Jak zbudować kompostownik? Porady krok po kroku

Kompostownik pozwala na utylizację odpadów organicznych i jest źródłem cennego nawozu dla roślin. Trudno o korzystniejsze rozwiązanie. Okazuje się, że kompostownik można zrobić samodzielnie. Jak to zrobić?

Kompostownik jest obecnie bardzo popularny i doceniany przez wielu właścicieli domów. Na rynku można znaleźć różne rodzaje gotowych kompostowników, ale część osób decyduje się na jego samodzielną budowę. Którą opcję wybrać?

Czy jest kompostownik?

Kompostownik domowy jest to pojemnik przeznaczony do zbierania odpadów organicznych. Zachodzi w nim rozkład materii organicznej, za co odpowiedzialne są różne mikroorganizmy, takie jak bakterie tlenowe, nicienie oraz grzyby. Kompostowanie przebiega w obecności tlenu przy odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności. W efekcie powstaje podłoże, które jest obfite w składniki łatwo przyswajalne przez rośliny. Dlatego właśnie kompost jest używany przez ogrodników i rolników, którzy chętnie korzystają z jego dobrodziejstw przy uprawie roślin. Stosowanie kompostu poprawia jakość gleby, wzbogacając ją w próchnicę. Stosowanie kompostu nie prowadzi do przenawożenia i nie jest szkodliwe dla środowiska, w przeciwieństwie innych nawozów. Dzięki niemu ziemia staje się pulchna i przewiewna. Kompostownik jest zatem cennym źródłem materii organicznej. Jedną z jego zalet są niskie koszty produkcji.

Jakie są rodzaje kompostowników?

Kompostownik może być otwarty, zamknięty lub rotacyjny. Pierwszy z nich to po prostu rodzaj skrzyni bez dna. Druga opcja to kompostownik zamknięty, czyli termokompostownik, który jest zazwyczaj wykonany z plastiku. Stwarza on optymalne warunki do przebiegu procesów rozkładu biomasy. Trzeci rodzaj kompostownia to kompostownik obrotowy, który umożliwia mieszanie, a co za tym idzie lepsze napowietrzanie odpadków.

Kompostowniki można także podzielić ze względu na materiały użyte do ich wykonania. Jednym z najprostszych i najpopularniejszych typów kompostownika jest kompostownik drewniany. Do jego wykonania można wykorzystać palety lub samodzielnie zbudować drewnianą skrzynię. W tym przypadku proces kompostowania przebiega stosunkowo powoli, jednak można go przyspieszyć, owijając kompostownik folią. Kompostownik plastikowy jest opcją bardzo wygodną, ponieważ wystarczy jedynie zakupić odpowiedni pojemnik. W plastikowym kompostowniku procesy zachodzą szybciej, co pozwala na pozyskiwanie kompostu nawet kilka razy w roku. Warto wspomnieć także o kompostowniku metalowym wykonanym z siatki oraz o kompostowniku betonowym. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się także kompostownik na balkon, który pozwala na gromadzenie odpadów organicznych i produkcję kompostu osobom mieszkającym w bloku.

Jak zrobić kompostownik?

Na początku należy określić pojemność kompostownika, która będzie optymalna na potrzeby danego ogrodu. Zaleca się, by na 1 metr kwadratowy ogrodu przypadał 1 litr objętości kompostownika. Następnie trzeba wybrać odpowiednią lokalizację dla kompostownika. Najlepiej, by była to zacieniona część ogrodu. Dobrym wyborem będzie miejsce pod drzewem liściastym, które latem ochroni kompostownik przed wysychaniem, a zimą umożliwi dostęp promieni słonecznych i jego ogrzewanie. Kompostownik należy umieścić na przepuszczalnym podłożu o wyrównanej powierzchni. Oprócz tego dobrze jest zapewnić do niego łatwy dostęp, zwłaszcza z kuchni, skąd głównie będą pochodzić odpadki. Najlepiej, aby kompostownik znalazł się w pobliżu domu, ale nie w reprezentacyjnym miejscu przy wejściu, aby nie witać gości jego widokiem.

Kolejny etap to wybór materiału. Zakup gotowego pojemnika jest najprostszą opcją, ale można także spróbować zrobić kompostownik samodzielnie. Jednym z prostszych sposobów na to, jak zbudować kompostownik, jest przygotowanie 4 słupów wykonanych z solidnego materiału i umieszczenie ich w ziemi. Taką konstrukcję należy otoczyć siatką z drutu. Dobrze jest ją także owinąć folią. Popularnym materiałem do budowy kompostowników jest drewno. Jak zrobić kompostownik z desek? Wystarczy przygotować deski o odpowiedniej długości (zależnie od planowanej wielkości kompostownika), a następnie zbić je gwoździami. Zamiast pojedynczych desek można również użyć palet. Kompostownik można wykonać także z płyt betonowych, cegieł lub wykorzystać beczkę. Warto także zastanowić się nad przykrywką dla kompostownika, która nie tylko zasłoni odpadki, ale też ochroni je przed opadami deszczu lub śniegu oraz przed nadmiernym wysuszeniem. Pokrywa może być wykonana z różnych materiałów, na przykład drewna lub plastiku.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu