Jak działa system nawadniania kropelkowego? Wady i zalety

Nawadnianie kropelkowe to spore udogodnienie dla osób, które chcą zautomatyzować podlewanie roślin. Jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku dużych ogrodów. Dowiedz się, w jaki sposób montowany jest system nawadniania kropelkowego oraz poznaj jego wady i zalety.

Nawadnianie kropelkowe to stosunkowo nowa metoda, pozwalająca na zautomatyzowanie pielęgnacji roślin ogrodowych (a przynajmniej jej najważniejszego aspektu, czyli podlewania). Podlewanie roślin deszczówką z beczki, regularne używanie węża ogrodowego czy korzystanie ze zwykłej konewki jest nie tylko czasochłonne, ale także mniej korzystne pod względem finansowym. Ręczne podlewanie ma również inną, zasadniczą wadę – brak jest możliwości oszacowania, ile dokładnie wody zostało dostarczonej do poszczególnych sadzonek, co może przekładać się na większe ryzyko wystąpienia chorób i ogólny spadek walorów estetycznych całego ogrodu. Jeśli zastanawiasz się nad zamontowaniem takiej instalacji na swojej działce, sprawdź, na czym dokładnie polega nawadnianie kropelkowe.

Nawadnianie kropelkowe – jaka jest cena instalacji?

Koszt montażu systemu nawadniania kropelkowego w dużej mierze zależy od wielkości działki, co z kolei przekłada się na ilość potrzebnych materiałów (taśm do nawadniania, sterowników, rur, przewodów itd.) oraz akcesoriów. Do bezpośrednich kosztów poszczególnych elementów należy doliczyć wydatki związane z montażem poszczególnych części, który wykonują firmy specjalizujące się w takich instalacjach.

Jak montuje się system nawadniania kropelkowego?

Obecnie na rynku popularnością cieszą się trzy typy systemu kropelkowego: kroplujące linie, taśmy oraz węże. Konstrukcja każdego z nich opiera się na wykorzystaniu specjalnych rur, mikrorur oraz kroplowników, które podłącza się według wskazówek producenta. Przy montowaniu instalacji warto pamiętać o odpowiednim ułożeniu kroplowników – powinny one znajdować się na powierzchni, a nie pod podłożem, w odległości co najmniej 30 cm od siebie. Warto odpowiednio przygotować się także do instalacji systemu sterowania, który pozwoli na pełną automatyzację podlewania, a w razie potrzeby także na wyłączenie nawadniania.

Nawadnianie kropelkowe – po co montować taki system?

Linie kroplujące początkowo były stosowane wyłącznie w szklarniach, obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie instalacji nawadniającej w swoim ogrodzie. Dzięki systemowi nawadniania kropelkowego ułatwiona jest cała praca w ogrodzie. Automatyzacja jednego z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych pozwala na zachowanie zdrowia roślin, zwłaszcza tych, które rosną w trudno dostępnych miejscach (np. przy żywopłocie). Nawadnianie kropelkowe stosuje się jako alternatywę dla ręcznego podlewania pojedynczych roślin i całych rabat oraz do podlewania roślin w donicach i skrzynkach ogrodowych.

Zalety i wady systemu kropelkowego w ogrodzie

Jedną z najważniejszych zalet stosowania systemu kropelkowego, dla której właściciele ogrodów chętnie decydują się na jego zamontowanie na swojej działce, jest równomierne i bezobsługowe podlewanie roślin. Ze względu na specjalnie opracowane pompy, rury i kroplowniki, korzenie roślin mogą znacznie skuteczniej pobierać potrzebną im wodę. Sterowniki do nawadniania kropelkowego są z kolei niezastąpione, jeśli w ogrodzie posadzone zostały kwiaty o różnych wymaganiach uprawnych. Umożliwiają one pełną kontrolę nad ilością wody dostarczanej do konkretnych gatunków roślin. Zamontowane sterowniki pozwalają na pełną automatyzację procesu podlewania, nawet z uwzględnieniem indywidualnych wymagań poszczególnych sadzonek.

Często wymienianą zaletą systemu nawadniania kropelkowego jest także znaczna oszczędność wody, co ma wymiar nie tylko ekonomiczny, ale także ekologiczny. Dzięki takiemu rodzajowi nawadniania ogrodu można zmniejszyć rachunki za wodę, dbając jednocześnie o planetę. Szacuje się, że zużycie wody w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem (np. za pomocą węża ogrodowego) zmniejsza się nawet o 60%.

Warto zaprogramować podlewanie wczesnym świtem, gdy temperatura otoczenia jest stosunkowo niska a parowanie najmniejsze. Wówczas podlewanie jest najbardziej efektywne.

Kolejnymi zaletami systemu nawadniania kropelkowego są: brak wpływu pogody na stan i kondycję roślin ogrodowych (sadzonki są podlewane regularnie, nie trzeba czekać na deszcz i martwić się o długotrwały upał), a także zminimalizowanie ryzyka wystąpienia poparzeń słonecznych na liściach i pozostałych częściach kwiatów, co jest rezultatem nawadniania wyłącznie ich części podziemnych.

Trzeba jednak wspomnieć, że nawadnianie kropelkowe ma także swoje wady. Po kilku latach intensywnego używania rury mogą się zapchać. Często konieczna jest filtracja wody stosowanej do nawadniania, poprzez zastosowanie np. filtrów siatkowych (przy stosunkowo dobrej jakości wody) czy filtrów piaskowo-żwirowych (w przypadku wody o dużej zawartości żelaza). . Jednorazowy koszt zamontowania takiej instalacji jest dość wysoki – w dłuższej perspektywie wydatek ten jednak z pewnością się zwróci.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu