Materace łóżkowe, które są właściwie dobrane, powodują, że ludzkie ciało w trakcie snu może rzeczywiście odpocząć. Jest to także istotne dla osób, które mają problemy z kręgosłupem czy dotyczas ze snu obudziły się z bólami.

Właściwie dobrany materac do spania ma zapewniać przede wszystkim  komfort podczas odpoczynku. Kluczowe jest odpowiednie dobranie go nie tylko do parametrów łóżka, ale i indywidualnych oczekiwań przyszłego użytkownika. 

Jaki materac wybrać i czym się kierować przy jego zakupie?

Wybór materaca jest bardzo ważny ze względu na to, że człowiek przeciętnie śpi około 8 godzin na dobę. Oznacza to, że jedną trzecią część swojego życia spędzamy w łóżku. Organizm podczas snu regeneruje się, mięśnie rozluźniają. Sen jest podstawowym sposobem  wypoczynku po wyczerpującym dniu i stąd niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego materaca. Dobry materac zapewnia nie tylko regenerację, ale również pozwala kręgosłupowi funkcjonować przez wiele lat. Jest nie tylko wyposażeniem sypialni, ale spełnia funkcje estetyczne, a od jego właściwości zależy ludzkie zdrowie. Należy zwrócić uwagę, jakie właściwości materaca przesądzają o wygodzie i komforcie spania na nim. Przede wszystkim liczy się twardość oraz to, czy materac będzie złożony z jednego lub dwóch elementów.  Liczy się także grubość materaca oraz jego odpowiedni rodzaj. Ważne jest, aby przed zakupem wypróbować go w sklepie. Należy położyć się na nim i przez kilka minut odpoczywać. Najlepszy materac to taki, na którym człowiek jest rozluźniony i odprężony. 

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Po narodzinach dziecka trzeba zakupić niezbędne rzeczy dla niego. Wśród nich znajduje się materac do łóżeczka. Jaki materac wybrać, aby spełniał swoją rolę i pomagał dziecku prawidłowo się rozwijać? Dla dziecka ważne jest, aby materac był odpowiednio duży, ale także aby mogło na nim beztrosko spać, co jest we wczesnych fazach rozwoju najważniejsze.  Dziecko musi mieć odpowiednią twardość materaca, który jednocześnie będzie w łóżeczku wygodny. Odpowiednia grubość sprawi, że dziecko będzie się właściwie wysypiać, a  w ciągu dnia będzie wypoczęte. Dla najmłodszych dzieci rekomenduje się zakupienie materaca ze specjalną pianką termoelastyczną o grubości do 10 cm. 

Jaki materac wybrać dla dwojga?

Ludzie różnią się od siebie, stąd budzi wątpliwości to, jaki materac należy wybrać do łóżka, które znajduje się w sypialni. Trudność w wyborze wynika także z różnej masy ciała, wzrostu czy preferencji partnerów w zakresie twardości materaca. Wiele więc par decyduje się na zakupienie jednego albo dwóch materaców na łóżko do sypialni. To drugie rozwiązanie jest dobre, jeśli partnerzy potrzebują materaca do spania o diametralnie odmiennych cechach. W przypadku osób o zróżnicowanej budowie ciała lepszym wyborem będzie materac elastyczny, który dopasuję się do obydwu osób odpoczywających na nim. W przypadku zdecydowania się na dwa materace należy pamiętać o różnej wysokości obu materaców oraz poszyciu pokrowcami tak, aby nie sprawiało to dyskomfortu podczas odpoczynku. Na materace można także położyć matę, która będzie niwelować przerwy między nimi.

Jaki materac wybrać - sprężynowy czy piankowy?

Istnieje olbrzymi wybór rodzajów materaców. Wyróżnia się materace sprężynowe oraz piankowe. Jednak każda osoba musi dokonać samodzielnego wyboru, co do rodzaju materaca.  Materac piankowy wykonany jest z pianki poliuretanowej lub ze wysokoelastycznej i termoelastycznej pianki. Pianka ta pod wpływem temperatury ciała zwiększa swoją elastyczność, przejmując ciepło i dopasowując się idealnie do kształtu ciała. Po odkształceniu pianka wraca do pozycji startowej. Pianka poliuretanowa ma to do siebie, że podwyższa komfort użytkowania materaca, a także wpływa na wydłużenie jego żywotności. Drugim rodzajem materaca jest materac sprężynowy, który jest rozwiązaniem bardzo popularnym. W środku są sprężyny, które są umieszczone między pianką. Charakterystyczne dla tego materaca jest to, że podczas układania się wydaje on dźwięki odkształcania się sprężyn pod wpływem ciężaru ciała. Materace sprężynowe są równie dobre, co materace piankowe.

To do osoby, która decyduje się na zakupienie materaca, należy wybór między dwoma rodzajami tego wyposażenia.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: