Wykładzina dywanowa - jak ją dobrać do pomieszczeń? Na co zwrócić uwagę?

Jest miękka i ciepła, więc amortyzuje kroki i dobrze chroni przed chłodem. Dlatego wykładzina dywanowa znakomicie sprawdza się w sypialniach, ale też na korytarzach i schodach.

Wybierając wykładzinę dywanową do mieszkania, powinno się zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym jest materiał, z jakiego zrobiona jest wykładzina podłogowa. Do produkcji używa się bowiem różnego rodzaju włókien, które różnią się właściwościami. Drugą sprawą jest miejsce, w którym ma znaleźć się wykładzina dywanowa. Inne wymagania powinna spełniać wykładzina dywanowa do sypialni, a inne wykładzina dywanowa na schody czy do pokoju dziecięcego. Tu warto posłużyć się klasyfikacją, która została określona w normie europejskiej PN-EN 1307, opisującą m.in. zużycie podczas użytkowania wykładziny dywanowej.

Jaką wykładzinę dywanową wybrać?

Norma określa sześć klas wykładzin, z czego tylko trzy przeznaczone są do domów i mieszkań, pozostałe zaś dotyczą wykładzin dywanowych stosowanych w budynkach komercyjnych i budynkach użyteczności publicznej (są to tzw. wykładziny dywanowe obiektowe). Norma określa przydatność wykładzin w zależności od natężenia ruchu w pomieszczeniach i jest pomocna przy doborze pokryć podłogowych do różnych wnętrz. Na przykład w sypialniach można z powodzeniem układać wykładziny dywanowe klasy 21, w pokojach, w których przebywamy częściej (np. w pokojach dziecięcych), sprawdzi się wykładzina oznaczona klasą 22, natomiast w korytarzach, holach czy na schodach najlepiej układać wykładzinę o klasie 23. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by do domu kupić wykładziny dywanowe o klasie 31, 32 i 33. Cechą odróżniającą różne klasy wykładzin dywanowych jest ich cena.

Wykładziny dywanowe - rodzaje włókien

Jakość wykładzin dywanowych określa się wagą i gęstością runa. Im jest ono cięższe i gęściej tkane, tym bardziej miękka i luksusowa jest wykładzina. Jednak jej właściwości zależą również od rodzaju włókna, z jakiego została wyprodukowana. Najczęściej używa się włókien syntetycznych. Polipropylenowe wykładziny są bardzo odporne na ścieranie i nie plamią się łatwo. Takie wykładziny dobrze sprawdzają się na korytarzach i na schodach. Poliamidowe wykładziny są mniej wytrzymałe, ale dostępne w znacznie szerszej palecie kolorów i wzorów, więc łatwiej je dopasować do sypialni czy pokoju dziecka.

Popularne, choć zdecydowanie droższe, są wykładziny dywanowe wykonane z naturalnej wełny (nieco mniej trzeba zapłacić za wykładziny z włókien mieszanych). Mają one specyficzne cechy. Przez pierwsze tygodnie po ułożeniu mogą pylić, później zjawisko to zanika. Wykładzina dywanowa wełniana ma zdolność gromadzenia i przechowywania wilgoci, co jest ważne w sezonie grzewczym, bo wełna oddaje „zapas” wilgoci do otoczenia, gdy powietrze staje się zbyt suche. Wełna jest też niepalna – jeśli na taką wykładzinę spadnie np. niedopałek, to zgaśnie, nie czyniąc większej szkody. Wełniana wykładzina to luksusowe, miękkie pokrycie, które miło mieć na podłodze w sypialni.

Wykładziny dywanowe - rodzaje splotów

To, czy wykładzina ma krótki, łatwy do czyszczenia włos, czy też długie i miękkie runo, zależy od rodzaju splotu. Odpowiada on również za wytrzymałość wykładziny dywanowej. Najbardziej odporne na ścieranie są wykładziny dywanowe igłowane – ich powierzchnia jest zbita i przypomina w dotyku filc. Nieco przyjemniejsze w dotyku są wykładziny pętelkowe i cięto-pętelkowe, które przypominają welur. Mogą one mieć jednolitą powierzchnię lub – dzięki włóknom różnej wysokości – strukturalny wzór. Najprzyjemniejsza w dotyku i najbardziej miękka jest wykładzina dywanowa shaggy. Ma ona długie runo (nawet do 5 cm długości), jest więc znakomita do sypialni, bo pozwala na stąpanie po bardzo miękkiej i uginającej się pod stopami powierzchni.

Układanie wykładziny podłogowej

Układanie wykładziny jest dość łatwe i zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża. Jeśli podłoże jest równe, wykładzinę można kłaść bezpośrednio na wylewki betonowe, parkiet czy deski. Jeśli podłoże jest nierówne, przygotowuje się je poprzez wylanie masy samopoziomującej (w przypadku betonu) lub przymocowanie płyt OSB na istniejących posadzkach.

Do powierzchni 20 m2 wykładzina dywanowa nie wymaga klejenia do podłoża, jeśli układana jest w jednym kawałku. Można ją dopasować do wymiarów pomieszczenia, kupując wykładzinę dywanową 3-, 4- lub 5-metrowej szerokości. Przy montażu bezklejowym brzegi wykładziny wywija się na ściany i mocuje listwami przyściennymi. Jeżeli trzeba docinać mniejsze kawałki wykładziny, lepiej przymocować ją do posadzki za pomocą taśmy dwustronnie klejącej. Natomiast na większych powierzchniach i obowiązkowo na schodach wykładzinę mocuje się do podłoża specjalnym klejem do wykładzin.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu