Co należy wiedzieć o malowaniu dachu? Cena, wybór farby, wskazówki

Po upływie określonego okresu eksploatacji, malowania wymagają dachy pokryte zarówno blachą ocynkowaną, jak i dachówką ceramiczną. Dach wraz z upływem czasu i wskutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych wygląda coraz mniej estetycznie, warto go wtedy wyczyścić i odnowić. Jak prawidłowo pomalować dach? Jakiej farby użyć?

Jeśli dach naszego domu wygląda mało estetycznie, ale nie przecieka i nie zaobserwowaliśmy widocznych dziur, nie mamy się czym martwić. Aby odnowić dach, często nie trzeba wcale wymieniać całego pokrycia na nowe. Wystarczy jedynie jego odmalowanie. W porównaniu z wymianą dachówek lub blachy malowanie dachu nie stanowi dużego problemu zarówno pod względem trudności pracy, jak i kosztów.

Cena malowania dachu - renowacja dachu z firmą lub samodzielnie

Pokrycie dachowe co pewien czas wymaga wyczyszczenia, odświeżenia i niekiedy również renowacji. Pocieszający jest jednak fakt, że koszt malowania dachu z pewnością nie będzie większy niż w przypadku wymiany całego pokrycia dachu. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem i renowacją dachów, koszt malowania uzależniony będzie od regionu Polski, wysokości budynku, stanu dachu, a także kąta nachylenia połaci. Malowanie dachu przeprowadzone przez usługodawcę zawsze będzie wiązać się z wyższymi kosztami niż wykonane samodzielnie. Profesjonalne ekipy mają jednak specjalistyczny sprzęt ułatwiający poruszanie się po dachu i zabezpieczający pracowników podczas niebezpiecznej pracy na wysokościach, a także urządzenia i preparaty do czyszczenia, gruntowania, malowania oraz impregnacji pokryć dachowych. Oczywiście możemy zaoszczędzić, przeprowadzając renowację dachu samodzielnie, ale warto wówczas wziąć pod uwagę, że to praca czasochłonna, a ze względu na wysokość bywa też niebezpieczna.

Jaka farba do malowania dachu?

Duży wybór farb do malowania dachów sprawia, że możemy poddać renowacji zarówno dachy pokryte dachówką ceramiczną, betonową, jak i blachą lub blachodachówką. Poszczególne pokrycia dachowe będą jednak wymagały użycia różnych farb.

  • Farba na dachówkę ceramiczną - odpowiednia będzie farba akrylowa, która charakteryzuje się doskonałym kryciem. Dodatkowo stanowi zabezpieczenie przed wykwitami wapiennymi i szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, które z czasem niszczy powłokę ceramiczną dachówek, doprowadzając do ich pękania. Akryl ma właściwości hydrofobowe, przez co dachówka ceramiczna pokryta farbą akrylową nie będzie wchłaniać wody opadowej.
  • Farba na dachówkę betonową - najlepiej sprawdzi się farba akrylowo-silikonowa. Produkt ten zabezpiecza przed rozwojem grzybów, pleśni, mchu i porostów, które wraz z upływem czasu mogą pojawiać się na dachówce betonowej. Warstwa emalii skutecznie ogranicza wchłanianie wody przez beton, zapobiegając jego korozji.
  • Farba na blachę i blachodachówkę - najlepszym wyborem będzie farba winylowa lub akrylowa. Obie wykazują się dobrą przyczepnością do metalu. Dodatkowo emalie tworzą warstwę na tyle elastyczną, że nie powinna pękać pod wpływem zmiennych temperatur. Warto wiedzieć, że większość farb, które wykorzystuje się do pokrycia blachy lub blachodachówki, możemy użyć również do pomalowania kalenic, rynien i innych elementów wykończeniowych dachu.

Malowanie dachu - co warto wiedzieć?

Jeśli zdecydujemy się na samodzielną renowację pokrycia dachowego, warto poznać wskazówki, jak krok po kroku przeprowadzić malowanie dachu. Jak przed każdym malowaniem, prace należy zacząć od przygotowania powierzchni. W przypadku dachu oznacza to oczyszczenie pokrycia z zanieczyszczeń, starej łuszczącej się farby i ognisk rdzy, co można zrobić przy pomocy drucianej szczotki i papieru ściernego. Następnie dach należy odpylić, odtłuścić i dokładnie umyć, najlepiej używając w tym celu myjki pod ciśnieniem. Na wyczyszczone pokrycie dachowe nanosimy podkład antykorozyjny, który zabezpieczy powierzchnię przed powstawaniem rdzy, a jednocześnie zwiększy przyczepność farby. Na rynku dostępne są podkłady przeznaczone do użycia na konkretnym pokryciu dachowym. Malowanie dachu przeprowadzamy w temperaturach nie niższych niż 10℃ i nie wyższych niż 30℃, wilgotność powietrza z kolei nie powinna przekraczać 80%. Nie należy malować dachu w czasie deszczu i mrozów. Farbę możemy nakładać zarówno pędzlem, jak i natryskowo, za pomocą pistoletu z agregatem. W pierwszym przypadku z łatwością dotrzemy nawet do najmniejszych zakamarków dachu i pomalujemy elementy ażurowe. Natomiast malowanie natryskowe pozwoli nam zaoszczędzić czas i świetnie nada się do pokrycia równej, płaskiej powierzchni. Do odświeżenia dachu konieczne będzie minimum dwukrotne pokrycie farbą, należy przy tym zwrócić uwagę na czas, po upływie którego wolno nałożyć drugą warstwę emalii.

Malowanie dachu to skuteczny sposób na nadanie pokryciu dachowemu świeżości. Po takiej renowacji, którą możemy przeprowadzić samodzielnie lub zlecić firmie, budynek będzie się prezentował znacznie estetyczniej.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Katowice

  • firmy budowlane Kielce

  • firmy budowlane Kraków

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu