Pomysłów na wykończenie wnętrz jest bardzo wiele, podobnie jak przeznaczonych do tego produktów. Dobór materiałów na wykończenie ścian jest zależny od naszych preferencji oraz aranżacji pomieszczenia. Aby uzyskać szybki i ładny efekt, warto zastanowić się nad wykorzystaniem stiuku do pokrycia ścian lub sufitów.

Stiuk to niedrogi i efektowny produkt ozdabiający ściany pomieszczeń. Skutecznie imituje kamień lub masę perłową. Dobrze zabezpiecza ściany przed zabrudzeniami i wilgocią. Może przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie.

Czym jest stiuk?

Stiuk jest masą, która tworzy odporną i dekoracyjną warstwę na wewnętrznych ścianach pomieszczeń. Jest to materiał zdobniczy występujący w postaci tynku szlachetnego, który jest mieszaniną gipsu, wapienia, drobnego piasku oraz pyłu marmurowego. Po nałożeniu stiuku na powierzchnię ściany tworzy się gładka powłoka. Odcień struktury po nałożeniu może być nieco nierównomierny ‒ w jednym miejscu błyszczący, w innym matowy, co przypomina szlifowany kamień naturalny.

Stiuk ‒ zastosowanie

Obecnie naturalne stiuki przechodzą swój renesans ‒ są coraz częściej wykorzystywane, a nawet stają się modne. Świetnie nadają się zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wystrojów wnętrz. Stosuje się je w budynkach publicznych oraz prywatnych domach i mieszkaniach. Stiuk wapienny może być użyty w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak kuchnie i łazienki.

Jakie są rodzaje stiuku?

  • Stiuk wenecki: Jest to idealny produkt dla osób ceniących sobie luksus, aczkolwiek za przystępną cenę. Stiuk wenecki składa się z zaprawy gipsowej, wapiennej lub gipsowo-wapiennej z dodatkiem proszku marmurowego. Produkt przypomina polerowany marmur, co jest jego główną zaletą. Powierzchnia zdobiona włoską techniką jest gładka i lśniąca. Jego nowszą i jeszcze tańszą wersją jest syntetyczna odmiana stiuku, w której pył marmurowy jest zastąpiony syntetycznym.
  • Stiuk perłowy: Jest to gotowa masa akrylowa. Nazwa produktu pochodzi od jego składu zawierającego perłowe wypełniacze, dzięki którym ściana nabiera charakterystycznego blasku i mieni się w zależności od kąta padania światła. Stiuk perłowy jest odporny na zabrudzenia.
  • Stiuk klasyczny: Jest to cienkowarstwowa masa dekoracyjna na bazie wapna gaszonego i mączki marmurowej. Jego struktura przypomina oszlifowany kamień o trzech wykończeniach: satynowym, błyszczącym oraz intensywnie błyszczącym. Porowata struktura stiuku wapiennego umożliwia oddychanie ściany. Jest to materiał odporny na działanie bakterii i grzybów.

Jak położyć stiuk?

Aby samodzielnie położyć stiuk na powierzchni, należy przestrzegać kilku reguł. Na początku trzeba odpowiednio przygotować pomieszczenie, zwłaszcza zabezpieczyć podłogi oraz meble. Następny krok to przygotowanie powierzchni, na której ma być kładziony stiuk. Ścianę należy oczyścić z plam, zabrudzeń oraz tłustych miejsc, które mogłyby zmniejszyć przyczepność nowej warstwy tynku. Na tym etapie powinno się również uzupełnić ewentualne ubytki w ścianie.

Po przygotowaniu miejsca pracy należy zapoznać się z instrukcją załączoną na opakowaniu od producenta. Zakres kolejnych czynności może się nieco różnić w zależności od rodzaju produktu. Pracę zwykle zaczyna się od nałożenia gruntu na ściany. Stiuk nakłada się małymi porcjami, dokładnie go rozcierając za pomocą pacy weneckiej. Jest to przydatne narzędzie o gładkiej powierzchni, które idealnie rozprowadza masę po powierzchni ściany. Jeżeli powstaną jakiekolwiek nierówności, należy je usunąć za pomocą krawędzi pacy.

Po nałożeniu pierwszej warstwy należy poczekać, aż stiuk dobrze wyschnie. Drugą warstwę należy wykonać analogicznie, z lekką różnicą: w czasie zasychania stiuku zaleca się przecieranie go krawędzią pacy weneckiej. Spowoduje to delikatne błyszczenie masy. Nałożenie trzeciej warstwy stiuku nadaje ostateczny wygląd i trwałość. W trakcie wysychania masy należy ponownie przecierać ją pacą w celu nabłyszczenia, uważając jednak, aby nie dociskać zbyt mocno jeszcze nie w pełni zaschniętego stiuku. Po całkowitym wyschnięciu wszystkich warstw na ścianę nakłada się woskowy impregnat zabezpieczający położone warstwy. Najlepiej zrobić to przy użyciu pacy lub flanelowej szmatki.

Stiuk ‒ wady i zalety

Stiuk to materiał wyjątkowo dekoracyjny, a jednocześnie praktyczny. Prawidłowo wykonany prezentuje się bardzo elegancko, a dzięki szerokiej gamie kolorów pasuje praktycznie do każdego wystroju wnętrza. Jest trwały oraz odporny na zabrudzenia i uszkodzenia.

Do wad stiuku można zaliczyć jego dość skomplikowany sposób nakładania, który wymaga wprawy i jest dość czasochłonny – należy najpierw przygotować podłoże, nałożyć trzy warstwy zgodnie z instrukcją, a na końcu zabezpieczyć wszystko impregnatem. Drobne błędy mogą skutecznie popsuć efekt końcowy.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: