7 kwestii, o ktore musisz zadbac przed rozpoczeciem budowy.jpg

7 kwestii, o które musisz zadbać przed rozpoczęciem budowy

Start budowy zbliża się wielkimi krokami i dzielą cię od niego zaledwie dni. Jednak zanim wszystko na dobre ruszy, pozostało jeszcze kilka drobnych, ale bardzo istotnych kwestii, którymi należy się zająć. Po ich zrealizowaniu, budowa będzie mogła rozpocząć się bezzwłocznie.

Rozpoczęcie budowy

O rozpoczęciu budowy musisz poinformować Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i dostarczyć stosowne dokumenty. Wśród nich powinno znaleźć się oświadczenie kierownika budowy, a w nim informacje o:

potwierdzeniu jego uprawnień,

przejęciu obowiązku kierowania budową,

sporządzeniu planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, z którym zaznajomi pracowników.

Nie zapomnij również o zarejestrowaniu dziennika budowy.

Weryfikacja kosztorysu

Kiedy podjąłeś już współpracę z konkretnymi wykonawcami, ustaliłeś terminy oraz ceny, sprawdź, czy stworzony przez ciebie kosztorys jest nadal aktualny. Być może twoi fachowcy mają lepsze oferty cenowe na materiały? Dzięki temu jesteś w stanie wiele oszczędzić. Czy wiesz, że możesz również aktywować paletę startową z materiałem ściennym jedynie za złotówkę? Koniecznie dowiedz się więcej na ten temat.

Koordynacja ekip

Aby budowa przebiegła szybko i bezproblemowo, konieczne jest znalezienie specjalistów, którzy zajmą się tym profesjonalnie, byś później mógł cieszyć się solidnym i bezpiecznym domem. Dowiedz się od fachowców, jakie są przewidywane terminy wykonania danych prac i przygotuj harmonogram, który zapewni ciągłość wszystkich etapów. Zostaw pomiędzy nimi kilka dni dla każdego z wykonawców na dokonanie poprawek.

Plac budowy

Zanim budowa twojego wymarzonego domu rozpocznie się na dobre, pamiętaj o ogrodzeniu działki. To także odpowiedni moment na geodezyjne wytyczenie budynku i wyrównanie terenu.

Nie zapomnij, by zadbać o:

  • przestrzeń do składowania materiałów i narzędzi,
  • miejsce, gdzie znajdą się tymczasowe obiekty sanitarne i socjalne, które jesteś zobowiązany przygotować,
  • podłączenie działki do mediów niezbędnych w czasie budowy.

Możesz to zlecić kierownikowi budowy albo inwestorowi zastępczemu.

Paleta materiału ściennego za 1 zł

Czy wiesz, że masz możliwość otrzymania za złotówkę* palety wysokiej jakości materiału ściennego? Możesz wybrać ciepły beton komórkowy firmy Ytong (w tym bloczki Ytong Energo+ do budowy ściany jednowarstwowej) lub idealne pod ocieplenie bloki firmy Silka. Wejdź na http://promocja.ytong-silka.pl/ i aktywuj kupon. Zrealizujesz go w autoryzowanej firmie handlowej w twojej okolicy.

* Plus koszt opakowania palety drewnianej (wg cennika Xella Polska).

Materiały ścienne

Czy wiesz, że przez ściany ucieka nawet 30% ciepła? Właśnie dlatego warto wybrać solidne materiały, które pomogą temu zapobiec. Zapewni to dużą oszczędność energii oraz odpowiednią temperaturę wewnątrz domu. Zastosuj beton komórkowy, który gwarantuje obniżenie kosztów ogrzewania zimą i chłodzenia latem lub ściany z silikatów, czyli bloków wapienno-piaskowych z warstwą ocieplenia.

Tablica informacyjna

Pamiętaj o żółtej tablicy informacyjnej, która musi znaleźć się na placu budowy. Powinna być umieszczona w widocznym miejscu, a jej wymiary nie mogą być mniejsze niż 90x70 cm. Najlepiej, by znalazła się od strony drogi publicznej. Wypełnij ją czytelnie – trwałym, czarnym mazakiem.

Na tablicy informacyjnej należy zawrzeć następujące informacje:

  • rodzaj robót budowlanych i ich adres,
  • numer pozwolenia na budowę, nazwa, adres i numer telefonu właściwego organu nadzoru budowlanego,
  • imię i nazwisko/nazwa firmy, adres i numer telefonu inwestora,
  • imię i nazwisko/nazwa firmy, adres i numer telefonu wykonawców robót budowlanych,
  • imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów: kierownika budowy, kierowników robót, projektantów,
  • numery telefonów alarmowych,
  • numery telefonu okręgowego inspektora pracy.

Realizując te wszystkie punkty masz pewność, że budowa będzie przebiegała zgodnie z prawem i bez żadnych problemów. Kluczem do sprawnej i przemyślanej realizacji jest dobra organizacja każdego z etapów budowy. By dogodnie zaplanować i uporządkować cały proces, skorzystaj z harmonogramu dostępnego na https://building-companion.pl/moj-planer, który na pewno ci to ułatwi.

Czytaj dalej:

11 rzeczy, ktore musisz wiedziec, zanim kupisz dzialke budowlana.jpg

11 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim kupisz działkę budowlaną

Kiedy decydujesz się na zakup działki, musisz wcześniej zwrócić uwagę na szereg aspektów, które pozwolą ci znaleźć miejsce idealne na twoje cztery kąty. Decyzja o budowie domu jest jedną z najważniejszych w życiu, dlatego kupując ziemię, zadbaj o wszystkie szczegóły, które pomogą ci później cieszyć się pięknym i funkcjonalnym miejscem.

Jak wykonać i zabezpieczyć wykop pod fundament?

Właściwe wykonanie wykopów pod fundamenty ma kluczowe znaczenie dla odpowiedniego posadowienia budynku w gruncie. Sposób prowadzenia wykopów zależy od tego, czy dom stawiamy na ławach fundamentowych czy płycie coraz popularniejszej płycie fundamentowej.

Uzyskiwanie decyzji o warunkach zabudowy może zająć nawet 9 miesięcy

Znajdujesz idealne miejsce do wybudowania domu – duża działka, dostęp do mediów, ciekawa okolica ale Twój zapał stopuje wiadomość, że dla tego terenu nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest to pewna trudność i dodatkowy stopnień do przeskoczenia w procesie budowlanym, żeby w ogóle „ruszyć” z inwestycją konieczne będzie ustalenie warunków zabudowy dla nieruchomości poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

Obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Planujesz budowę domu? A może już go budujesz? Czy wiesz, że jako inwestor jesteś jednym z uczestników procesu budowlanego i przepisy nakładają na Ciebie szereg powinności? Sprawdźmy, jakie są obowiązki inwestora w procesie budowlanym, czyli za co jesteś odpowiedzialny od etapu projektowania aż do zakończenia budowy.