Schody na strych – jakie wybrać i jak je zamontować?

 

Poprawnie zamontowane schody strychowe dobrze izolują część strychową od reszty domu. Zapobiega to zbędnym utratom ciepła, które ucieka przez górę budynku. Dobrze dobrane schody strychowe ułatwiają domownikom korzystanie ze strychu.

Strych to przestrzeń znajdująca się nad mieszkalną częścią domu, którą warto dobrze zagospodarować. Można przechowywać tam sezonowy sprzęt oraz chwilowo niepotrzebne przedmioty. Aby z niego wygodnie korzystać, należy dobrać odpowiedni rodzaj schodów na strych. Na rynku do wyboru są np. schody metalowe lub drewniane, składane lub wysuwane.

Jakie są rodzaje schodów strychowych?

 

  • Metalowe schody strychowe

Strych ma tę zaletę, że nie musi być pomieszczeniem reprezentacyjnym – podobnie prowadzące na niego schody. Metalowe schody są przede wszystkim bardzo wytrzymałe, nie niszczą się oraz są odporne na zabrudzenia. Schody metalowe mogą być np. nożycowe, czyli takie, które składa się harmonijkowo. Dla niektórych mogą okazać się mało wygodne, ale z drugiej strony można regulować ich długość, co pozwala na ich bardziej precyzyjne dopasowanie do wysokości pomieszczenia. Schody tego typu zajmują mało miejsca przy rozkładaniu i składaniu. Innym wariantem schodów metalowych są schody w kształcie drabiny, które składa się na zasadzie segmentowego składania oraz wysuwania.

  • Schody strychowe termoizolacyjne

Oferta schodów na rynku jest obecnie bardzo rozwinięta. Te najcieplejsze łączą wygodę użytkowania, bardzo dobrą izolacyjność termiczną oraz szczelność. Ich dużą zaletą jest zamontowana klapa o warstwowej budowie. Między warstwami znajduje się wypełnienie z polistyrenu, które im jest grubsze, tym cieplejsza jest klapa. Drugim ważnym elementem tego typu schodów jest system uszczelnienia przestrzeni między ich konstrukcją a stropem. Ciepłe schody posiadają dwie uszczelki – jedna z nich znajduje się w skrzyni, a druga w klapie, które zapobiegają filtracji powietrza oraz utraty ciepła.

Ocieplenie schodów strychowych jest kwestią, której warto poświęcić trochę uwagi, ponieważ dobrze wykonane zapobiega utracie ciepła. W pokrywie schodów montowane są uszczelki oraz warstwa styropianu, który stanowi ocieplenie. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie skrzyni zrobionej na wymiar włazu. Jeżeli potrzeba mocniejszego materiału zewnętrznego, skrzynia oklejona jest dodatkowo płytą pilśniową.

  • Schody strychowe z poręczą

Poręcz w schodach strychowych przyda się niejednemu domownikowi, zwłaszcza że schody te mogą być dość strome. Poręcz można zamontować zarówno w schodach ruchomych, jak i stacjonarnych. W przypadku schodów składanych segmentowo poręcz składa się na takiej samej zasadzie. Jeśli schody na strych są zamontowane stacjonarnie, to poręcz jest w nich zamontowana na stałe. Poręcz ta nie tylko spełnia funkcje praktyczne, ale również ozdobne, nawet w przypadku schodów strychowych.

Schody strychowe na zamówienie

W przypadku każdego typu schodów można zdecydować się na zamówienie spersonalizowanego projektu, który będzie przeznaczony do konkretnego miejsca. Klient może wówczas wybrać rodzaj schodów, materiał, z jakiego będą wykonane oraz kolor. Można również wybrać dodatki, takie jak stopnie antypoślizgowe czy ognioodporny materiał. W przygotowaniu schodów na zamówienie pomoże firma, która zajmuje się takimi projektami.

Jak zamontować schody strychowe?

Przed montażem schodów strychowych należy koniecznie upewnić się, czy schody mają wystarczającą ilość miejsca, by swobodnie się otwierać. Schody nie wysuwają się w linii prostej, lecz częściowo obracają się wokół własnej osi. Rozkładana część schodów zakreśla łuk w powietrzu – wyznacza on przestrzeń, która musi zostać wolna. Schody nie mogą się znaleźć blisko balustrady ani ściany, ponieważ nie da się na nie wtedy wejść. Otwór w stropie również musi mieć odpowiednie wymiary. Jeżeli okaże się za mały, należy go odpowiednio powiększyć. Natomiast gdy otwór okaże się za duży, można go zmniejszyć przez dokręcenie drewnianych belek dookoła otworu. Oba przypadki należy uzgodnić z konstruktorem.

Montaż schodów strychowych rozpoczyna się od skrzyni z drabinką. Klapę od schodów montuje się na samym końcu. Łaty montażowe przykręca się do krawędzi otworów, na których opierają się schody strychowe. Szczeliny wokół skrzyni schodów należy wypełnić wełną mineralną, aby odpowiednio docieplić to miejsce. Na koniec nóżki drabinki docina się odpowiednio na wysokość pomieszczenia. Jednak wszystko zależy od typu wybranych schodów. Wszelkie dodatkowe kroki montażu należy uzgodnić ze specjalistą.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Katowice

  • firmy budowlane Kielce

  • firmy budowlane Kraków

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu