Wiatrołap – czym jest i jak go funkcjonalnie urządzić?

Wiatrołap, dawniej nazywany sienią, jest to niewielkie nieogrzewane pomieszczenie, do którego wchodzimy, przekraczając próg domu. To właśnie tutaj najczęściej zostawiane są buty i odzież wierzchnia i tu znajdują się meble do ich przechowywania. W przypadku wiatrołapu najlepiej sprawdzają się te robione na wymiar.

Okazuje się, że coraz więcej projektów nowych domów nie uwzględnia wiatrołapu. Czy to faktycznie dobre rozwiązanie? Przecież nowoczesny wiatrołap może być urządzony praktycznie i estetycznie, jednocześnie chroniąc dom przed utratą ciepła. Poznaj różne pomysły na wiatrołap i zainspiruj się nimi przy urządzaniu własnego domu.

Co to jest wiatrołap?

Wiatrołap to inaczej przedsionek, czyli pomieszczenie znajdujące się bezpośrednio za drzwiami wejściowymi do domu. Jego zadaniem jest ochrona wnętrza domu przed przedostawaniem się powietrza z zewnątrz. Jest to szczególnie istotne jesienią i zimą, kiedy panuje duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Stąd też wywodzi się nazwa tego pomieszczenia, gdyż niejako ma ono „łapać” zimne powietrze i nie pozwalać mu przedostać się w głąb domu. Ponadto ogranicza przeciągi oraz może pełnić funkcję pomieszczenia buforowego łączącego dom i garaż. Wiatrołap może znajdować się w bryle domu, ale równie ciekawym rozwiązaniem jest wiatrołap zewnętrzny. Niekiedy jest on dobudowywany do wcześniej powstałego domu, szczególnie jeśli wejście do budynku ustawione jest tak, że do wnętrza domu wdziera się silny i chłodny wiatr.

Wiatrołap w domu jednorodzinnym – konieczny czy nie?

Podejście do budowy wiatrołapu zewnętrznego czy też wygospodarowania go wewnątrz domu jest obecnie dość dowolne. Czasami wiatrołap stanowi otwarty przedsionek, który prowadzi bezpośrednio do pomieszczeń mieszkalnych. Jednak warto wiedzieć, że w przepisach prawnych znajdują się odniesienia do tego rozwiązania. Można je znaleźć między innymi w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z jego zapisami „wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu”. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie wiatrołap.

Wiele osób zastanawia się, czy warto decydować się na wiatrołap, skoro obecnie dostępne są coraz lepsze rozwiązania pozwalające na ochronę termiczną domu. Jednak warto pamiętać o tym, że wiatrołap oprócz ochrony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi może być funkcjonalnie urządzonym miejscem do przechowywania większych sprzętów, odzieży wierzchniej i obuwia. Wiatrołap może mieć formę zamkniętego przeszklonego ganku lub stać się podstawą do stworzenia tak zwanego ogrodu zimowego.

Jak urządzić wiatrołap?

Często poruszaną kwestią w przypadku przedsionków jest to, w jaki sposób urządzić je w sposób praktyczny, a zarazem z zachowaniem wysokiej estetyki. Tutaj dużo będzie zależało od wielkości tego pomieszczenia. Mały wiatrołap najczęściej pozwala jedynie na umieszczenie niewielkiej szafy na odzież wierzchnią oraz szafki na buty. Ciekawą propozycją są też specjalne szafki przedpokojowe, składające się z wieszaka na ubrania, wąskiej szafy ubraniowej, stojaka lub szafki na buty oraz wysokiego lustra i siedziska, na którym założymy buty. W większym pomieszczeniu można pozwolić sobie na zabudowę wiatrołapu szafami robionymi na zamówienie, które będą w pełni dostosowane do potrzeb domowników. Szafa do wiatrołapu może służyć nie tylko do przechowywania odzieży wierzchniej, ale także sprzętu takiego jak odkurzacz czy akcesoria do mycia podłóg, a także sprzętu sportowego.

Oprócz tego, jakie meble wybierzemy do wiatrołapu, warto zastanowić się nad sposobem wykończenia tego pomieszczenia. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem będą płytki do wiatrołapu położone zarówno na ścianach, jak i podłodze. Na ścianach płytki mogą zajmować całą powierzchnię lub jedynie do pewnej wysokości. To znacznie ułatwi utrzymanie pomieszczenia w czystości, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy na butach często wnosi się śnieg lub błoto.

Warto też pomyśleć o odpowiednim oświetleniu wiatrołapu. Na zewnątrz sprawdzi się oświetlenie uruchamiane na czujnik ruchu i zmierzchu, najlepiej umieszczone nad wejściem do domu. To pozwoli na dobre oświetlenie drzwi wejściowych do wiatrołapu. Również wewnątrz warto zamontować przynajmniej jeden punkt oświetleniowy uruchamiany czujnikiem. W zależności od wielkości pomieszczenia dobiera się wielkość i ilość punktów oświetleniowych.

Jeżeli chcemy utrzymać nowoczesny charakter wiatrołapu, a także doświetlić go, można od strony wychodzącej na zewnątrz zastosować przeszklone panele z przeźroczystą lub mleczną szybą.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu