Mimo że odkurzacze piorące są dostępne na rynku od wielu lat, to nie cieszą się tak dużą popularnością jak tradycyjne odkurzacze. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nowoczesne odkurzacze piorące umożliwiają zarówno pranie dywanów, łóżek i kanap, jak i odkurzanie kurzu oraz innych suchych zabrudzeń.

Jedną z największych zalet odkurzaczy piorących jest dokładne czyszczenie powierzchni z różnego rodzaju alergenów, takich jak roztocza i kurz. Właśnie to sprawia, że tego rodzaju produkty są często wybierane przez alergików.

Odkurzacze piorące: działanie i cechy charakterystyczne

Budowa i działanie odkurzaczy piorących nie są skomplikowane. Pod obudową urządzenia znajdują się dwa pojemniki – jeden przeznaczony na wodę z detergentem do prania, a drugi do zbierania brudu z zasysanego powietrza. Zgromadzona w nim woda odseparowuje zebrane zanieczyszczenia od powietrza, a nawet jeśli nie zrobi tego dokładnie, to w urządzeniu znajduje się jeszcze dodatkowy filtr zabezpieczający. Odkurzacze piorące są zazwyczaj cięższe od zwykłych odkurzaczy, a ich waga wzrasta wraz ze zbieraną zanieczyszczoną wodą.

Większość odkurzaczy piorących doskonale sprawdza się w czyszczeniu m.in.:

 • linoleum,
 • tapicerki (w tym samochodowej),
 • paneli,
 • dywanów,
 • boazerii,
 • łóżek i kanap.

Samo użytkowanie tego typu odkurzaczy nie powinno stanowić problemu nawet dla osób, które wcześniej nie korzystały z takiego sprzętu. Przed pierwszym użyciem zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi producenta i stosować się do niej zarówno w kwestii użytkowania, jak i dbania o urządzenie. Zasadniczo praca przy użyciu odkurzacza piorącego wygląda tak samo niezależnie od modelu. Na powierzchnię przeznaczoną do czyszczenia najpierw należy zaaplikować rekomendowany przez producenta detergent wytwarzający pianę. Dopiero po odczekaniu kilku minut przy użyciu końcówki ssącej odkurzacza można zebrać środek czyszczący. Należy robić to dokładnie, aby usunąć cały detergent. Czyszczona powierzchnia nadaje się do normalnego użytkowania dopiero po całkowitym wyschnięciu. Można poczekać, aż wyschnie sama albo przyspieszyć ten proces poprzez wyniesienie jej na słoneczne lub przewiewne miejsce.

Jaki odkurzacz piorący jest najlepszy do domowych potrzeb?

W sklepach można znaleźć różnego rodzaju odkurzacze piorące przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i komercyjnego. Odkurzacz piorący do domu zazwyczaj cechuje się mniejszą mocą i mniej efektywnym działaniem, z drugiej strony ma jednak swoje zalety, do których należy zaliczyć niewielki rozmiar i wagę oraz łatwość użytkowania. Znalezienie dobrego piorącego odkurzacza jest proste pod warunkiem określenia własnych potrzeb. Przede wszystkim należy wiedzieć, czy chce się kupić sprzęt wyposażony jedynie w funkcję prania, czy również wciągania suchych zabrudzeń. Ten drugi rodzaj urządzeń jest nieco droższy, ale i tak cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli jednak ktoś posiada już zwykły odkurzacz dobrej jakości, to zakup urządzenia 2w1 będzie raczej zbędnym wydatkiem.

W zależności od tego, jak często odkurzacz będzie używany i jakie powierzchnie będą nim czyszczone, przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy zwrócić uwagę na:

 • moc odkurzacza – na regularne domowe sprzątanie w pełni wystarczające będzie 1400 W;
 • pojemność pojemnika na wodę – im większy pojemnik, tym rzadziej trzeba uzupełniać wodę. Standardowo dobre odkurzacze piorące są wyposażone w pojemniki o pojemności około 5 litrów;
 • pojemność worka – ważna w przypadku odkurzaczy, które dają również możliwość usuwania suchego brudu. Zazwyczaj jest to około 15‒20 litrów;
 • akcesoria w zestawie – im więcej różnego rodzaju końcówek i elementów dodatkowych, tym łatwiejsze będzie pranie trudno dostępnych miejsc;
 • gabaryty – w sprzedaży są dostępne zarówno małe odkurzacze piorące, jak i takie o większych rozmiarach. Osoby nie dysponujące dużą ilością miejsca do przechowywania powinny wybierać mniejsze urządzenia – tym bardziej że często ich moc nie ustępuje tym większym.

Odkurzacz piorący: cena uzależniona od funkcji i producenta

Ceny odkurzaczy piorących do domu są bardzo zróżnicowane i zależą od kilku czynników. Najdroższe są odkurzacze 2w1 renomowanych producentów – trzeba za nie zapłacić nawet 2–3 tysiące złotych. Urządzenia wyłącznie z funkcją prania są zdecydowanie tańsze – w zależności od firmy kosztują od kilkuset do około 1,5 tysiąca złotych. W sklepach można znaleźć również sprzęt znajdujący się na niższej półce cenowej. Tani odkurzacz piorący można kupić już za około 300–400 złotych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że za niższą ceną zazwyczaj idzie niższa jakość produktu i jego krótsza żywotność.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: