Młotowiertarka jest urządzeniem przeznaczonym do wykonywania otworów w twardych podłożach, takich jak beton, marmur czy kamień. Wykorzystuje się ją również do skuwania posadzek i starych wykładzin ze ścian czy dłutowania. Z uwagi na szeroki wybór tego rodzaju sprzętów warto dowiedzieć się, czym kierować się przy zakupie.

Na rynku można znaleźć zarówno małe młotowiertarki, które dobrze sprawdzają się w przypadku domowych majsterkowiczów-amatorów, jak i te o dużej masie, nazywane młotami obrotowo-udarowymi i najczęściej wykorzystywane przez profesjonalistów do bardziej wymagających prac.

Młotowiertarka a wiertarka udarowa – czym się różnią?

Wiele osób noszących się z zamiarem zakupu sprzętu do wiercenia zadaje sobie pytanie, czym młotowiertarka udarowa różni się od zwykłej wiertarki? Przede wszystkim młotowiertarka w porównaniu z wiertarką różni się rodzajem pracy udaru. W pierwszym przypadku sprzęt pracuje za pomocą udaru elektropneumatycznego, a w drugim za pomocą udaru mechanicznego. Jak to się przekłada na użytkowanie narzędzia? Główna różnica polega na tym, że udar pneumatyczny działa w taki sposób, że nie wymaga tak dużej siły nacisku do powierzchni, jaką trzeba wkładać przy pracy z wiertarką z udarem mechanicznym.

Każda dobra młotowiertarka daje również większe możliwości w zakresie obróbki materiału. Chodzi tu głównie o funkcję kucia, której nie mają zwykłe wiertarki. Trzeba jednak wiedzieć, że młotowiertarka jest sprzętem cięższym, a co za tym idzie – mniej wygodnym w użytkowaniu. Do tego dochodzi kwestia precyzji, która jest nieco mniejsza niż w przypadku wiertarek udarowych.

Jaką młotowiertarkę kupić do domu? Czym kierować się przy zakupie?

Przed podjęciem decyzji o tym, jaką młotowiertarkę kupić, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy rzeczywiście jest ona niezbędna? Może bowiem okazać się, że na nasze potrzeby wystarczająca będzie wiertarka udarowa, która jest zdecydowanie tańsza. Ceny młotowiertarek dobrej jakości zaczynają się od około 300 zł (podstawowe modele bez funkcji poprawiających komfort pracy), natomiast za wiertarkę renomowanej marki trzeba zapłacić ok. 150–200 złotych. Różnica jest więc wyraźna.

Jaka młotowiertarka jest najlepsza? To zależy od tego, do czego konkretnie ma być używana i jak często będzie eksploatowana. Najbardziej funkcjonalne są urządzenia wyposażone w funkcję kucia i wiercenia z udarem oraz wiercenia bez udaru. Jest to o tyle istotne, że pozwala na wiercenie otworów w materiałach takich jak metal czy drewno.

Przy wyborze tego rodzaju sprzętu należy również zwrócić uwagę na kilka innych parametrów:

  • moc urządzenia – ma wpływ na to, jak długo można używać młotowiertarki bez konieczności robienia przerw. Zasada jest prosta – im większa moc, tym dłużej urządzenie może pracować bez przerwy. Na potrzeby większości amatorów i majsterkowiczów domowych odpowiedni będzie sprzęt o mocy około 800–1000 W;
  • energia pojedynczego udaru – ma wpływ na efektywność pracy oraz możliwość kruszenia najtwardszych materiałów. W przypadku większości młotowiertarek siła udaru wynosi maksymalnie 10 J (dżuli). Urządzenia o takich lub zbliżonych parametrach są najbardziej efektywne;
  • typ uchwytu – młotowiertaki są wyposażone w jeden z dwóch popularnych rodzajów uchwytów, które pozwalają na łatwą wymianę osprzętu bez używania dodatkowych narzędzi. Są to SDS Plus i SDS Max. Różnią się tylko tym, że SDS Max jest przeznaczony do ciężkich prac. Jeśli chodzi o rodzaj wierteł do tego typu systemów, to najlepiej wybierać wiertła SDS. Przy użyciu specjalnego adaptera możliwe jest również stosowanie wierteł tradycyjnych;
  • rodzaj zasilania – użytkownicy mogą wybrać jedno z dwóch rozwiązań: młotowiertarki zasilane elektrycznie oraz młotowiertarki akumulatorowe. Oba rodzaje mają swoje plusy i minusy. Młotowiertarki sieciowe mają zazwyczaj większą moc, ale ograniczeniem w użytkowaniu może być kabel sieciowy. Młotowiertarka bezprzewodowa pozwala natomiast na większą swobodę ruchów i pracę w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do prądu;
  • możliwość regulacji obrotów – niektóre rodzaje młotowiertarek dają możliwość samodzielnego ustawiania liczby i kierunku obrotów. Jest to wygodna opcja, ponieważ pozwala dostosować urządzenie do rodzaju obrabianego materiału. Wygodna jest również możliwość zmiany kierunku obrotów.
  • funkcja redukcji drgań – nie mają jej wszystkie modele, ale warto wybrać takie urządzenie, które jest w nią wyposażone, szczególnie gdy młotowiertarka będzie wykorzystywana długo i często. Drgania wytwarzane przez młotowiertarkę są dzięki niej redukowane i tylko w minimalnym stopniu przenoszą się na ciało osoby obsługującej sprzęt.

Poszukując odpowiedniej młotowiertarki do własnych potrzeb, warto zwrócić uwagę również na markę sprzętu. Renomowane firmy tworzą produkty wysokiej jakości i zazwyczaj mają wiele punktów serwisowych na terenie całego kraju. Dzięki temu w przypadku ewentualnych problemów ze sprzętem można szybko oddać go do naprawy.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: