Szafa do przedpokoju to podstawowy element wyposażenia holu. Wybierając nowy mebel, należy zwrócić uwagę w szczególności na jego wielkość oraz rodzaj drzwi, gdyż z reguły przedpokoje w mieszkaniach mają niewielki metraż. Najpopularniejszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wykonana na wymiar szafa wnękowa, przesuwna, niekiedy wyposażona w siedzisko.

Szafa w przedpokoju pozwala zachować ład i porządek w pomieszczeniu o niewielkim metrażu. Jest to praktyczny mebel, który ma za zadanie pomieścić okrycia wierzchnie domowników i ich gości, nie utrudniając jednocześnie swobodnego poruszania się po pomieszczeniu.

Szafa do przedpokoju na wymiar

Wybierając szafę do przedpokoju, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wymiary pomieszczenia, w którym będzie ustawiona. Szafa w przedpokoju powinna być pojemna i funkcjonalna, aby jej konstrukcja wykorzystywała każdy centymetr wolnej przestrzeni. Szafa do przedpokoju na wymiar to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Mebel idealnie dopasuje się do wymiarów i kształtu pomieszczenia, a tym samym maksymalnie wykorzysta przestrzeń. Odpowiednia konstrukcja szafy sprawi, że codzienne korzystanie z niej będzie komfortowe dla wszystkich użytkowników.

Szafa wnękowa w przedpokoju

Najczęstszym błędem popełnianym przy zakupie szafy wnękowej do przedpokoju jest kierowanie się standardowym wymiarem mebla, bez zwracania uwagi na grubość jej drzwi oraz ścian. Typowa szafa ma głębokość 60 cm i swobodnie pomieści w swoim wnętrzu, np. cienkie koszule czy bluzki na drążku. Jeżeli planuje się przechowywanie w niej grubych okryć wierzchnich, takich jak płaszcze i kurtki zimowe (a głównie do tego służy szafa w przedpokoju), należy pogłębić ją o kilka centymetrów, aby odzież nie blokowała swobodnego zamykania drzwi. Co za tym idzie, głębokość wnęki przeznaczonej na szafę powinna wynosić 80–90 cm.

Szafa przesuwna do przedpokoju – na co zwrócić uwagę?

Szafa przesuwna to doskonałe rozwiązanie do małego lub wąskiego przedpokoju. Drzwi po otworzeniu nie blokują przestrzeni holu, co jest wyjątkowo wygodne, gdy np. naprzeciwko szafy znajdują się drzwi do łazienki lub sypialni. Należy jednak pamiętać, że po jej otworzeniu jedno skrzydło zawsze będzie zamknięte, co uniemożliwia pełen wgląd we wnętrze szafy.

W przedpokoju o nieco większym metrażu sprawdzi się szafa z drzwiami przesuwno-składanymi ułożonymi w jednej linii. Konstrukcja szafy umożliwia, po otworzeniu, dostęp do jej całej zawartości. Na dużej przestrzeni dobrze sprawdzi się również nowoczesna szafa do przedpokoju z wysuwanymi szafkami cargo, gdyż wysuwają się one na odległość praktycznie równą głębokości mebla. Po otworzeniu szafy również widać od razu całą jej zawartość, co znacznie skraca czas poszukiwań konkretnej części garderoby schowanej w jej wnętrzu.

Szafa w przedpokoju – pomysły

  • Szafa do przedpokoju z lustrem

Szafa z lustrem do przedpokoju doskonale sprawdzi się na niewielkim metrażu, gdyż da wrażenie przestronności. Dodatkowo, jeśli mebel zostanie ustawiony w tej samej linii co np. zabudowa kuchenna, perspektywa widziana tuż od wejścia do holu znacznie wydłuży się, optycznie powiększając przestrzeń.

  • Szafa w przedpokoju z fototapetą

Drzwi szafy pokryte fototapetą to świetne rozwiązanie zarówno do dużego, jak i małego przedpokoju. Odpowiednio dobrana ilustracja stworzy iluzję znacznie większej przestrzeni niż w rzeczywistości. Należy jednak pamiętać, aby wybierać fototapety z motywem, który optycznie pogłębi perspektywę. Najlepiej sprawdzą się ilustracje przedstawiające widok na morze, plażę czy panoramę miasta. Zbyt duże nasycenie kolorów bądź motywów na fototapecie może optycznie zacieśnić wnętrze, a tym samym pomniejszyć je.

  • Szafa do przedpokoju z siedziskiem

Szafa z siedziskiem do przedpokoju rewelacyjnie komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami. Specjalne siedzisko umieszczone we wnętrzu mebla można wykonać z miękkich materiałów, przypominających kanapę salonową.

  • Szafa z płyt kartonowo-gipsowych

Ciekawym pomysłem na aranżację wnętrza przedpokoju jest również szafa z płyt kartonowo-gipsowych, której konstrukcja wykorzystuje lekki system aluminiowych profili, do której przykręca się płyty. Szafę można wykończyć np. drzwiami przesuwnymi bądź specjalnymi szynami z tkaninowymi panelami.

  • Szafa do przedpokoju z szafką na buty

Szafka cargo na buty wysuwa się na odległość praktycznie równą głębokości mebla. Szafa z takim dodatkiem rewelacyjnie sprawdzi się w przedpokoju o dużej powierzchni, zwłaszcza gdy jest on połączony np. z salonem czy kuchnią.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: