Czy to już aby nie najwyższy czas na poszukiwanie fachowców, którzy specjalizują się w usłudze, jaką jest budowa domów? Płock to miasto "z perspektywami", w atrakcyjnej lokalizacji, z dobrym połączeniem m.in. z Warszawą. Budowa domu w tym mieście z pewnością będzie mieć dużo plusów.

Firmy budowlane - komu zlecić budowę domu?

Zobacz listę sprawdzonych wykonawców domu. Kontakty do firm budowlanych z Twojego regionu z terminami na 2023/2024 - w jednym miejscu. Katalog zawiera 4001+ firm.

W województwie mazowieckim, w tym również w Płocku, funkcjonuje wiele firm zajmujących się budową domów. O ile nie sztuką jest znalezienie jakiegokolwiek fachowca, nawiązanie współpracy z rzeczywiście solidnym i rzetelnym wykonawcą nie jest już takie proste. Aby ułatwić Ci poszukiwania prawdziwych fachowców w zakresie budowania domu, przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę sprawdzonych firm budowlanych, działających w miejscowości Płock.

Pozwolenie na budowę - krok po kroku

Masz w planach budowę domu? To niemal pewne, że będziesz musiał uzyskać pozwolenie na budowę. Jest to dokument, który uprawnia Cię do zbudowania obiektu na podstawie przedstawionego projektu. Pozwolenie na budowę jest wydawane w drodze decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie. Czy wiesz, co konkretnie musisz zrobić, by je uzyskać?

Przede wszystkim - zacznij od wyboru działki (oczywiście, o ile jej jeszcze nie masz). Pamiętaj, by - jeszcze przed zwieńczeniem transakcji - przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (jeżeli go nie ma dla danej działki, wystąp o tzw. warunki zabudowy). To dokumenty, w których znajdziesz niezbędne informacje o przeznaczeniu działki i - jeżeli można na niej budować obiekt mieszkalny - także podstawowe wymogi dotyczące nieruchomości.

Następnie, już po zakupie działki i uzyskaniu informacji o możliwościach w zakresie budowy domu jednorodzinnego, wybierz gotowy projekt lub zleć wykonanie projektu na indywidualne zamówienie.

Gdy projekt będzie już gotowy, możesz rozpocząć procedurę wnioskowania o pozwolenie na budowę. Oprócz, co oczywiste, wypełnionego wniosku, złóż także wszelkie niezbędne dokumenty. Zaliczają się do nich:

  • decyzja o warunkach zabudowy (jeśli dla działki nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego),
  • wypis i wyrys z mapy ewidencji gruntów,
  • warunki techniczne,
  • 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz ze wszystkimi innymi, wymaganymi przez prawo, dokumentami,
  • oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • dokumenty potwierdzające uprawnienia projektantów,
  • oświadczenia projektanta i sprawdzającego dotyczące zgodności projektu z zasadami wiedzy technicznej oraz przepisami prawa.

Na decyzję o pozwoleniu na budowę się czeka - i to dość długo. Urząd ma aż 65 dni na wydanie decyzji (oczywiście, o ile dostarczysz pełną dokumentację i poprawnie wypełnisz wniosek). Jeżeli decyzja będzie odmowna, masz prawo do złożenia odwołania. Oczywiście, wydłuża to proces związany z uzyskaniem pozwolenia i - tym samym - rozpoczęcie budowy się opóźnia.

 

Najlepiej oceniani fachowcy od budowy domów - Płock i okolice

Jeżeli jesteś aktualnie na etapie poszukiwania rzetelnej firmy budowlanej, działającej na terenie Płocka, z pewnością doskonale wiesz, że nie jest to tak proste. Jesteśmy ciekawi, czy przeglądałeś już dokładnie bazy wykonawców z branży budowlanej?

Nasz portal - Building Companion - jest takim miejscem w Sieci, gdzie nie tylko znajdziesz dziesiątki firm budowlanych (także z miejscowości Płock), ale i opinie Klientów na ich temat! Zdecydowanie ułatwia to wyzwanie, jakim jest poszukiwanie fachowców do wykonania usługi budowy domu.

Zobacz najlepsze firmy specjalizujące się w budowie domów na terenie Płocka!

Ponadto, poniżej znajdziesz także krótkie opisy fachowców ze szczytu listy. Na pewno warto poprosić ich o wycenę i porównać otrzymane oferty!

