Jakie cechy powinien mieć idealny wkład kominkowy?

Kupując wkład kominkowy, nie należy szukać oszczędności. Często tanie wkłady kominkowe zaburzają profesjonalne działanie całego kominka.

Jakie są rodzaje dostępnych na rynku wkładów kominkowych?

Wkład kominkowy to inaczej wnętrze kominka, w którym będzie się odbywał proces spalania.

Dlatego jest najważniejszy w całym kominku. Trudno jest jednoznacznie wskazać, jaki wkład kominkowy wybrać.

Ze względu na materiał, z którego są wykonane, wkłady kominkowe dzielimy na żeliwne i stalowe. Ich zadanie polega na podniesieniu sprawności cieplnej całego paleniska, poprzez niepobieranie powietrza z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Dzieje się tak dzięki szybie, która oddziela płomienie od wnętrza pomieszczenia.

Jaki wkład kominkowy warto wybrać?

Przede wszystkim musi być on odporny na wysoką temperaturę, a także trwały. Obudowa wkładu kominkowego powinna też być niepodatna na korozję i dobrze kumulować ciepło – nawet po wygaśnięciu płomienia powinna oddawać je do pomieszczenia, w którym się znajduje.

Najczęściej wybierane są wkłady kominowe prostokątne. Ściany żeliwnych wkładów są bardziej masywne i grubsze, co zapewnia większą szczelność. W przypadku skręcenia z wielu płyt mogą ulec po czasie rozszczelnieniu. Żeliwo jest materiałem, który można dowolnie kształtować, dlatego takie wkłady przybierają często artystyczną formę. Jednak lepszym wyborem do pomieszczeń o nowoczesnej architekturze jest wkład stalowy. Ma on system uniemożliwiający szybkie brudzenie się szyby.

Ważne jest także umiejscowienie kominka. Może być ustawiony w centralnym miejscu ściany lub w narożniku. Należy pomyśleć, jakiej wielkości ma być wkład kominkowy. Wymiary wpływają na rozmiar całego kominka i zabudowy, a ich rozmiar zależy z kolei od powierzchni pomieszczenia, w którym ma stanąć kominek. Można zdecydować się na wkład kominkowy narożny, który będzie miał tylko dwie frontowe szyby. Ilość szyb wpływa na widoczność płomieni, co jest przecież największą atrakcją. Innym, często stosowanym rozwiązaniem, jest wkład kominkowy trójstronny, który oprócz szyby frontowej ma też szyby boczne.

Dbając o estetykę kominka, można pomyśleć o wkładzie kominkowym powietrznym. Ma on kurtynę powietrzną, która sprawia, że powietrze jest odpychane do wewnątrz paleniska, przez co nie powstają brzydkie smoliste smugi na powierzchni szyby. Takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne, jednak zwiększa koszty.

Nowe typy wkładów kominkowych – jakie?

Przykładem tego jest wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Takie rozwiązanie zyskuje na popularności. Tej postaci wkład przyczynia się do ozdobienia wnętrza, a także umożliwia grzanie pomieszczenia. Wkład z płaszczem wyposażony jest w instalację wodną. Woda ulega szybkiemu nagrzewaniu, przez co oddaje energię do wężownicy, która ociepla wodę w układzie ogrzewania. Wkłady tego rodzaju są używane do ogrzewania pomieszczenia lub też nagrzania samej wody. Mimo zalet, takie rozwiązanie ma też jedną wadę – należy do najdroższych. Instalując taki wkład w domu starego typu, należy liczyć się z licznymi i kosztownymi przeróbkami instalacji ogrzewania.

Można także postawić na wkłady kominkowe elektryczne. Wykorzystywane są w nich diody led, które są energooszczędne, nie powodują więc wzrostu rachunków. Wkład elektryczny jest nowoczesnym rozwiązaniem. Widać wyraźnie efekt trójwymiarowy, który do pomieszczenia wprowadza tyle samo ciepła, co wkłady tradycyjne. Od zaawansowania wkładu zależy liczba posiadanych funkcji. Są modele, które mają programator jasności płomienia czy wyświetlacz funkcyjny lub termostat. Wadą takiego rozwiązania jest wysoka cena, jednak nie trzeba gromadzić zapasu drewna ani paliwa, a także trudzić się czyszczeniem kominka. To idealna propozycja dla osób posiadających nowoczesne wnętrza, do których taki wkład świetnie pasuje.

Nowością dostępną na rynku, ale cieszącą się coraz większym uznaniem kupujących, jest również wkład do biokominka, który jest napędzany paliwem w płynnej lub żelowej postaci – to rozwiązanie bardziej ekologiczne. Takie kominki nie produkują spalin, dymu i innych zanieczyszczeń.

Jak więc widać, wybór wkładów do kominków jest obecnie na rynku bardzo szeroki. Często dany typ wkładu zapewnia nie tylko uruchomienie kominka, ale i ogrzanie wody czy całych pomieszczeń. Wybór wkładu do kominka powinien być zdeterminowany indywidualnymi oczekiwaniami właściciela kominka w zakresie ról, jakie ma on spełniać.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu