Zastanawiasz się, w jaki sposób znaleźć (i czy jest to w ogóle realne) solidnych fachowców, którzy wykonują usługę, jaką jest budowa domów? Lublin to, owszem, duże miasto, ale nie oznacza to, że każda firma budowlana, która tu działa, świadczy usługi profesjonalnie, terminowo i z pełnym zaangażowaniem.

 

Dlatego też, jeszcze przed podpisaniem umowy z jakimkolwiek wykonawcą, warto zapoznać się z opiniami jego klientów, a także zobaczyć zrealizowane już inwestycje. Mimo że nigdy nie ma 100% gwarancji, że wybierze się idealnego fachowca, prawdopodobieństwo jest w tym przypadku już zdecydowanie większe.

Usługi budowlane wykonywane na każdym etapie budowy domu

Kompleksową budową domów zajmuje się wielu fachowców. Jest to jednak usługa, która obejmuje swoim zakresem wiele prac budowlanych. Warto wiedzieć, jakich!

Nie każdy potencjalny klient musi mieć świadomość, co kryje się pod pojęciami typu "dom w stanie surowym" czy "z wykończeniem pod klucz". Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć zakres usług, wykonywanych na poszczególnych etapach realizacji inwestycji.

 • Stan zerowy - obejmuje wszystkie prace przygotowawcze, pierwsze prace budowlane, wykopanie oraz zalanie fundamentów, podłączenie instalacji wod.-kan. i - gdy dom ma być podpiwniczony - przygotowanie stropów.
 • Stan surowy otwarty - jeżeli zdecydujesz się na usługę budowy domu do stanu surowego otwartego, wykonawca postawi dla Ciebie budynek, który będzie mieć ściany zewnętrzne, schody, kominy, więźbę dachową pokrytą wybranym przez Ciebie materiałem, a także drzwi.
 • Stan surowy zamknięty - dom w stanie surowym zamkniętym posiada fundamenty, wszystkie ściany, okna i gotowy dach. Można pokusić się o stwierdzenie, że z zewnątrz wygląda już niemal jak w 100% ukończony i brakuje tylko wykończenia wnętrz, by można było w nim zamieszkać i komfortowo żyć.
 • Dom z wykończeniem "pod klucz" - efektem pracy ekipy budowlanej, wykonującej usługę budowy domu z wykończeniem, jest budynek w pełni gotowy do zamieszkania. Posiada wszystko to, co niezbędne do życia, w tym m.in. wszelkie instalacje, podłogi, drzwi wewnętrzne i pomalowane ściany. W zależności od ustaleń z wykonawcą, usługa może objąć także prace wykończeniowe wokół posesji.

 

Firmy budowlane - komu zlecić budowę domu?

Zobacz listę sprawdzonych wykonawców domu. Kontakty do firm budowlanych z Twojego regionu z terminami na 2023/2024 - w jednym miejscu. Katalog zawiera 4001+ firm.

Poznaj najlepsze firmy, zajmujące się usługą, jaką jest budowa domów - Lublin

Szukasz firm z branży budowlanej, działających na terenie Lublina i zajmujących się budową domów? Świetnie trafiłeś!

Sprawdź najlepszych fachowców budujących domy w Lublinie!

Wybierz sprawdzoną ekipę, by nie obawiać się, że budowa domu będzie dla Ciebie jedynie źródłem frustracji i niepotrzebnych nerwów.

Usługi Remontowo Budowlane Dariusz Wójcik

Usługi Remontowo Budowlane Dariusz Wójcik to profesjonalna firma budowlana, w której portfolio znajduje sie przede wszystkim budowa domów. Klienci wykonawcy doceniają jego indywidualne podejście do każdego zlecenia, spore doświadczenie (aż 13 lat na rynku) oraz fachową pomoc na każdym etapie współpracy. Mimo że firma budowlana nie ma siedziby na terenie Lublina, działa na obszarze, który obejmuje także tę lokalizację.

Chcesz osiągnąć pełne zadowolenie z wykonanej usługi budowy domu? Skontaktuj się z tym wykonawcą i poproś o ofertę!

Kraj-Bud

Chcesz zlecić budowę domu wykonawcy, który nie tylko wykona niezbędne prace budowlane, ale i pomoże Ci dopełnić wszelkich formalności i doradzi w zakresie wyboru działki czy projektu domu? Firma budowlana Kraj-Bud z siedzibą w Radomiu prawdopodobnie spełni wszystkie Twoje oczekiwania! Budowa domów (Lublin, Radom, Warszawa, Kielce) nie ma przed nią tajemnic. Wyróżnia się profesjonalnym podejściem do współpracy, rzetelnością, terminowością i znajomością wielu technologii budowy. Nic w tym dziwnego - w końcu 28 lat na rynku mówi samo za siebie!

Ta firma budowlana dba o każdego klienta - przekonaj się o tym sam, wysyłając zapytanie o ofertę.

Ecohaus

Oto kolejna firma budowlana, która na rynku działa już od kilkunastu lat (dokładnie - 18). Budowa domów (do stanu surowego otwartego, zamkniętego i z wykończeniem) to wiodąca usługa wykonawcy. Fachowcy specjalizują się w realizacji inwestycji, takich jak domy jednorodzinne, przemysłowe i obiekty użyteczności publicznej. Firma budowlana wykonuje cały proces budowy domu w sposób solidny, rzetelny i na czas.

Budowa domów jednorodzinnych z Ecohaus to pewność wysokiej jakości wykonania i gwarancja pełnego zadowolenia!

 

 

Serafin Zakład Remontowo-Budowlany

Jeżeli szukasz firmy, która oferuje budowę domów i jest w tym naprawdę świetna, warto rozważyć ofertę fachowców z Serafin Zakład Remontowo-Budowlany. Usługi budowlane, które świadczą, wykonują terminowo, profesjonalnie i solidnie. Ta firma budowlana, istniejąca na rynku od 25 lat, o budowie domu wie niemal wszystko! Specjalistów tego typu w branży budowlanej jest naprawdę niewielu.

Serafin Zakład Remontowo-Budowlany to doskonały wybór dla zleceniodawców poszukujących firm budujących domy do stanu surowego otwartego, zamkniętego lub wraz z usługą wykończenia wnętrz.

A.S. Bud Adrian Skibiński

Interesuje Cię budowa domów? Lublin, Lubartów, Świdnik, Chełm to niektóre z miast, w których działa A.S. Bud Adrian Skibiński. To firma, która świadczy usługi budowlane w sposób, który spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Budowa domów jednorodzinnych, ocieplenia, prace wykończeniowe... To tylko część portfolio wykonawcy.

Budowa domów to proces, na który składa się wiele czynności. Dlatego też warto powierzyć go profesjonalistom, takim jak np. A.S. Bud Adrian Skibiński!

Budowa domu - pozwolenie na budowę a zgłoszenie budowy

Aby w ogóle móc rozpocząć proces budowy domu, należy uzyskać na to zgodę odpowiedniej instytucji. Co do zasady, chodzi o pozwolenie na budowę. Nie każdy jednak wie, że od tej zasady są wyjątki i w niektórych przypadkach wystarczy samo zgłoszenie budowy.

Pozwolenie na budowę

Zacznijmy od tego, że pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna. Bez niej budowa domu jest niemożliwa. Co istotne - pozwolenia wymaga nie tylko budowa domu, ale i m.in. nadbudowa, rozbudowa czy przebudowa obiektów budowlanych.

Jak je uzyskać? Przede wszystkim, zgromadź wszelkie niezbędne dokumenty i złóż je w odpowiednim czasie.

Pozwolenie na budowę - jakie dokumenty?

Dokumenty, które należy przedstawić, by ubiegać się o pozwolenie na budowę, to m.in.:

 • oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 • decyzja o warunkach zabudowy (gdy nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego),
 • wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków,
 • 4 sztuki projektu budowlanego (dodatkowo - wszelkie pozwolenia, opisy i uzgodnienia wymagane na mocy przepisów Prawa budowlanego),
 • warunki techniczne otrzymane od dostawców mediów,
 • oświadczenie osoby przygotowującej projekt budowlany oraz sprawdzającego o sporządzeniu projektu zgodnie z prawem i zasadami wiedzy technicznej,
 • poświadczenie, że projektanci posiadają wymagane przez prawo uprawnienia i zaświadczenia o wpisie do odpowiedniej izby samorządu zawodowego.
 • Obowiązkowe jest także wypełnienie wniosku, w którym uzupełnia się szereg danych inwestora oraz realizowanej inwestycji.

Pozwolenie na budowę - ile się na nie czeka?

Jak już wspomnieliśmy, budowa domów jest niemożliwa bez uzyskania pozwolenia.Z pewnością zastanawiasz się więc, ile się na nie czeka od momentu złożenia wszystkich dokumentów?

Niestety, musisz być bardzo cierpliwy - nie będziemy Cię oszukiwać, na pozwolenie się najczęściej czeka dość długo. Wydający je organ ma na to 65 dni od dnia złożenia wniosku, natomiast decyzja się uprawomocnia po 14 dniach od doręczenia decyzji. Oczywiście, o ile którakolwiek ze stron nie złoży od niej odwołania.

Zgłoszenie budowy

Zgłoszenie budowy jest zdecydowanie mniej skomplikowane niż pozwolenie na budowę. Nie jest jednak "dla każdego". Obowiązuje jedynie w ściśle określonych przypadkach.

Dokonanie zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dotyczy m.in.:

 • wolnostojących domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania w całości mieści się na działce czy też działkach, na których zostały zaprojektowane,
 • wolnostojących, maksymalnie dwukondygnacyjnych budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2, których obszar oddziaływania w całości mieści się na działce/działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa odbywać się będzie w celu zaspokojenia mieszkaniowych potrzeb własnych inwestora.

Zgłoszenie budowy - ile się czeka?

Inaczej niż w przypadku pozwolenia na budowę, po zgłoszeniu budowy nie musisz czekać na decyzję odpowiedniego organu.

W przypadku zgłoszenia budowy udzielana jest tzw. "milcząca zgoda". Polega to na tym, że jeżeli urząd nie zgłosi sprzeciwu - możesz zaczynać proces budowy domu we wcześniej określonym terminie.

Pamiętaj jednak, że bez zgłoszenia budowy nie można rozpoczynać żadnych robót budowlanych. Jeżeli tego nie dopilnujesz, urząd uzna Twoje działanie za samowolę budowlaną.

Budowa domów jednorodzinnych - czas trwania

Budowa domów potrafi być zarówno praco-, jak i czasochłonna. Już podstawowe usługi budowlane, które są niezbędne, by zakończyć chociażby etap surowy zamknięty, potrafią trwać długie miesiące. Potem jeszcze czekają Cię wykończenia wnętrz, które niekiedy zajmują tyle samo czasu (o ile nie więcej). Tym bardziej, biorąc pod uwagę fakt, że na niektóre materiały budowlane czeka się naprawdę długo...

Nawet jeżeli firma budowlana obiecuje Ci, że finalizuje budowę domów, w rzeczywistości może mieć to niewiele wspólnego z rzeczywistością. Dlatego też tak ważny jest staranny dobór fachowców wykonujących usługi budowlane.

Ile średnio trwa więc budowa domów? Lublin w tym przypadku nie różni się niczym od innych regionów kraju. Poniżej znajdziesz orientacyjne czasy trwania poszczególnych etapów budowy.

 • stan zerowy: ok. 2-4 tygodnie,
 • stan surowy otwarty: od 2 tygodni do 3-4 miesięcy,
 • stan surowy zamknięty: ok. 3-6 miesięcy (w zależności od wybranych materiałów budowlanych i stosowanej technologii).

Etap wykończenia wnętrz może natomiast trwać zarówno kilka-kilkanaście tygodni, jak i kilka-kilkanaście miesięcy. Tu, wydaje się, nie ma maksymalnego czasu trwania. Wszystko zależy od oczekiwań inwestora i jego możliwości finansowych.

Zlecasz usługi budowlane? Bądź ostrożny i dokładnie sprawdzaj wykonawców!

Usługi budowlane są mniej lub bardziej skomplikowane, ale budowa domów należy do tych najbardziej wymagających. W związku z tym, wybierając fachowców do realizacji inwestycji, bądź ostrożny i nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie.

Takie portale jak Building Companion świetnie sprawdzają się jako "platforma porównawcza" dla potencjalnych klientów firm z branży budowlanej. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię budowa domów do stanu surowego otwartego, zamkniętego czy dodatkowo wykończenia wnętrz - w każdym przypadku znajdziesz u nas dziesiątki wykonawców!

Zlecaj usługi budowlane najlepszym fachowcom na rynku i już wkrótce ciesz się z wymarzonego domu!