Usługi Murarskie i Wykończeniowe Szymczak Daniel

Ten wykonawca w każdym roku wykonuje aż 10 inwestycji! To naprawdę spektakularny wynik! Firma Usługi Murarskie i Wykończeniowe Szymczak Daniel posiada duże doświadczenie w usługach, takich jak budowa domu w stanie surowym otwartym, zamkniętym i z usługą wykończenia wnętrz "pod klucz". To prawdziwy specjalista w kwestii budownictwa jednorodzinnego, działający na terenie województwa mazowieckiego, w tym również miejscowości Płock.

Jeśli zależy Ci na otrzymaniu najlepiej dopasowanej oferty, napisz do tego wykonawcy i poproś go o wycenę! Fachowiec na pewno będzie chciał poznać szczegóły zlecenia, więc dokładnie opisz je w wiadomości do potencjalnego zleceniobiorcy.

P.H.U. FIL-POL Ewa Białek

Oto przykład firmy remontowo-budowlanej, która posiada bardzo bogatą ofertę. Obejmuje ona nie tylko budowę domu w stanie surowym otwartym, zamkniętym i z wykończeniem "pod klucz", ale i szereg innych prac. Są to m.in. ocieplenia, montaż drzwi i okien, instalacje i przeglądy, jak i przygotowanie dokumentacji, nadzór budowlany czy projekty na indywidualne zamówienie. W trakcie 5-letniego funkcjonowania w branży budowlanej, wykonawca zdążył już realizować usługi dla najbardziej wymagających Klientów, uzyskując od nich referencje.

Interesuje Cię wybudowanie domu jednorodzinnego i oczekujesz od fachowców rzetelności, terminowości i zaangażowania? Dołącz do grona zadowolonych Klientów firmy P.H.U. FIL-POL Ewa Białek!

Concept Projektowanie

Concept Projektowanie to kolejna firma, która, oprócz budowy domów, wykonuje również szereg innych usług budowlanych. Jest obecna na rynku od ponad 20 lat. W tym czasie zrealizowała już setki zleceń o różnym charakterze. Concept Projektowanie to zespół architektów, konstruktorów i inżynierów oferujących fachowe wsparcie i pełne zaangażowanie na każdym etapie prac.

Szukasz fachowców, którzy mają wiedzę i kompetencje, by zrealizować niemal każde zlecenie Klienta? Firma budowlana, jaką jest Concept Projektowanie, to świetny wybór, jeżeli chodzi o wykonanie usługi budowy domów jednorodzinnych (choć nie tylko)!

Budowa domu szkieletowego, modułowego, murowanego - czym się różnią?

Istnieje co najmniej kilka technologii budowy domów. Jeszcze zanim rozpoczniesz proces budowy domu jednorodzinnego, warto, abyś miał wiedzę na ich temat i zdecydował się na konkretny rodzaj. Od tego zależy naprawdę wiele - przede wszystkim koszty budowy domu czy też czas trwania prac budowlanych.

Budowa domu szkieletowego

Jeżeli widzisz gdzieś ogłoszenie od potencjalnego Klienta firmy budowlanej, zaczynające się od "Zlecę budowę domu szkieletowego", czy wiesz, co to w ogóle znaczy? Domy szkieletowe, inaczej kanadyjskie, są budowane z gotowych już, przygotowanych uprzednio w fabryce, drewnianych elementów konstrukcyjnych.

Mimo że czas budowy domów tego typu jest bardzo krótki, nie sposób nie wspomnieć o mniej pozytywnych cechach budynków szkieletowych. Są one mniej trwałe niż murowane i - dodatkowo - mają mniejszą izolacyjność cieplną i akustyczną.

Budowa domu modułowego

Zastanawiasz się nad tym, by zlecić budowę domu modułowego? Jeśli tak, z pewnością wiesz, że technologia modułowa polega na budowaniu domów z gotowych elementów z betonu bądź keramzytu (tzw. prefabrykatów).

Jeżeli pisaliśmy wcześniej, że czas budowy domów szkieletowych jest bardzo krótki, co powiesz na montaż domu modułowego w 2-3 tygodnie? Jest to zdecydowanie największy walor tej technologii budowy. Oprócz tego, zaletą domów modułowych są również brak konieczności "doglądania" budowy, możliwość prowadzenia prac w każdych warunkach atmosferycznych oraz łatwość wyliczenia ostatecznych kosztów budowy domu.

Budowa domu murowanego

To najbardziej "standardowa", klasyczna technologia budowy. Jeżeli widzisz, że ktoś szuka wykonawcy na dom jednorodzinny, zakres zlecenia natomiast nie jest sprecyzowany w części dotyczącej technologii budowy, możesz być niemal pewny, że chodzi o dom murowany.

Technologia murowana charakteryzuje się tym, że do wznoszenia ścian budynków używa się małych elementów - cegieł, pustaka bądź też bloczków, które łączy się zaprawą lub spoiwem. Dom murowany jest bardzo trwały i niestraszne są mu zmieniające się warunki atmosferyczne. Niestety, jego budowa jest dość czaso- i pracochłonna.

Kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie budowy domu?

Czy istnieje jeden optymalny moment na rozpoczęcie budowy domu? Oczywiście, że nie. Gdyby tak było, umówienie terminu z fachowcami byłoby ekstremalnie trudne. Na szczęście na to, kiedy powinna się zacząć budowa domu, wpływa naprawdę wiele czynników. Zaliczają się do nich chociażby pogoda, dostępność materiałów budowlanych, terminy fachowców, a także termin uzyskania pozwolenia na budowę czy też zgłoszenia budowy.

Wiele osób z branży budowlanej mówi, że najlepszym czasem na rozpoczęcie budowy domu jest początek wiosny, czyli druga połowa marca. Wówczas pogoda zaczyna się już poprawiać, rzadko występują przymrozki, a dzień jest coraz dłuższy. Jeżeli zaczniesz wtedy prace budowlane, istnieje szansa, że stan surowy zamknięty zostanie ukończony jeszcze przed zimą!

Inni twierdzą, że budowa domu powinna się rozpocząć w takim czasie, by dom w stanie surowym otwartym został postawiony jeszcze przed zimą. Wówczas firma budowlana robi sobie dłuższą, zimową przerwę w budowie domu, odpowiednio zabezpiecza obiekt i dalsze prace zaczyna prowadzić ponownie wiosną.

Jak jest w przypadku domów budowanych w innych technologiach? Budowę domu modułowego można tak właściwie rozpocząć w dowolnym momencie. Zresztą, to nie jedyna technologia, w której jest to realne. Budowę domu szkieletowego także można prowadzić w każdym czasie.

Kluczowe etapy budowy domu jednorodzinnego

Budowa domu jest procesem, potrafiącym trwać od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Jakie są kluczowe etapy usługi budowy domu, tzw. kamienie milowe, które po prostu muszą się pojawić?

Istnieje kilka takich zdarzeń, które wymieniliśmy poniżej wraz z krótkim uzasadnieniem.

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Nie wyobrażamy sobie, żeby nie miało być w tym miejscu wydania decyzji o pozwoleniu na budowę domu! Bez dopełnienia tej formalności rozpoczęcie budowy będzie po prostu niemożliwe, więc jest to na pewno kluczowy moment dla każdego inwestora.

Stan zerowy

Ukończenie stanu zerowego oznacza, że plac budowy został przygotowany do dalszych robót budowlanych. Uważamy to za tzw. kamień milowy, ponieważ bez wykonania tych prac dalsze roboty byłyby całkowicie bezcelowe.

Stan surowy otwarty

Zauważ, że wiele firm budowlanych ma w ofercie budowę domów w stanie surowym otwartym. Już to wiele mówi o tym, jak bardzo istotny jest to etap budowy domu. Zresztą, często po ukończeniu tej części prac fachowcy robią zimową przerwę, czekając na lepsze warunki atmosferyczne.

Stan surowy zamknięty

Chyba każdy, kto ma cokolwiek wspólnego z branżą budowlaną, zgodzi się z tym, że jest to kamień milowy w budowie domu. Na tym etapie dom z zewnątrz wygląda już jak ukończony. Wystarczy tylko wykonać prace wykończeniowe wewnątrz i będzie już gotowy do zamieszkania!

Oddanie (zakończenie) budowy

To, wg nas, ostatni kluczowy etap budowy domów jednorodzinnych. To już ten czas, gdy można sie już zacząć przeprowadzać, a wszystkie zaplanowane prace budowlane zostały wykonane. To zdecydowanie ulubiony moment każdego zleceniodawcy!