Umywalka nablatowa to nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne, które sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych łazienkach. Wybierając umywalki nablatowe, zyskujemy sporo miejsca na przybory kosmetyczne oraz kosmetyki. Wolną przestrzeń pod blatem również można kreatywnie zagospodarować.

Umywalka nablatowa jest komfortowa w użytkowaniu i łatwa w utrzymaniu czystości. Podwyższony rant, którym charakteryzują się umywalki nablatowe, znacząco ogranicza rozchlapywanie się wody wokół.

Umywalka nablatowa – możliwości aranżacyjne

Umywalki nablatowe montuje się na powierzchni blatu. Takie rozwiązanie stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. W małych łazienkach pod blatem można postawić np. kosz na brudne ubrania. Na blacie zyskujemy sporo miejsca do przechowywania kosmetyków i przyborów kosmetycznych. W większych wnętrzach przestrzeń pod blatem zazwyczaj się zabudowuje szafkami i szufladami do przechowywania akcesoriów łazienkowych, przyborów kosmetycznych oraz środków czystości. W bardziej odważnych aranżacjach przestrzeń pod umywalką zostaje wolna, a instalacja zostaje wyeksponowana w artystyczny sposób.

Jakie są rodzaje umywalek nablatowych?

Szeroki wybór umywalek nablatowych umożliwia znalezienie modelu najlepiej dopasowanego do rozmiarów łazienki oraz jej wystroju. Umywalka nablatowa może być prostokątna, owalna lub okrągła. Modnym rozwiązaniem jest umywalka nablatowa misa, nawiązująca kształtem do mis wykorzystywanych w starożytności. To model, który pasuje do wnętrz wykończonych klasycznie, ale równie dobrze sprawdzi się w stylu rustykalnym oraz eklektycznym. Umywalki nablatowe wykonuje się z różnych materiałów. Mogą być ceramiczne, szklane, kamienne, stalowe, a nawet drewniane. Materiał ma znaczący wpływ na cenę – z reguły najtańsze są wyroby ceramiczne. Umywalka nablatowa szklana jest chętnie wykorzystywana przez projektantów wnętrz nowoczesnych, utrzymanych w stylu minimalistycznym, industrialnym czy loftowym. Z kolei umywalki kamienne i drewniane to element charakterystyczny dla trendu wabi-sabi i wnętrz rustykalnych. Jeśli chodzi o kolory, to dużym zainteresowaniem cieszą się czarne umywalki nablatowe, ale to nie jedyny kolor, na który możemy się zdecydować – producenci umywalek nablatowych prześcigają się w różnych propozycjach kolorystycznych. Małe umywalki nablatowe mają szerokość od 30 do 40 cm, większa umywalka nablatowa może mieć 50, 60 lub nawet 80 cm szerokości, co umożliwia jej dopasowanie do łazienek o różnej wielkości.

Umywalka nablatowa – zalety i wady

Zalety umywalek nablatowych odnoszą się zarówno do ich cech estetycznych, jak i użytkowych. Wśród estetycznych należy wymienić nowoczesny i elegancki wygląd oraz szeroki wybór modeli, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie umywalki do każdego wnętrza łazienki. Do zalet użytkowych umywalek nablatowych zalicza się:

  • wysoki rant, który zapobiega rozchlapywaniu się wody wokół, dzięki czemu łatwo jest utrzymać czystość;
  • duże możliwości aranżacyjne;
  • kształt umożliwiający łatwe czyszczenie;
  • wysoki komfort użytkowania – umywalki nablatowe mają zazwyczaj dużą powierzchnię;
  • szeroki blat mogący służyć do przechowywania kosmetyków i przyborów kosmetycznych.

Umywalki nablatowe są modne, funkcjonalne i estetyczne, a ponadto stwarzają wiele możliwości zagospodarowania przestrzeni.
Mają też jednak swoje niedogodności.

Mimo, że umywalka z baterią stojącą obok wyglądają bardzo elegancko, to nie jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ woda ściekająca po baterii gromadzi się na blacie pod umywalką, zostawiając krople i osady.

Jeśli blat nie jest wystarczająco odporny na wodę, może się z czasem deformować.

Trudne jest też mycie i suszenie takiej armatury, ponieważ woda nie spływa do umywalki. W trosce o blat, korpus baterii należy przecierać wilgotną ściereczką nasączoną płynem czyszczącym, a następnie wypłukaną w czystej wodzie. Na koniec baterię należy wytrzeć do sucha.

Montaż umywalki nablatowej

Umywalkę nablatową montuje się w całości nad blatem, pod którym znajduje się tylko syfon z odpływem. Montaż umywalki nablatowej należy zacząć od zamocowania blatu na takiej wysokości, aby krawędź umywalki znalazła się na wysokości 85-90 cm nad podłogą. W blacie należy wywiercić odpowiedni otwór. W przypadku umywalki nablatowej z osobną baterią stojącą trzeba wywiercić 2 otwory – na podłączenie odpływu z syfonem oraz na baterię. Kolejnym krokiem, po ustawieniu umywalki jest uszczelnienie silikonem krawędzi pomiędzy umywalką i blatem. Na koniec montuje się baterię i syfon. Ostatni krok to sprawdzenie szczelności instalacji.

Umywalki nablatowe i podblatowe – różnice

Umywalki podblatowe różnią się od nablatowych konstrukcją. Niemal w całości znajdują się one pod blatem – widoczna jest tylko wewnętrzna część misy przeznaczona do użytku, a cała armatura ukryta jest w szafce znajdującej się pod blatem. Minusem tego rozwiązania jest ograniczenie przestrzeni w szafce. Bezpośrednio pod umywalką podblatową nie ma możliwości zrobienia szuflady, gdyż nie ma na nią miejsca. Wybór modeli podblatowych jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku umywalek nablatowych. Mają one zazwyczaj owalny kształt, dopasowany do szafki, w której są montowane. Są to najczęściej wyroby ceramiczne.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: