Ogrzewacz przepływowy – czym jest, jak działa i jaki wybrać?

 

W domach jednorodzinnych lub letniskowych zdarza się, że brak jest centralnego systemu doprowadzania ciepłej wody wykorzystywanej w łazience czy kuchni. Jakie urządzenie umożliwi dostarczenie ciepłej wody?

Ogrzewacz przepływowy sprawdzi się w pomieszczeniach, w których nie ma centralnie doprowadzonej ciepłej wody. Zastosowanie ogrzewacza nie wymaga montowania zbiorników na podgrzewaną wodę. Swoje zastosowanie znajduje on nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w domkach letniskowych. Montaż podgrzewacza przepływowego nie wymaga skomplikowanej armatury. Za wykorzystaniem ogrzewacza przepływowego przemawia fakt, że jest on ekonomiczny w użytkowaniu.

Ogrzewacz przepływowy – jak działa?

Ogrzewacz przepływowy powoduje podgrzanie wody. Bodźcem, który uruchamia podgrzewacz, jest odkręcenie kranu z ciepłą wodą. Dopiero wtedy mechanizm podgrzewa wodę, wykorzystując do tego celu energię elektryczną. Prąd pobierany jest do momentu wyłączenia przepływu wody, czyli do zakręcenia kranu. Jeżeli ponownie chcemy użyć ciepłej wody, to wcześniej ogrzana woda znajdująca się w przewodzie między podgrzewaczem a kranem zdąży wystygnąć – dlatego bezpośrednio po odkręceniu ciepłej wody najpierw płynie chłodna woda, a dopiero po chwili ciepła.

Ogrzewacz przepływowy może być stosowany w instalacjach elektrycznych jedno- lub trójfazowych. Mają one odpowiednio 230V i 400V. Rodzaj zasilania zależy od mocy urządzenia. Do instalacji jednofazowych należy użyć podgrzewacza o niewielkiej mocy, np. 4 kW, natomiast instalacja trójfazowa może zasilać urządzenia o znacznie większej mocy. Wszelkie informacje umieszczane są na opakowaniu przez producenta – warto się z nimi zapoznać, aby odpowiednio podłączyć podgrzewacz.

Jak dobrać odpowiedni ogrzewacz?

Wydajność podgrzewacza zależy przede wszystkim od mocy urządzenia, temperatury zimnej wody oraz od zadanej końcowej temperatury podgrzanej wody. To oznacza, że mniejsza różnica temperatur pomiędzy wodą dopływającą do podgrzewacza a wodą z niego wypływającą zwiększa jego wydajność. Na wydajność będą również wpływać pory roku. Latem wydajność urządzenia będzie odczuwalnie większa niż zimą, kiedy to zwiększa się różnica temperatur.

Rodzaje ogrzewaczy przepływowych

Jednym z popularnych rodzajów podgrzewaczy przepływowych jest podgrzewacz elektryczny, do zasilania którego wymagana jest energia elektryczna. Może być on zamontowany na instalacji zasilanej z miejskiego wodociągu lub z własnego ujęcia z hydroforem. Hydrofor to urządzenie niezbędne, jeśli woda czerpana jest z własnej studni. Zapewnia odpowiednie ciśnienie wody i jego stabilizację.

Innym rodzajem ogrzewaczy elektrycznych jest ogrzewacz otwarty, znany jako bezciśnieniowy. Mocuje się go bezpośrednio przy kranie (np. pod umywalką). Jego niewielkie rozmiary powodują, że urządzenie zajmuje niewiele miejsca.

Kolejnym rodzajem jest ogrzewacz przepływowy prysznicowy, który jest również bezciśnieniowy i stworzony do obsługi jednego punktu poboru wody.

Elektryczne ogrzewacze dzieli się również na jednofazowe i trójfazowe. Zasilanie jednofazowe stosowane jest w ogrzewaczach jednopunktowych, których moc waha się między 3 a 6 kW, natomiast trójfazowe zasilanie wykorzystywane jest w ogrzewaczach wielopunktowych.

Innym rodzajem ogrzewaczy wody jest przepływowy ogrzewacz gazowy. Jest to urządzenie, które podgrzewa wodę użytkową dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego lub płynnego, w zależności do instalacji istniejącej w budynku. Podgrzewacze tego typu wyposażone są w otwartą lub zamkniętą komorę spalania. W pierwszym przypadku muszą one zostać podłączone do komina, a w drugim – do przewodu powietrzno-spalinowego, który odprowadza spaliny na zewnątrz budynku.

Jakie są wady ogrzewacza przepływowego wody?

Kłopotliwą cechą podgrzewacza przepływowego jest zapewnienie minimalnego przepływu wody, aby nastąpiło jego uruchomienie. Zazwyczaj jest to od 2 do 5 litrów na minutę. W zależności od rodzaju ogrzewacza do jego działania może być wymagane również określone ciśnienie wody.

Jaki ogrzewacz przepływowy warto wybrać?

Na etapie wyposażenia domu pada wiele pytań o dobór możliwie najlepszych urządzeń. W przypadku wyboru ogrzewacza przepływowego elektrycznego czy gazowego ostateczna decyzja zależy od wielkości domu i stopnia eksploatacji takiego urządzenia. Nie wszędzie będzie potrzebny duży ogrzewacz wielopunktowy. Z drugiej strony, w dużym domu mały jednopunktowy ogrzewacz może się nie sprawdzić. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o kupnie konkretnego urządzenia, powinniśmy przede wszystkim określić, jakie i w ilu punktach czerpalnych będzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu