Jaka powinna być wysokość umywalki w łazience?

 

Aby łazienka była funkcjonalna, należy odpowiednio rozmieścić znajdujące się w niej elementy użytkowe. Szczególną uwagę warto zwrócić na wysokość umywalki, z której będą korzystać wszyscy domownicy. Sprawdź, jak ją prawidłowo dopasować.

Wysokość umywalki w łazience powinna umożliwiać jej komfortowe użytkowanie. Niestety czasami zdarza się, że jest montowana za wysoko lub za nisko. Warto dowiedzieć się, na jakim poziomie zamocować umywalkę, aby uniknąć aranżacyjnych wpadek.

Jaka jest standardowa wysokość umywalki?

Komfort korzystania z łazienki jest bardzo ważny dla każdego domownika. Pomieszczenie, w którym wykonujemy codzienną toaletę, powinno nie tylko wyglądać ładnie, aby być również funkcjonalne i dostosowane do potrzeb użytkowników. Warto pamiętać, że z łazienki korzysta zwykle kilka osób, dlatego należy zaaranżować ją w taki sposób, aby jej używanie było wygodne dla wszystkich. Ważne jest nie tylko przemyślane rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia, takich jak wanna lub kabina prysznicowa, ale również wysokość ich montażu. Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jest montaż umywalki na odpowiedniej wysokości.

Podczas urządzania lub remontowania łazienki główna uwaga skierowana jest na wykończenie i dobór wyposażenia. Nie każdy myśli o tym, na jakiej wysokości należy zamontować umywalkę. Takie detale są ważne już podczas prac wykończeniowych, dlatego warto się im przyjrzeć jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Obecnie nie ma żadnych norm określających wysokość montażu umywalki. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku były zawarte w Warunkach Technicznych Wykonania Odbioru Robót Budowlano-Montażowych, ale od tamtego czasu trendy i preferencje konsumentów na tyle się zmieniły, że tamte regulacje można uznać za nieważne.

Współczesne wytyczne dotyczące wysokości montażu umywalki sugerują jej umieszczanie na poziomie od 85 do 95 cm od poziomu posadzki do górnej krawędzi urządzenia. Zachowując te proporcje, możemy mieć pewność, że umywalka będzie spełniać funkcje zarówno użytkowe, jak i estetyczne. W przypadku osób wysokich często zachodzi potrzeba zamontowania umywalki do 10 cm wyżej. Nie powinno się jednak przekraczać tego poziomu ze względu na innych użytkowników, np. dzieci lub gości.

Wysokość umywalki nablatowej

Szczególnym rodzajem umywalek są wersje nablatowe. Wyglądają bardzo stylowo, szczególnie w oryginalnych zestawieniach z drewnianym blatem lub rustykalnymi dekoracjami. Wysokość montażu umywalki nablatowej jest inna niż w przypadku tradycyjnej umywalki. Dotyczy to zarówno wersji wpuszczanej w blat, jak i stojącej. Główna różnica polega na montażu umywalki nablatowej, który uzależniony jest od rodzaju instalacji wodno-kanalizacyjnej. Sprawę mogą również utrudnić asymetryczne aranżacje, które są coraz bardziej modne. Dlatego dużą uwagę należy zwrócić na prawidłowy pomiar wysokości umywalki nablatowej, która powinna być montowana w taki sposób, aby górna krawędź misy sięgała od 85 do 90 cm od podłogi. Warto także sugerować się ustawieniem i wysokością mebli łazienkowych, które pomogą dopasować odpowiedni poziom zawieszenia umywalki.

W przypadku umywalek o płytszej misie, ale z większą średnicą, ciężko mówić o standardowej wysokości umywalki, którą tutaj szacuje się indywidualnie. Należy ją dostosować do potrzeb wszystkich domowników, niezależnie od ich wzrostu. Warto również uwzględnić rodzaj i wielkość szafek znajdujących się pod umywalką. Najważniejsze jest to, aby korzystanie z misy było dla każdego nie tylko komfortowe i wygodne, ale również bezpieczne.

Wysokość umywalki dla niepełnosprawnych i dzieci

Podczas określania wysokości zawieszenia umywalki warto pomyśleć również o dzieciach i osobach niepełnosprawnych. Standardowa wysokość może być dla nich uciążliwa, a przecież korzystają z łazienki w takim samym stopniu jak pozostali domownicy. Niestety określenie wysokości montażu umywalki dla niepełnosprawnych i najmłodszych jest dość problematyczne. Przyjęło się, że standardowy poziom dla sześciolatka to od 60 do 65 cm, który powinno się zwiększyć o kolejne 5 cm po upływie dwóch lat. W praktyce jednak jest to być kłopotliwe ‒ głównie ze względu na meble łazienkowe, które w takiej sytuacji musiałyby być wymienione na nowe, najlepiej pod indywidualny wymiar. W przypadku umywalek dla osób niepełnosprawnych ich wysokość może pozostać taka sama jak w wersjach tradycyjnych. Podczas montażu umywalki należy jedynie maksymalnie ją wysunąć, tak by możliwe było podjechanie do niej wózkiem inwalidzkim. Przestrzeń wolna pod umywalką powinna wynosić około 67 cm głębokości. Warto tutaj zwrócić uwagę na szerokość umywalki, której optymalny wymiar to 60 cm, oraz przednią krawędź, której optymalna długość to około 55 cm.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu