Wyrównanie terenu pod trawnik - jak to zrobić? Co warto wiedzieć na ten temat?

Firmy budowlane - komu zlecić budowę domu?

Zobacz listę sprawdzonych wykonawców domu. Kontakty do firm budowlanych z Twojego regionu z terminami na 2022/2023 - w jednym miejscu. Katalog zawiera 4001+ firm.

  • śląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • małopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie
Więcej miast i firm >>

Jak wyrównać grunt pod trawnik przy niewielkiej przestrzeni?

W przypadku niewielkiej powierzchni przeznaczonej na założenie trawnika, a także w sytuacji, gdy grunt jest w miarę równy, można pokusić się o jego „ręczne” wyrównanie. Przed przystąpieniem do prac zawsze należy dokładnie oczyścić glebę, aby pozbyć się z niej resztek roślin i chwastów, które mogą wpływać negatywnie na późniejszy wygląd trawnika. Pomocne w tym będzie wcześniejsze przekopanie wyznaczonej pod trawnik powierzchni, zagrabienie jej i ręczne usunięcie chwastów. Trzeba też usunąć kamienie i korzenie. Na terenach, na których były prowadzone prace budowlane, trzeba też oczyścić grunt z gruzu i innych pozostałości po budowie.

Najmniej pracy wymaga teren równy, z ziemią równomiernie rozłożoną na całej powierzchni. Wówczas należy ją zagrabić i ubić. Należy to wykonywać stopniowo, krok po kroku. Inaczej nie uzyska się odpowiedniego efektu. Można posiłkować się specjalnymi ubijakami (ręcznymi lub mechanicznymi), które znacznie ułatwiają wykonanie tej czynności. Te ręczne są stosunkowo tanie i mają formę kwadratowej platformy umieszczonej na długim kiju z rączką. Po ubiciu ziemi na całym terenie przeznaczonym pod trawnik należy ją przegrabić. Czynności te należy powtórzyć kilkukrotnie.

Kiedy wiadomo, że zabiegu nie trzeba już więcej powtarzać?

Ziemia będzie wystarczająco ubita w momencie, gdy podczas chodzenia nie będą na niej zostawały głębokie ślady butów. Z uwagi na to, że ubijanie ziemi jest czynnością dość żmudną i pracochłonną, ten sposób zaleca się jedynie przy bardzo małych trawnikach, np. będących przesmykiem pomiędzy dekoracyjnymi rabatami kwiatowymi.

Równanie terenu pod trawnik - jaki sprzęt wykorzystać?

Przy większych przestrzeniach warto wykorzystać efektywniejsze metody pracy. Ułatwieniem przy wyrównaniu działki pod trawnik może okazać się skorzystanie z walca ogrodowego. Jest to przyrząd, który składa się z uchwytu oraz dużego, pustego w środku walca, który można wypełnić wodą lub piaskiem (walec wypełniony piaskiem będzie miał cięższy niż wypełniony wodą) - zwiększa to znacznie jego wagę i przyśpiesza proces ubijania ziemi pod trawnik, dzięki czemu proces równania terenu jest dokładniejszy i trwa o wiele krócej. W tym przypadku również konieczne będzie przygrabienie ziemi. Proces walcowania pozwala na zagęszczenie gleby oraz jej wyrównanie, co wpływa na lepszy wygląd trawnika. Zaleca się powtórzyć wałowanie trawnika również po wysiewie - dzięki temu nasiona nie zostaną porwane przez wiatr. Walcowanie można wykonać także przy zakładaniu trawnika z rolki.

Niektóre modele walców ogrodowych wyposażone są w dodatkowe aeratory, które pozwalają polepszyć właściwości gleby. Przy zakładaniu trawnika pomocna może być listwa do zagarniania gleby, która pozwala na łatwiejsze wyrównanie terenu.

Jak wypoziomować teren pod trawnik?

Po ubijaniu ziemi mogą powstać niewielkie nierówności. Do ich wygładzenia i wypoziomowania trawnika o niewielkiej powierzchni można użyć długiej deski. Kładzie się ją raz za razem na podłożu i dociska. W ten sposób można zobaczyć, gdzie konieczne będzie uzupełnienie ziemi lub jej wygładzenie. Przeciąganie deski po podłożu pozwoli ściągnąć nadmiar ziemi i przenieść go w miejsce potrzebujące wypełnienia. Ta metoda sprawdzi się jedynie przy bardzo małych nierównościach. W przypadku większych powierzchni zaleca się skorzystanie z urządzenia wielofunkcyjnego, które jest wyposażone w nakładki ułatwiające prace w ogrodzie. Tutaj przyda się specjalna krata do równania terenu - należy ją docisnąć i przeciągnąć po podłożu. Dzięki temu z miejsc, gdzie występuje nadmiar ziemi, jest ona ściągana do miejsc potrzebujących wypełnienia.

Aby mieć pewność, że teren jest idealnie równy, przy ostatecznym zagrabianiu podłoża można je podzielić na mniejsze części i oznaczyć np. sznurkiem. Pozwoli to wyrównać powierzchnię trawnika do poziomu chodnika lub innego wybranego elementu np. granicy rabat kwiatowych.

Wyrównanie terenu pod trawnik - jaka jest cena takiej usługi?

Jeżeli brak czasu, odpowiedniego sprzętu lub siły sprawia, że nie możemy samodzielnie przygotować terenu pod trawnik, można wynająć specjalną firmę. Ceny usług związanych z przygotowaniem terenu pod trawnik wahają się w zależności od zakresu prac, a także warunków panujących na działce. W zależności od regionu ceny mogą wynosić od 11 do 14 zł brutto za metr kwadratowy, przy założeniu, że w ramach usługi wykonywane będzie wyrównywanie i oczyszczanie terenu, na którym będzie zakładany trawnik.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Rzeszów

  • firmy budowlane Szczecin

  • firmy budowlane Warszawa

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu