6 rzeczy, które powinieneś uwzględnić w projekcie domu

Po zakupie działki przychodzi kolej na wybór projektu domu. Zdecyduj, czy podejmiesz współpracę z architektem, czy kupisz gotowy projekt. Oprócz tego ustal powierzchnię i ilość kondygnacji. Weź pod uwagę wielkość działki i jej otoczenie. Przemyśl, czy oprócz domu chcesz zbudować garaż lub pomieszczenie gospodarcze. Poniższej znajdziesz cenne porady, które na pewno pomogą ci podjąć właściwe decyzje.

Ocena potrzeb

Dobrze przemyśl, jakie są twoje potrzeby względem przyszłego domu. Odpowiedz sobie na pytanie, jakie funkcje ma spełniać – czy będzie to dom całoroczny, czy może letniskowy? Czy jest to miejsce przejściowe, czy na całe życie? Oceń wszystkie potrzeby twojej rodziny, uwzględniając wasz tryb życia. Dobrze przemyślany projekt jest kluczem do użytecznego domu.

Przestrzeń użytkowa

By zaprojektować funkcjonalny dom, musisz przeanalizować, ile osób będzie w nim docelowo mieszkało, jaki jest ich wiek oraz potrzeby. Z tą wiedzą dobrze rozplanujesz pomieszczenia, ustalisz ich ilość i wielkość. Warto też zastanowić się nad aspektami praktycznymi. Stąd jeśli lubisz gotować i często odwiedzają cię goście, zaplanuj otwartą kuchnię połączoną z salonem. W przypadku, gdy zamierzasz zostać w jednym domu przez całe życie, może warto wybrać dom parterowy, który będzie wygodniejszy, kiedy będziesz już w podeszłym wieku?

Gotowy lub indywidualny

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na gotowy projekt domu, czy zechcesz współpracować z architektem, który stworzy dla ciebie indywidualny plan, pamiętaj, by był on zgodny z warunkami zabudowy albo miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Obie opcje mają swoje zalety i wady. Gotowy projekt to oszczędność pieniędzy, ale tylko w przypadku, jeśli uda ci się znaleźć ten wymarzony. W przeciwnym razie każda zmiana pociągnie za sobą dodatkowe wydatki. Projekt indywidualny jest droższy, ale będzie w pełni dopasowany do twoich potrzeb.

Finanse

Finanse warto kalkulować na każdym etapie budowy domu. Nie ma bowiem potrzeby wydawania zbędnych pieniędzy na pomysły, które się nie sprawdzą. Decydując się na większy dom musisz mieć również świadomość tego, że poniesiesz nie tylko dodatkowe koszty budowy, ale również wykończenia i urządzenia domu. Każde nietypowe rozwiązanie również będzie generowało wydatki, dlatego uważaj na skomplikowane fasady, czy nietypowe konstrukcje dachu.

Opracowanie projektu

Czas, w jakim zostanie opracowany twój projekt zależy od tego czy wybierzesz rozwiązanie gotowe, czy przygotowane przez architekta. W przypadku tego pierwszego i tak musisz zwrócić się do specjalisty, którzy przystosuje je do działki (umieści dom na planie względem stron świata, wrysuje w linie zabudowy i zaplanuje dojazd do budynku). Druga opcja to projekt optymalnie dopasowany do twojej działki i potrzeb, ale poczekasz na niego dłużej, ponieważ musi być on zgodny z warunkami zabudowy lub miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Kosztorys

Na sam koniec, gdy wiesz już, jak będzie wyglądał twój dom, ustal koszty budowy. Zamów wyceny u kilku firm wykonawczych, porównaj oferty i wybierz najlepszą. Pamiętaj o tym, że nie zawsze cena idzie w parze z jakością, więc wybierając firmę sprawdź, jakie ma opinie i czy posiada stosowne certyfikaty.

By budowa domu została przeprowadzona możliwie szybko oraz sprawnie, musisz zwrócić uwagę na każdy aspekt i dobrze go zaplanować. W tym celu możesz skorzystać z narzędzia, które ci to ułatwi. Zajrzyj na https://building-companion.pl/moj-planer i sprawdź, czego jeszcze potrzebujesz oraz oszacuj, ile czasu zajmie całe przedsięwzięcie.

Czytaj dalej:

Drzwi wejciowe jakie wybra Na co zwrci uwag.jpg

Drzwi wejściowe: jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Drzwi wejściowe pozwalają nie tylko uatrakcyjnić wygląd całego budynku lub mieszkania, ale – przede wszystkim – zapewnić nam większe bezpieczeństwo. Oferta sklepowa jest jednak w tym momencie na tyle szeroka, że wybór konkretnego modelu może nas niemal przyprawić o zawrót głowy. Co powinno zwrócić naszą uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?

Ogrzewanie podłogowe - rozwiązania, wady i zalety

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe. I nic dziwnego: kuszące są przede wszystkim niskie koszty ogrzewania oraz brak widocznych nieestetycznych grzejników w pomieszczeniu. Jakie rodzaje ogrzewania podłogowego można wyróżnić? Jakie są ich wady i zalety?

Przedpokj  jak go urzdzi Pomysy na przedpokj.jpg

Przedpokój – jak go urządzić? Pomysły na przedpokój

Przedpokój spełnia wiele ważnych funkcji – od niego zależy pierwsze wrażenie gości, to miejsce przechowywania garderoby wierzchniej i przygotowywania się do wyjścia. Meble do przedpokoju muszą być dopasowane do wygody domowników i nawiązywać do stylu panującego w domu.

Garderoba – jak ją urządzić? Pomysły na wyposażenie garderoby

Garderoba jako praktyczna przestrzeń do przechowywania odzieży, obuwia i wielu innych akcesoriów. Wydaje się być prosta w wykonaniu – poręcze na wieszaki i półki stanowią jej podstawę, jednak w takiej przestrzeni warto wykorzystać wiele innych, praktycznych akcesoriów, takich jak kosze czy poręcze do wieszania spodni.

Ile kosztuje adaptacja projektu gotowego domu

Planujesz budowę domu i zdecydowałeś, że wybierzesz projekt gotowy? A może już znalazłeś projekt swojego wymarzonego domu i zastanawiasz się: „co dalej”? Sprawdźmy, kiedy jest potrzebna adaptacja projektu gotowego, na czym polega i ile kosztuje.