Adaptacja strychu – jak ją przeprowadzić krok po kroku?

 

Strych często jest przestrzenią niezagospodarowaną w domu. Jednak pomieszczenie to kryje w sobie potencjał, który warto wykorzystać, by zyskać dodatkową powierzchnię w domu. Pomysłów na adaptację strychu może być wiele. Jednak zanim się na to zdecydujemy, należy koniecznie sprawdzić, czy nasz strych w ogóle nadaje się do adaptacji.

Adaptacja nieużytkowej przestrzeni domu może wydawać się nie lada wyzwaniem. Zapoznaj się z tematem przebudowy i dowiedz się, jakie formalności musisz spełnić i jak sprawnie przeprowadzić niezbędne prace.

Adaptacja strychu

Pomysłów na aranżację niezagospodarowanej przestrzeni jest wiele. Amatorzy ćwiczeń fizycznych mogą taką przestrzeń wykorzystać na siłownię. Choć to droga inwestycja, na pewno wielu osobom przypadłaby do gustu. Poddasze można także wykorzystać jako pomieszczenie do przechowywania lub pralnię.

Zdarza się, że strych jest takiej samej wielkości jak kondygnacja znajdująca się niżej. Dlatego może zdarzyć się, że przestrzeń strychu jest zbyt duża. W takim wypadku można zdecydować się podzielenie jej na mniejsze pomieszczenia za pomocą ścianek działowych. Wymaga to również doprowadzenia niezbędnych instalacji.

Adaptacja strychu krok po kroku

Podstawowym krokiem jest sprawdzenie stanu ocieplenia i szczelności dachu, zwłaszcza jeśli konstrukcja jest stara. Wszelkie nieszczelności i braki w ociepleniu należy uzupełnić, aby móc w pełni cieszyć się z zagospodarowanej przestrzeni. Warto również sprawdzić, czy nie pojawiła się nigdzie wilgoć i grzyb oraz czy w drewnie nie żerują szkodniki. Jeżeli jakieś elementy są osłabione – należy je wymienić. Jeśli konieczne jest docieplenie strychu, można użyć do tego wełny mineralnej z włókna szklanego, która spełni również funkcję izolacji akustycznej.

Jeżeli dach jest nienaruszony, należy przejść do sprawdzenia stropu poddasza. Zagospodarowanie strychu wiąże się z obciążeniem jego stropu przez nowe warstwy podłogowe, ściany działowe, meble i urządzenia. Stropy żelbetowe i gęstożebrowe najczęściej są dobrze uzbrojone i mają wystarczającą nośność. Sprawa komplikuje się w przypadku stropów drewnianych.

Konstruktor nadzorujący prace decyduje, czy wypełnienie stropu powinno zostać wymienione lub czy powinno się wylać dodatkową warstwę betonu na wierzchu. O wytrzymałości istniejącego stropu zawsze powinien zdecydować konstruktor. Przy przeglądzie konstrukcji ważną rzeczą jest również sprawdzenie, czy nie słychać żadnych hałasów dobiegających z kondygnacji niżej i odwrotnie. Wpłynie to na dobranie odpowiedniej podłogi, która pomoże wygłuszyć niepożądane dźwięki.

Przy okazji inspekcji dachu należy sprawdzić okna, jeżeli są one zamontowane. Ich szczelność jest równie ważna jak całego dachu. Jeżeli okaże się, że nie są w pełni szczelne, należy te ubytki naprawić. Zlekceważenie tej kwestii może doprowadzić do trwałych uszkodzeń konstrukcji dachu oraz izolacji.

Aby ze swobodą korzystać ze strychu, należy wybrać odpowiednie schody. Niektóre domy mają już je wylane z betonu, które należy tylko odpowiednio wykończyć wybranym materiałem. Jeżeli ich w ogóle nie ma, należy je zamontować. Mogą one mieć formę rozkładanych schodów strychowych, a jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, można zainstalować je na stałe. W ostateczności, schody można dostawić na zewnątrz budynku, w formie obudowanej klatki schodowej.

Jeżeli decydujemy się na podzielenie przestrzeni na mniejsze pomieszczenia, kolejnym krokiem jest zbudowanie ścianek działowych. Przeważnie buduje się je z płyt gipsowo-kartonowych. Istnieje kilka rodzajów tych płyt ‒ ich dobór zależy m.in. od wilgotności panującej w pomieszczeniu. Konstrukcję ścianek zazwyczaj buduje się z aluminiowych elementów.

Nowe pomieszczenia wymagają doprowadzenia instalacji. Ich zakres zależy od roli, jaką ma pełnić strych. Jeżeli urządzamy tam całe mieszkanie, należy doprowadzić wodę, prąd, kanalizację oraz ogrzewanie. W przypadku garderoby czy siłowni wystarczy ogrzewanie i elektryczność.

Adaptacja strychu - pozwolenia

Adaptacja strychu wymaga pozwolenia w sytuacji, gdy budowa dotyczy domu bliźniaczego lub naruszana będzie instalacja gazowa domu. Pozwolenie potrzebne jest również wtedy, gdy ściany lub elementy konstrukcyjne będą przebudowywane w taki sposób, że powiększony zostanie oryginalny obszar budynku. Do dokumentacji o pozwolenie na budowę należy dołączyć egzemplarze projektu przebudowy, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, zaświadczenie potwierdzające, że autor projektu jest wpisany na listę członków izby samorządu zawodowego oraz decyzję o warunkach zabudowy.

Jeżeli poddasze zmieni funkcję na cele mieszkalne, wymaga to uzyskania zgody na zmianę sposobu użytkowania oraz uzyskania zgody na zaplanowane prace budowlane. Trzeba również poinformować urząd skarbowy o włączeniu strychu do powierzchni użytkowej domu, która podlega podatkowi od nieruchomości.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu