Pochłaniacz kuchenny – jaki warto wybrać?

 

Na rynku artykułów gospodarstwa domowego i wykończenia wnętrz znajdziemy różne typów okapów i pochłaniaczy kuchennych. Ich funkcją jest neutralizacja zapachów oraz zapobieganie osiadaniu tłuszczu na szafkach i blatach kuchennych. Sprawdź, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje pochłaniaczy pod względem funkcjonalności, designu i indywidualnych potrzeb w różnych aranżacjach kuchni.

W kuchni często unoszą się zapachy przygotowanych posiłków, a wraz z nimi cząsteczki pary i tłuszczu. Aby nie roznosiły się one po całym pomieszczeniu, niezbędny jest sprawnie działający pochłaniacz zapachów do kuchni. Przemyślany wybór systemu oczyszczania powietrza z pewnością zostanie doceniony przez domowników i ułatwi utrzymanie czystości w kuchni.

Najpopularniejsze pochłaniacze kuchenne ‒ przegląd

  • Pochłaniacz przyścienny

Jest to jeden z najpowszechniejszych pochłaniaczy kuchennych. Ten rodzaj okapu montuje się przy jednej z kuchennych ścian, tuż nad kuchenką lub płytą grzewczą. Ze względu na swój wygląd przyścienne okapy kuchenne nazywane są również kominowymi. Okap kominowy to pochłaniacz bez zabudowy – posiada on długi, estetycznie obudowany komin, który maskuje rurę odprowadzającą niepożądane związki do wentylacji. Dzięki stalowemu i prostemu wykończeniu pochłaniacz kuchenny kominowy stanowi dopełnienie wyposażenia każdej kuchni.

  • Pochłaniacz wyspowy

Pochłaniacz wyspowy wizualnie zbliżony jest do kominowego. Zbudowany jest z podstawy oraz rury odprowadzającej zanieczyszczenia. W odróżnieniu od modeli przyściennych okap wyspowy montowany jest do sufitu. Ze względu na swoje umiejscowienie nad wyspą kuchenną pochłaniacz powietrza tego rodzaju przeznaczony jest do nowoczesnych wnętrz kuchni, najczęściej dużych, a niekiedy również połączonych z salonem.

  • Pochłaniacz kuchenny podszafkowy

W aranżacjach niewielkich kuchni popularne są pochłaniacze kuchenne przeznaczone do zabudowy szafkowej. Montuje się je we wnętrzu specjalnie przystosowanych szafek kuchennych. Pochłaniacz kuchenny tego typu jest mało widoczny, co pozwala na efektowne zaaranżowanie nawet niewielkiego wnętrza kuchni z równoczesnym wykorzystaniem praktycznej funkcji tego urządzenia, czyli eliminacji nieprzyjemnych zapachów i związków powstających podczas gotowania.

  • Pochłaniacz zabudowany sufitowo

Coraz częściej w kuchniach spotyka się okapy kuchenne przeznaczone do zabudowy sufitowej. Najczęściej pojawiają się one w dużych, otwartych kuchniach połączonych z salonem. Można je również spotkać nad wyspami kuchennymi. Przy okapie zabudowanym sufitowo warto zadbać o efektowne oświetlenie ‒ pochłaniacz kuchenny zabudowany w suficie wtapia się w otoczenie, eksponując oświetlenie lub inne kuchenne dodatki. Jest to doskonały sposób połączenia funkcjonalności i estetyki nowoczesnego kuchennego wnętrza.

  • Pochłaniacz kuchenny do zabudowy

Pochłaniaczem, który w pełni wykorzystuje dokonania współczesnej technologii, jest model do zabudowy blatowej. Dzięki zaawansowanej technologii pochłaniacz powietrza zabudowany blatowo jest gotowy do pracy tuż po wysunięciu się z blatu. Okap tego typu bardzo często montowany jest na kuchennych wyspach oraz na blatach będących częścią szafek.

  • Wbudowany system wentylacji kuchennej

Kolejnym przykładem wykorzystania nowoczesnej technologii jest system wentylacyjny, który jest zupełnie niewidoczny w aranżacji kuchennej przestrzeni. Elementami wyposażenia niewidzialnej na pierwszy rzut oka technologii wentylacji powietrza są panele sterowania wmontowane w określone miejsca nad piekarnikiem. Głównym celem tego typu pochłaniacza jest eliminacja wszelkich oparów powstałych z piekarnika, które wydobywają się podczas jego otwierania i zamykania.

Jaki pochłaniacz do kuchni wybrać?

Dokonując wyboru pochłaniacza zapachów do kuchni, należy kierować się jego potencjalną lokalizacją i wielkością kuchni.

Praktycznymi i dość popularnymi pochłaniaczami są modele, które w pełni wykorzystują powietrze wentylacyjne, minimalizując tym samym zużycie energii. Takie pochłaniacze wykorzystywane są głównie w domach pasywnych, w których wytworzone ciepło pozostaje w domu. Warto dodać, iż podłączenie okapu do wentylacji polecane jest osobom, które starają się zaoszczędzić na ogrzewaniu i zużyciu domowej energii. Dzięki montażowi pochłaniacza wykorzystującego powietrze wentylacyjne z domu eliminowana jest wilgoć, a wraz z nią wszelkie opary. Atutem tego typu pochłaniaczy jest zapewnianie czystego powietrza w domu oraz ochrona kuchennych sprzętów przed brudem i nieczystościami.

Wybór pochłaniacza do kuchni często zależy od naszych możliwości finansowych. Warto zainwestować mądrze, by móc przez długie lata cieszyć się jego skutecznym funkcjonowaniem.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu