Zabudowa sedesu podwieszanego ‒ o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Sedes podwieszany jest estetyczny i pozwala na utrzymanie czystości w łazience i toalecie. Jego zabudowę najczęściej wykonuje się z płyt kartonowo-gipsowych. Planując zakup, warto wziąć pod uwagę sedes podwieszany bez kołnierza, z powłoką antybakteryjną i deską wolnoopadającą.

W łazienkach o niewielkim metrażu miski sedesowe podwieszane powinny mieć obły kształt. Modele te wyglądają subtelnie i nie dominują wystroju wnętrza. Muszla kwadratowa wygląda na większą i sprawdza się w przestronnych łazienkach i salonach kąpielowych.

Sedes podwieszany ‒ zalety sanitarne i estetyczne

Miska sedesowa podwieszana umożliwia utrzymanie czystości i wysokiego poziomu higieny w toalecie. Poza łatwym dostępem do wszelkich zakamarków sedes podwieszany cieszy się dużym zainteresowaniem z powodu swojego estetycznego wyglądu. W modelu tego typu miska sedesowa zawieszona jest na stelażu podtynkowym, który po zamocowaniu do ściany i podłogi można obudować płytami karton-gips (stelaż do lekkiej zabudowy) bądź obmurować bloczkami (stelaż do ciężkiej zabudowy) i pokryć dowolnym materiałem wykończeniowym, np. kafelkami. Nowoczesny design muszli oraz możliwość schowania wszelkich mocowań i spłuczki w systemie podtynkowym sprawiają, że jest to zestaw, który często pojawia się w projektach łazienek.

Sedes podwieszany bez kołnierza ‒ komfort czyszczenia i higiena

Kupując sedes, stajemy przed wyborem rodzaju muszli toaletowej, np. zakresu i obfitości spłukiwania. Warto rozważyć zakup sedesu podwieszanego bez kołnierza. Montaż sedesu podwieszanego bez rantów ułatwia utrzymanie czystości i zapobiega gromadzeniu się brudu, osadu wapiennego i bakterii. Muszle toaletowe zwykle wykonane są z białej ceramiki, jednak producenci oferują także modele bardziej oryginalne i kunsztowne, np. czarny sedes podwieszany, sedes antracytowy, złoty lub srebrny. Wybierając misę, WC warto też sprawdzić, jaki jest skład ceramiki. Znajdujące się na niej powłoki antybakteryjne wykorzystujące nanocząsteczki (np. jony srebra) przyczynią się do większego poziomu higieny w naszej łazience. Tego typu warstwy ochronne łączą się ze szkliwem ceramicznym na etapie wypalania. Glazura antybakteryjna sięga od wewnątrz muszli toaletowej aż po jej obrzeża, ułatwiając walkę z bakteriami i zarazkami. Powłoka antybakteryjna jest trwała i odporna na ścieranie. Niezmiennie pokrywa misę WC, mimo częstego użytkowania i regularnych zabiegów czyszczących.

Podwieszany sedes z deską wolnoopadającą

Niektóre modele muszli podwieszanych są wyposażone w deskę wolnoopadającą, która działa na zasadzie cichego domyku. Nie stwarza ryzyka uszkodzenia misy WC i nie słychać jej podczas opadania. Dużym zainteresowaniem cieszą się też deski, których klapa pokrywa całą powierzchnię muszli i nachodzi na dolną część pokrywy. Jest to rozwiązanie estetyczne i zmniejszające ilość kurzu, który osadzałby się na powierzchni użytkowej. Deski do sedesu podwieszanego najczęściej produkowane są z tworzyw sztucznych (np. polipropylenu), na rynku dostępne są jednak także inne rodzaje, np. deski drewniane czy drewnopodobne.

Jak zamontować sedes podwieszany krok po kroku?

Atutem sedesów podwieszanych jest ich szybki i łatwy montaż, który może być wykonany samodzielnie, bez pomocy fachowca. Miski sedesowe podwieszane mocuje się do stelaża instalacyjnego zbudowanego ze stalowych rurek i ramek. Stelaż do sedesu podwieszanego ma wbudowaną spłuczkę i jako cały zestaw instalowany jest śrubami do ściany i podłogi. Montaż stelaża rozpoczyna się od wyznaczenia miejsca, w którym ma zostać zamocowany. Następnie na ścianie wyznacza się miejsca lokalizacji śrub, wywierca w nich otwory i zakłada kołki rozporowe. System mocuje się do ściany i podłogi, podpinając rury i węże instalacyjne. Kolejnym krokiem jest montaż prętów, które będą podstawą dla misy WC. Zakłada się je na takiej wysokości, na jakiej później będzie znajdować się muszla toaletowa (standardowa wysokość to 40 cm od posadzki). Po zamocowaniu stelaża i sprawdzeniu jego stabilności obudowuje się go metalowymi profilami i płytami karton-gips. Zabudowę sedesu podwieszanego można zagruntować i pokryć płytkami. Po zakończeniu prac konstrukcyjnych wiesza się miskę sedesu na prętach, łącząc ją z odpływem i spłuczką. Następnie należy sprawdzić szczelność połączeń oraz zamontować przycisk spłukujący wodę i deskę sedesową. Miejsca styku misy sedesowej z płytkami można zabezpieczyć odpornym na wilgoć silikonem.

Sedes podwieszany ‒ wymiary i cena

Koszt wykonania zabudowanej toalety zależy m.in. od wybranego modelu sedesu podwieszanego. Wymiary misy powinny być dostosowane do możliwości technicznych pomieszczenia. Standardowa muszla ustępowa ma szerokość od 35 do 40 cm i wysokość od 40 do 55 cm. Jej koszt to zwykle kilkaset złotych.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu