Szukasz specjalistów świadczących usługę, jaką jest budowa domów? Opolskie - region na południu Polski, z miastem wojewódzkim Opolem - jest często wybierany na "miejsce do życia". W związku z tym, wiele osób decyduje się tam na budowę domu.

Firmy budowlane - komu zlecić budowę domu?

Zobacz listę sprawdzonych wykonawców domu. Kontakty do firm budowlanych z Twojego regionu z terminami na 2023/2024 - w jednym miejscu. Katalog zawiera 4001+ firm.

Firm z branży budowlanej na terenie województwa opolskiego nie brakuje, ale nie każda jest, niestety, godna polecenia. Jak więc znaleźć tę, która postawi Twój wymarzony dom szybko, sprawnie i bez kłopotów? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę firm godnych polecenia. Zanim je jednak przedstawimy, mamy dla Ciebie również kilka przydatnych informacji dotyczących budowy domów jednorodzinnych.

Formalności niezbędne przed rozpoczęciem budowy domów

Aby móc rozpocząć proces budowy domu, należy dokonać niezbędnych formalności. Różnią się one w zależności od kilku czynników, chociażby wielkości domu jednorodzinnego.

Jedną z najważniejszych czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem budowy domu, jest złożenie pełnej dokumentacji w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Dokumenty, które składa się razem z wnioskiem o pozwolenie, to:

 • wypis i wyrys z mapy ewidencji gruntów,
 • 4 egzemplarze projektu budowlanego oraz pozostałe dokumenty wymagane przepisami ustawy Prawo budowlane,
 • decyzja o warunkach zabudowy (o ile dla działki nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego),
 • warunki techniczne,
 • oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 • oświadczenia projektanta i sprawdzającego dotyczące zgodności projektu budowlanego z zasadami wiedzy technicznej i przepisami prawa,
 • dokumenty, które potwierdzają uprawnienia projektantów.

Czy uzyskanie pozwolenia na budowę jest zawsze obligatoryjne? Nie, w konkretnych, dokładnie opisanych przypadkach, wystarczy zgłoszenie budowy domu, które jest nieco mniej sformalizowane.

Oprócz pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy, należy dodatkowo zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych.

 

Fachowcy godni polecenia, działający w województwie opolskim

Jak już wspomnieliśmy, w miejscowości Opole i województwie opolskim działa wiele firm budowlanych, wykonujących usługę budowy domów jednorodzinnych. Jak znaleźć solidnych i rzetelnych fachowców? Jedną z najlepszych metod jest korzystanie z baz wykonawców, takich jak Building Companion. To właśnie tam znajdziesz nie tylko profile firm budowlanych, ale i opinie Klientów na ich temat.

Zobacz rzetelnych fachowców budujących domy z woj. opolskiego!

Dodatkowo, postanowiliśmy opisać 3 firmy budowlane, które zasługują na zauważenie.

Tomdom

Rzetelność, solidność i terminowość - te wyróżniki firmy Tomdom najczęściej wymieniają jej zadowoleni Klienci. To wykonawca oferujący indywidualne podejście oraz wysoką jakość prac budowlanych. Tomdom specjalizuje się w budowie domów do stanu surowego otwartego, dekarstwie oraz pracach ziemnych. Usługi budowlane, które świadczy, są na najwyższym poziomie!

Aby uzyskać dopasowaną ofertę, bez zbędnej zwłoki poproś wykonawcę o wycenę prac! Pamietaj, że najlepsi fachowcy mają pozajmowane terminy nawet kilka lat do przodu!

Zakład Remontowo Budowlany Michalik Stanisław

Zakład Remontowo Budowlany Michalik Stanisław to firma o wieloletnim doświadczeniu w branży. Wyobraź sobie, ze istnieje od 32 lat! Wykonawca specjalizuje się w usługach, takich jak m.in. budowa domu w stanie surowym otwartym, zamkniętym i z wykończeniem "pod klucz", ociepleniach, a także pracach ziemnych. Firma budowlana z Otmuchowa realizuje zlecenia w promieniu 50 km od swojej lokalizacji.

Doświadczona kadra tego wykonawcy, jego rzetelność i terminowość sprawiają, że nie brakuje mu Klientów! Jeśli chcesz dołączyć do grona zadowolonych zleceniodawców, poproś go o wycenę!

HUS S.A

Budowa domu do stanu surowego otwartego i budowa domu z wykończeniem "pod klucz" - to usługi budowlane, w których specjalizuje się firma HUS S.A. Oprócz tego, w ofercie posiada także przygotowanie dokumentacji, doradztwo w wyborze projektu i działki, a także instalacje elektryczne i hydrauliczne. Ta firma budowlana z Brzegu istnieje w branży od 5 lat i na placu budowy czuje się naprawdę dobrze.

Zależy Ci na tym, żeby nawiązać współpracę z zaangażowanym i rzetelnym wykonawcą? Skontaktuj się z HUS S.A., poproś firmę o ofertę i na własne oczy przekonaj się, że podjąłeś świetną decyzję!

 

Budowa domu jednorodzinnego - jakie prace budowlane wykonuje się na poszczególnych etapach prac?

Jak wielokrotnie wspominaliśmy, budowa domu to proces - zarówno czaso-, jak i pracochłonny. Na poszczególnych etapach prac, wykonuje się różne usługi budowlane. Oczywiście, są one mniej lub bardziej skomplikowane. Bywa również tak, że wykonywanie niektórych robót ekipy budowlane outsourcują, jest to dość częsta praktyka.

Sprawdź, jakie prace wykonuje się, by ukończyć stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty oraz stan deweloperski.

Stan zerowy

Biorąc pod uwagę fakt, że prace budowlane na tym etapie trwają jedynie maksymalnie ok. 4 tygodni, można byłoby pomyśleć, że jest ich niewiele. W rzeczywistości, są to wszystkie czynności niezbędne do przygotowania placu budowy do dalszych robót.

Są to przede wszystkim:

 • wyrównanie działki i jej ogrodzenie,
 • wykonanie obrysu budowli w terenie,
 • wyznaczenie poziomu zero domu,
 • wykopanie i wykonanie fundamentów,
 • wykonanie fundamentów ścian działowych,
 • przygotowanie oraz wykonanie elementów zbrojenia,
 • postawienie ścian podziemnych,
 • wylanie płyty pod posadzkę.

Stan surowy otwarty

Na tym etapie dom jednorodzinny zaczyna "rosnąć". Wówczas dość szybko widać postęp prac. Nic dziwnego, domy w stanie surowym otwartym mają już ściany i zadaszenie.

Na tym etapie budowy domu, wykonuje się m.in.:

 • murowanie ścian - zewnętrznych oraz wewnętrznych nośnych,
 • wykonanie betonowych schodów (o ile dom ma w projekcie dwie kondygnacje),
 • murowanie ścian kolankowych (o ile dom ma być piętrowy lub projekt domu przewiduje także poddasze użytkowe),
 • przygotowanie konstrukcji dachu (w tym m.in. montaż więźby dachowej, ułożenie pokrycia oraz wykonanie komina).

Stan surowy zamknięty

Dom w stanie surowym zamkniętym z zewnątrz już niemal całkowicie przypomina obiekt gotowy do zamieszkania. Oczywiście, wewnątrz jest jeszcze jednak wiele do zrobienia.

Prace wykonywane na tym etapie to m.in.:

 • postawienie docelowego ogrodzenia,
 • wykonanie instalacji: sanitarnej, gazowej i elektrycznej,
 • wylanie posadzki,
 • ocieplenie elewacji,
 • montaż parapetów zewnętrznych, drzwi zewnętrznych oraz okien.

Stan deweloperski z wykończeniem "pod klucz"

Dom z wykończeniem "pod klucz" to nic innego jak dom w 100% do zamieszkania, w pełni przygotowany do przeprowadzki i rozpoczęcia życia "na nowym".

Mimo że bardzo chcielibyśmy napisać Ci, jakie prace wykonuje się na tym etapie, nie zrobimy tego z prostej przyczyny... Po prostu jest to tak indywidualne, że nie sposób przewidzieć, co w domu wykończonym "pod klucz" będzie must have dla każdego Klienta.

Niestety, z podobnych powodów nie podamy Ci również czasu trwania tego etapu budowy domu. Są osoby, które decydują się na prace wykończeniowe o takim zakresie, że roboty trwają jedynie kilka tygodni. Podobno istnieją jednak również ludzie, którzy potrafią wykańczać swój wymarzony dom nie tyle miesiącami, co latami! Tak, jak wspomnieliśmy, jest to sprawa bardzo indywidualna.

Ile trwa budowa domu?

Niestety, z uwagi na to, że nie da się "sztywno" ustalić czasu trwania prac wykończeniowych, nie możemy podać Ci również konkretnego czasu trwania budowy domu. Budowa domów może trwać zarówno kilka miesięcy (mniej niż rok), jak i kilka lat.

Chyba każdy, kto choć raz "się budował" lub chociaż obserwował ten proces, doskonale wie, że budowa domu jednorodzinnego może być zarówno źródłem radości, jak i ogromnego stresu. Dlatego też tak wiele zależy od wyboru odpowiedniej - solidnej, rzetelnej i terminowej - firmy budowlanej. Jeżeli będziesz mieć świetną ekipę, dobrego kierownika budowy oraz projekt od sprawdzonego projektanta, zdecydowanie ograniczysz prawdopodobieństwo pojawienia się problemów.

Warto współpracować z profesjonalistami - osobami, których cechuje dokładne wykonywanie obowiązków, uczciwość oraz pełne zaangażowanie. Gwarantujemy Ci, że z takimi ludźmi budowa Twojego wymarzonego domu, nawet jeśli się ewentualnie nieco przedłuży - będziez zdecydowanie mniej stresująca i - po prostu - przyjemna.

Dobrze jest oddać budowę domu w odpowiednie ręce! To Ci się z pewnością opłaci - być może szybciej niż możesz się tego spodziewać!

Kto odpowiada za budowę domu?

Czy wiesz, kto jest najważniejszą osobą na budowie? Podpowiemy Ci od razu, że wcale nie jest to inwestor!

Z pewnością domyśliłeś się już, że chodzi tu o kierownika budowy. To on zarządza wszystkimi pracami na placu budowy i nie powinny się one odbywać bez jego obecności. Kierownik budowy odpowiada przede wszystkim za przestrzeganie wszelkich norm i przepisów prawa. Ponadto, pilnuje, by budowa domu przebiegała zgodnie z otrzymanym wcześniej pozwoleniem oraz zatwierdzonym projektem.

Odpowiedzialność kierownika budowy

Warto wiedzieć, że kierownik budowy ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych za wszystkie szkody powstałe na placu budowy. Oznacza to, że udowodnienie kierownikowi winy jest zawsze po stronie inwestora. To on musi znaleźć sposób, by pokazać, że zaistniała szkoda była następstwem nieodpowiedniego wykonania obowiązków przez kierownika budowy.

Zresztą, odpowiedzialność za nienależyte wykonanie swoich obowiązków mogą ponieść także projektant i inspektor nadzoru.

Czas trwania odpowiedzialności obejmuje okres od przejęcia budowy do oddania gotowego obiektu.

Technologie budowy domów

Czy wiesz, że wybór technologii budowy domu jest jedną z pierwszych i zarazem najważniejszych decyzji, niezbędnych do podjęcia już na etapie planowania inwestycji? Rodzaj konstrukcji obiektu wpływa na wiele kluczowych procesów - chociażby czas zakończenia budowy.

Istnieje kilka technologii, spośród których możesz wybrać. Oczywiście, nie każdy wykonawca stawia domy jednorodzinne w każdej z nich. To również musisz od razu uwzględnić, prosząc fachowców o wyceny. Zresztą, nawet jeśli o tym nie napiszesz lub tego nie powiesz, profesjonalista na pewno o to dopyta.

Poniżej przedstawimy Ci najpopularniejsze - najczęściej wybierane technologie, jeżeli chodzi o budowę domu. Mamy nadzieję, że ułatwi Ci to podjęcie decyzji, jeśli stoisz przed tym - wcale niełatwym - zadaniem.

Budowa domu murowanego (technologia tradycyjna - murowana)

Jak sama nazwa technologii wskazuje, jest to najbardziej tradycyjna metoda budowy domu. Mają ją w ofercie niemal wszyscy wykonawcy.

Budynki murowane wymagają przede wszystkim postawienia naprawdę silnych fundamentów. Elementy konstrukcyjne i wykończeniowe domu w tym przypadku są wykonywane głównie z betonu zbrojonego stalą.

Budowle, które są budowane taką technologią, są naprawdę długowieczne.

Budowa domu szkieletowego (technologia szkieletowa - kanadyjska)

Technologia szkieletowa (czy też kanadyjska) polega na tym, że konstrukcję domu tworzą drewniane elementy nośne. Trudno byłoby nam porównać domy szkieletowe z tradycyjnymi - murowanymi. Różni je naprawdę wiele - począwszy od sposobu stawiania, poprzez właściwości, na użytkowaniu skończywszy.

Dzięki temu, że domy szkieletowe buduje się z reguły, korzystając z techniki fundamentu oszczędnego, wykonanie fundamentów przebiega naprawdę sprawnie. Poza tym, jako że na kolejnych etapach prac nie trzeba wykonywać robót mokrych, nie jest się uzależnionym od warunków atmosferycznych. Nawet zima i mróz nie przeszkodzą więc w ukończeniu domu szkieletowego!

Budowa domu modułowego (technologia modułowa)

Domy modułowe, inaczej prefabrykowane, są nowoczesne, błyskawiczne w postawieniu i komfortowe w użytkowaniu. To konstrukcje powstające po połączeniu kilku-kilkunastu elementów wytwarzanych w fabryce i składanych na placu budowy.

Skoro mają tyle zalet, możesz się teraz pewnie zastanawiać, dlaczego nie są jeszcze powszechnie budowane...? Domy prefabrykowane porównuje się często do auta czy komputera w totalnie podstawowej wersji. Wszystko, co "ponad", jest dodatkowo płatne. Stąd też finalny koszt budowy domu modułowego jest naprawdę wysoki.

Budowa domu z bali (technologia z wykorzystaniem drewnianych bali)

Domy jednorodzinne budowane tą metodą najczęściej występują na terenach okołogórskich. Ich konstrukcja to ułożone poziomo, odpowiednio połączone drewniane bale.

Już sam wygląd domów tego typu jest naprawdę spektakularny. Mimo że wiele osób jest sceptycznie nastawionych do tej technologii, obawiając się drewnianej konstrukcji, w rzeczywistości domy z bali mają całkiem sporo zalet! Oprócz tego, że wyróżnia je przytulne i klimatyczne wnętrze, świetnie "radzą" sobie z regulacją wilgotności w pomieszczeniach i wykazują zdolność do kumulowania ciepła.

Dodatkowo, można w nich stosować nowoczesne rozwiązania, takie jak chociażby pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne, a cały proces ich budowy jest naprawdę szybki.