Storczyk – wszystko, co trzeba wiedzieć o jego uprawie

 

Storczyk prezentuje się wspaniale, kiedy kwitnie. Warto mieć go w swoim domu czy mieszkaniu, by móc cieszyć się jego urokiem. Wcześniej należy jednak dowiedzieć się, jak go uprawiać i pielęgnować.

Storczyk to roślina o specyficznych wymaganiach. Nie jest trudna w uprawie, ale poznanie jej potrzeb sprawi, że będzie zdrowa i silna. Jak pielęgnować storczyki?

Storczyki – odmiany i charakterystyka

Storczyki nazywane także orchideami to rośliny z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Zalicza się do niej ponad 22 tysiące gatunków, co czyni ją najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną rodziną królestwa flory. Najpiękniejsze storczyki pochodzą z Azji oraz tropikalnych terenów Ameryki Środkowej i Południowej. Z tak licznej grupy wyselekcjonowano wiele gatunków, które można uprawiać w warunkach domowych. Warto wśród nich wymienić falenopsisa (Phalaenopsis), który jest najchętniej uprawianym storczykiem. Coraz większą popularnością cieszą się także cambrie (Cambria), cymbidium (Cymbidium), dendrobium (Dendrobium), katleje (Cattleya), miltonie (Miltonia), sabotki (Paphiopedillum) oraz Wandy (Vanda). Każdy ze storczyków zachwyca barwnymi, egzotycznie wyglądającymi kwiatami, które są piękną ozdobą w wielu rodzajach wnętrz. Pokazują się raz w roku i wówczas można je oglądać przez okres od 6 do 10 tygodni. Wyjątkiem jest falenopsis, który nie tylko kwitnie dłużej, ale i kilkakrotnie w ciągu roku – zazwyczaj dwu- lub trzykrotnie.

Hodowla storczyków – wybór pojemnika i podłoża

Storczyk to najczęściej roślina naziemna, choć może być także epifitem, czyli rośliną rosnącą na drzewie. Można wśród nich znaleźć również takie, które rosną na kamieniach, czyli litofity. Te, które zazwyczaj uprawia się w domu, mają typowe korzenie, a oprócz nich także korzenie przybyszowe, które wystają z doniczki.

Uprawa storczyków wymaga zakupu specjalnej doniczki. Przede wszystkim musi ona być przeźroczysta, gdyż są to rośliny o wysokich wymaganiach świetlnych. Takie rozwiązanie pozwala także na kontrolowanie stanu i wyglądu korzeni. To znacznie ułatwia określenie, kiedy należy podlać roślinę, a także rozpoznanie ewentualnych chorób. Doniczka musi mieć w podstawie dużo dziurek, co ułatwi odpływ wody. Ciekawą propozycją uprawy jest storczyk w szkle, ale jest to opcja nieco bardziej skomplikowana od strony technicznej.

Jeśli chodzi o podłoże, to nie może ono być przypadkowe. Zalecane jest specjalne podłoże do storczyków, które ma lekko kwaśny odczyn (pH mieści się w przedziale od 4,5 do 6). Zazwyczaj do jego przygotowania wykorzystuje się włókna kokosowe w połączeniu z grubymi kawałkami kory i włóknistym torfem, węglem drzewnym, keramzytem, wysuszonymi bukowymi liśćmi czy też łupinami orzechów ziemnych.

Storczyki – pielęgnacja

Jeszcze przed zakupem pierwszego okazu warto dowiedzieć się, jak dbać o storczyki. Choć dokładne wskazania dotyczące ich pielęgnacji będą się różnić w zależności od gatunku wybranego do uprawy, to istnieją pewne ogólne zasady, które dotyczą wszystkich storczyków. Powinny się z nimi zapoznać zwłaszcza osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tymi niezwykłymi roślinami. Pielęgnacja storczyków nie jest wcale trudna, a po pewnym czasie niektóre jej aspekty stają się oczywiste.

Jak dbać o storczyki? Wybór odpowiedniego stanowiska

Storczyki lubią światło, dlatego warto je ustawiać w dobrze naświetlonych pomieszczeniach. Trzeba jednak pamiętać, że nie mogą one stać przy oknie o wystawie południowej. Najlepiej będą się czuły ustawione na oknie wschodnim lub zachodnim. Oprócz nasłonecznienia koniecznie trzeba zapewnić storczykom optymalną temperaturę. Najlepiej, by było to 25℃ w dzień i kilka stopni mniej w nocy. Miejsce, w którym będzie rósł storczyk, wymaga także zapewnienia wysokiej wilgotności powietrza.

Jak podlewać storczyki?

Podlewanie storczyków nie jest skomplikowane. Należy to robić dopiero wtedy, gdy podłoże jest suche, a korzenie białe. Jeśli korzenie są zielone, to wówczas należy wstrzymać się z podlewaniem. Obserwację korzeni storczyków umożliwia przeźroczysta doniczka.

Jak pielęgnować storczyki? Nawożenie

Storczyk najlepiej nawozić raz na dwa tygodnie. Jednak trzeba to robić tylko w fazie wzrostu, nigdy w czasie spoczynku. Dobrym pomysłem będzie zakup preparatu przeznaczonego specjalnie dla storczyków.

Choroby storczyków

Wrażliwe na zbyt obfite podlewanie, brak światła oraz nieodpowiednią temperaturę rośliny mogą zostać zaatakowane przez różne grzyby i szkodniki. Jeśli tak się stanie, to zainfekowane części rośliny należy jak najszybciej usunąć, a całą roślinę potraktować odpowiednim preparatem.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu