Ściana pikowana – co to takiego? Dlaczego warto ją mieć w swoim domu?

 

Chcesz efektownie odmienić wygląd pomieszczeń w swoim domu, ale nie wiesz jak? Możesz rozważyć wykonanie ściany pikowanej. Jest to propozycja dla osób, które szukają nieszablonowych sposobów na dekorację wnętrz. Tak przygotowana ściana na pewno przyciągnie uwagę wszystkich gości.

Pikowana ściana nada wnętrzu ciekawy wygląd, a także ociepli je i sprawi, że będzie wyglądać przytulniej. Takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane w sypialniach i jadalniach. Ściany pikowane można zastosować także w innych pomieszczeniach w domu. Dlaczego warto zastosować typu wykończenie? Czy można je wykonać samodzielnie?

Pikowana ściana w sypialni – rozwiązanie w królewskim stylu

Ściana pikowana to rozwiązanie coraz częściej spotykane w sypialniach. Zazwyczaj pikowany panel umieszcza się w pobliżu łóżka, gdzie ma zastąpić wezgłowie. Może mieć tradycyjnie wykonane pikowanie z guzikami lub formę przeszytych kwadratów bądź rombów. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się panele tapicerowane w kształcie prostokątów. W sypialni można zdecydować się na wersję oszczędniejszą ‒ pikowany zagłówek na ścianę, którego niewielkie rozmiary pozwolą swobodnie się na nim oprzeć. Pikowanie może być również wykonane na całej ścianie ‒ w ten sposób zapewnimy lepsze wygłuszenie pomieszczenia, by dostawało się do niego mniej dźwięków z pozostałej części domu.

Pikowana ściana w salonie – jak ją zaaranżować?

W salonie podobnie jak w sypialni można przy pomocy paneli pikowanych ozdobić całą ścianę lub wyłącznie jej fragment. Szczególnie ciekawie prezentuje się pikowanie za kanapą lub narożnikiem. Inną propozycją jest umieszczenie dużego panelu za stołem. Pozwala to na ciekawe wyeksponowanie tych elementów. Obicie pikowane przy stole warto zastosować w otwartym salonie z jadalnią. Warto przy tym pamiętać, aby nie przesadzić z wielkością panelu, gdyż ma on stanowić ciekawy akcent dekoracyjny, nie przytłaczając jednocześnie pomieszczenia.

Panele pikowane na ścianę ‒ w jakiej stylistyce sprawdzą się najlepiej?

Pikowana ściana sprawdzi się dobrze w przedpokoju, a także garderobie. Po doborze odpowiedniego materiału sprawdzi się również w pokoju dziecięcym czy młodzieżowym. Takie rozwiązanie można zastosować praktycznie w każdym suchym pomieszczeniu. Nie zaleca się jego stosowania w miejscach, gdzie panuje duża wilgotność.

Jeżeli chodzi o stylistykę, to tego rodzaju panele ścienne można dopasować praktycznie do każdej aranżacji. Klasycznie pikowany materiał, z guzikami i ozdobnymi przeszyciami w kształcie rombów przy użyciu kontrastowej nitki, będzie pasował do wnętrz aranżowanych na klasyczne, dworskie lub glamour. Szczególnie dobrze sprawdzą się takie kolory jak fiolet, czerń czy biel. We wnętrzach inspirowanych stylem skandynawskim sprawdzi się obicie wykonane z szarego weluru. Panele mogą mieć przeszycia w kształcie kwadratów lub prostokątów. Do minimalistycznych aranżacji będą pasować panele tapicerowane wykonane ze złączonych, pojedynczo obitych prostokątnych elementów.

W jaki sposób wykonuje się pikowane panele ścienne?

Pikowanie na ścianie można wykonać samodzielnie lub zdecydować się na gotowe rozwiązania. Warto też zainteresować się usługami na wymiar wykonywanymi przez tapicerów, co pozwoli na idealne dopasowanie panelu do konkretnego pomieszczenia.

Do samodzielnego przygotowania pikowanego panelu np. w formie zagłówka potrzebne będą: sztywny podkład (np. płyta hdf lub sklejkowa), gąbka tapicerska, tkanina obiciowa oraz elementy dekoracyjne ‒ np. guziki, nity czy sznurki.

Wymiary poszczególnych elementów muszą być dopasowane rozmiarami do miejsca, w którym będą umieszczone. W przypadku zagłówka zaleca się wybrać płytę nieco szerszą niż łóżko i dopasować gąbkę oraz tkaninę do jej wymiarów. Niekiedy pomiędzy gąbkę tapicerską a tkaninę obiciową wkłada się jeszcze watolinę. Kupując tkaninę, trzeba pamiętać o dużym zapasie, który pozwoli na jej zaciągnięcie i zabezpieczenie z tyłu przygotowywanego zagłówka. Do mocowania tkaniny na płycie warto zastosować specjalny zszywacz tapicerski.

Kiedy wszystkie elementy są gotowe, na desce rozplanowuje się układ guzików, które pomogą wykonać pikowanie. Najlepiej sprawdzają się guziki na nóżce, ale można użyć też innych. Wzór pikowania przenosi się następnie na gąbkę i tkaninę. Za pomocą wytrzymałej nici oraz długiej igły przewleka się guziki przez wszystkie warstwy i mocno naciąga. Następnie nić prowadzącą mocuje się i zabezpiecza po zewnętrznej stronie zagłówka. Kiedy wszystko jest gotowe, można odpowiednio naprężyć materiał i zabezpieczyć go po drugiej stronie płyty. Chcąc uzyskać subtelniejszy i delikatniejszy efekt, pikowanie można wykonać również bez guzików. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie elementów dekoracyjnych (np. sznurków z nicią brokatową) do połączenia wgłębień.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Poznań

  • firmy budowlane Radom

  • firmy budowlane Rybnik

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu