Malowanie sufitu – fachowe porady

Estetyczny sufit dopełnia wnętrze. Aby tak było, należy w prawidłowy sposób go pomalować. Staranność w przeprowadzeniu tej pracy jest kluczem do osiągnięcia oczekiwanych efektów. Podpowiadamy, jak pomalować sufit krok po kroku.

Planując remont, należy odpowiednio zaplanować prace. Jedną z pierwszych czynności, które należy wykonać, jest malowanie sufitu. Warto zadbać o wszystkie szczegóły, ponieważ tylko poprawnie wykonanie malowania daje gwarancję osiągnięcia pożądanych efektów wizualnych.

Malowanie sufitu – niezbędne materiały

Prace związane z malowaniem sufitu należy rozpocząć od zakupu potrzebnych materiałów. Do malowania sufitu, a więc elementu o znacznej powierzchni, najbardziej odpowiednim narzędziem jest wałek. Zadając sobie pytanie, jaki wałek wybrać do malowania sufitu, warto przede wszystkim zadbać o to, aby był on wyposażony w teleskopowy uchwyt, który umożliwi dopasowanie długości narzędzia do wysokości pomieszczenia.

Do malowania sufitu konieczny jest oczywiście zakup odpowiedniej farby. Wśród dostępnych kolorów największą popularnością w przypadku sufitów cieszą się odcienie bieli. Z pewnością jest to spowodowane faktem, że kolor ten powoduje optyczne powiększenie pomieszczenia. Ostateczny efekt zależy od sposobu odcięcia sufitu od ścian przy malowaniu, a szczególnie wysokości odcięcia. Popularne jest również malowanie ścian na pełną wysokość do samego sufitu. Mając do dyspozycji różne rodzaje powłok, warto wybrać farbę matową. Tego typu produkty mają wpływ na ograniczenie zjawiska odbijania promieni słonecznych oraz powstawania refleksów. Wybór rodzaju farby zależy również od typu pomieszczenia. Jeśli planujemy malowanie sufitu w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (w kuchni lub łazience), konieczne jest dobranie produktów odpornych na jej działanie. Z kolei jeśli mamy do czynienia ze zniszczoną powierzchnią sufitu, możemy zdecydować się na powłokę akrylową lub lateksową. Wśród popularnych rodzajów farb znajdziemy również emulsje winylowe i akrylowe. Często można spotkać się z podziałem farb na takie, które są odpowiednie do zastosowania na suficie oraz zalecane do pokrywania ścian.

Na liście niezbędnych akcesoriów powinniśmy uwzględnić także: kuwetę do farb, ochronną folię budowlaną, taśmę malarską oraz odzież ochronną.

Przygotowanie do malowania sufitu

Przed rozpoczęciem malowania dobrze jest zadbać o usunięcie z pomieszczenia przedmiotów i mebli, które są możliwe do wyniesienia. Kolejny krok to przykrycie folią malarską podłogi oraz mebli i sprzętów, których nie można usunąć. Taśmę malarską można wykorzystać do zabezpieczenia małych przedmiotów oraz do przyklejenia krawędzi folii.

Następny etap to właściwe przygotowanie powierzchni przeznaczonej do malowania. Na wstępie konieczne jest wyrównanie powierzchni sufitu. Wszelkie ubytki należy uzupełnić gipsem lub mieszanką gruntującą. Po zakończeniu tych czynności i wyschnięciu masy sufit należy umyć oraz starannie oczyścić, wykorzystując do tego zwykły płyn do mycia naczyń lub mydło malarskie. W przypadku starych powłok niezmywalnych należy je usunąć mechanicznie. Przed przystąpieniem do właściwego malowania powierzchnia sufitu powinna zostać zagruntowana.

Jak poprawnie malować sufit – krok po kroku

Warto zadbać o właściwe warunki do malowania. Proces ten należy przeprowadzać przy odpowiedniej temperaturze – najlepiej w zakresie od 15 do 20℃. Konieczne jest także zachowanie odpowiedniej wilgotności pomieszczenia, w którym ma odbywać się malowanie ‒ zbyt niski lub za wysoki poziom wilgotności może zaburzyć proces schnięcia powłok malarskich.

Malowania najlepiej zacząć od okna. Ważny jest kierunek wykonywania tej czynności – farbę należy nakładać równolegle do okna. Jeśli w pomieszczeniu jest kilka okien, prace rozpoczynamy od tego, przez które dociera największa ilość promieni słonecznych – może wówczas być konieczne malowanie sufitu prostopadle do okna. Łączenie poszczególnych fragmentów malowanej powierzchni powinno odbywać się sposobem „mokro na mokro”. Samo nakładanie farby składa się z jej rozprowadzenia oraz wygładzania z zachowaniem zasady ruchu wałka w jednym kierunku. Nadmiar farby z wałka powinien być każdorazowo usuwany z wykorzystaniem kuwety malarskiej.

Zakończenie prac malarskich

Bezpośrednio po zakończeniu malowania, gdy farba jest jeszcze wilgotna, konieczne jest usunięcie taśmy malarskiej. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo zerwania wraz z nią kawałków farby. Należy również zadbać o zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz właściwego przewietrzenia pomieszczenia. Jeśli po malowaniu sufitu nie są planowane inne prace w danym pomieszczeniu, można przejść do jego uprzątnięcia oraz ponownego umeblowania.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu