własne „cztery kąty” cechowały się możliwie największą funkcjonalnością oraz zawsze prezentowały bardzo efektownie.